Контакт

Свет

17 лица во Египет осудени на смрт поради нападите на коптските христијански цркви

Објавено пред

Седумнаесет лица се осудени на смрт од египетски воен суд поради нивната вмешаност во бомбашки напади врз коптски христијански цркви. Уште 19 лица добија доживотна казна затвор поради нападите што се случија во 2016 и 2017 година.

Исламската држава (ИС) соопшти дека нејзините милитанти стојат зад самоубиствените бомбашки напади, во кои загинаа десетици луѓе.

„Амнести интернешнл“ ги опиша смртните пресуди како грубо неправедни.

„Нема сомневање дека сторителите на овие ужасни напади треба да бидат одговорни за своите злосторства“, се вели во изјавата на „Амнести“ во четвртокот. „Но, изрекувањето масовна смртна казна по нефер воено судење не е правда и нема да ги одврати понатамошните напади“, се додава во реакцијата.

Групата за човекови права соопшти дека на обвинетите за извршување на црковните напади во Египет треба да им се суди повторно во цивилен суд во постапки што се во согласност со меѓународното право за човекови права.

Од 2014 година египетските власти испратија повеќе од 15.000 цивили во воени судови за кои активистите велат дека не се обезбедуваат ниту основните законски заштитени мерки.

Во април 2017 година во два бомбашки напада од страна на ИС милитанти на коптски христијански цркви во Александрија и во градот Танта, во делтата на Нил, беа убиени повеќе од 45 лица. Египетските коптски христијани, кои сочинуваат околу 10 отсто од населението во земјата, честопати се цел на напади од исламистички милитанти.

Свет

Три лица убиени во пукање во супермаркет во САД

Објавено пред

Најмалку три лица се убиени во пукање во супермаркетот „Волмарт“ во Данкан, Оклахома, објавија американските медиуми.

Од локалната полиција наведоа дека се испратени екипи на местото на инцидентот.

Полициски извори наведуваат дека убиени се три лица, меѓу кои и напаѓачот.

Училиштата во градот се затворени.

Други детаљи засега не се познати.

Прикажи повеќе...

Свет

Најмалку седум лица загинаа во воздушен напад врз фабрика во Триполи

Објавено пред

Најмалку седум лица загинаа, а 15 се повредени во воздушен напад врз фабрика за кондиторски производи во главниот либиски град Триполи, соопшти Министерството за здравство.

Меѓу жртвите има и петмина странски државјани.

Од април годинава, Триполи е средиште на борби меѓу самопрогласената Либиска народна партија и повеќето милиции поврзани со меѓународно признатата, но слаба влада, која ја контролира престолнината.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин го информирал Макрон дека на Украина и се вратени трите запленети бродови

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин  телефонски разговарал со својот француски колега Емануел Макрон за ситуацијата во Украина, во пресрет на самитот во нормандискиот формат, што, како што се очекува, ќе се оддржи на 9 декември во Париз.

„Владимир Путин го информираше претседателот Макрон дека во водите на Црно море е изведено предавање на три воени бродови на украинската морнарица што биле вмешани во провокации во подрачјето на Керчкиот теснец“,се навдува во соопштението на Кремљ.

Двајцата лидери разговарале и за ситуацијата во Сирија и за прашањата на билатералната соработка.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 минута

Три лица убиени во пукање во супермаркет во САД

Најмалку три лица се убиени во пукање во супермаркетот „Волмарт“ во Данкан, Оклахома, објавија американските медиуми. Од локалната полиција наведоа...

Македонија1 час

Османи се сретна со Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјата, Кристијан Тимоние, на која главна...

Економија3 часа

Бензините поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, додека цената на дизелот ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија...

Македонија7 часа

(Видео) Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија7 часа

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Економија7 часа

(Видео) Финансии дава 33.000 евра за маркетинг-стратегија за „МојДДВ,#МојаНаграда“

Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „Мој ДДВ“. Предвидени се...

Македонија8 часа

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет9 часа

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет10 часа

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија11 час

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија12 часа

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија22 часа

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет22 часа

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа24 часа

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет1 ден

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија1 ден

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет1 ден

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет1 ден

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија1 ден

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион1 ден

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Досие