Контакт

Свет

Еден од најбогатите Кинези јавно се залага за 12-часовно работно време

Објавено пред

Еден од најбогатите луѓе во Кина неодамна се залагаше за 12-часовно работно време пред бирото велејќи дека вработените кои работат повеќе часови ќе бидат „наградени за својот труд”, пишува Си-ен-ен.

Џек Ма, основач на платформата за интернет-трговија „Алибаба“, во последните неколку дена јавно го поддржа кинескиот закон за труд познат како „996″, односно работа од 9 до 21 час, шест дена во неделата, која неодамна стана честа појава кај големите кинески технолошки компании и нови компании.

„Ако правиме работи што ги сакаме, 996 не е проблем”, напиша Ма на својот блог објавен оваа недела. „Ако не ви се допаѓа (тоа што го работите), секоја минута е мачење.”

Но, коментарите на Ма наскоро наидоа на критики на кинеските социјални мрежи.

„Дали некогаш сте размислувале за постарите на кои им треба нега или за воспитувањето на децата?” напиша корисник на социјалната мрежа Веибо, на која беше објавен блогот.

„Ако сите компании ја преземат работната практика 996, никој веќе нема да има деца поради недостиг на слободно време”, додаде тој.

Кинеските државни медиуми, исто така, остро ги критикуваа компаниите кои вршат притисок врз вработените да ги поминуваат сите денови во компаниите.

Свет

Домородец од Амазонија: „Ќе ја дадам последната капка крв за да ја спасам шумата“

Објавено пред

Додека пожарите беснеат во Амазонија, припадниците на бразилското племе Мура ветија дека ќе се борат за својата земја.

Најголемата шума на светот, Амазонија е значајно складиште на јаглерод што го забавува темпото на глобалното затоплување, пишува „Би-би-си“ и наведува дека Амазонија се белите дробови на планетата бидејќи обезбедува 20 проценти од светските резерви на кислород.

Истовремено, Амазонија е дом на околу три милиони видови на растенија и животни и околу еден милион домородци.

„Ова е целосно уништување. Ако треба, ќе ја дадам и последната капка крв за да ја спасам оваа шума“, изјави Раимундо Мура, припадник на племето Мура.

Тој додаде дека секое едно дрво е живо и има право на живот.

„Сега луѓето сакаат да го уништат. Ние ќе се обидеме да го заштитиме ова подрачје, природата и животните“, истакна тој.

Како што рече, неговото племе со години е тука, додека уште немало струја или пристапни патишта.

„Сега секој ден се соочуваме со уништување на шумите и грабање на земјиштето. Тажни сме затоа што шумата умира “, рече Ханде Вакана Мура, исто така член на тоа племе.

„Веќе гледаме дека климата се менува. На светот му треба оваа шума. Таа е потребна за нас и нашите деца “, рече тој.

Прикажи повеќе...

Европа

Осумгодишното дете од Германија повторно возеше автомобил низ автопатиштата

Објавено пред

Oсумгодишното момче кое претходно неделава се возеше по германските автопати во возилото на неговата мајка по што беше укорено, сега повторно го направило истото возејќи со 180 километри на час. Детето по инцидентот е испратено на психолошко советување.

Германската полиција соопшти дека 8-годишникот ги украл клучевите од „голфот“ околу полноќ и се возел од областа Зоста до Дортмунд, што е на оддалеченост од околу 50 километри.

Случајот го пријавил возач кој во полицијата изјавил дека дете се возил со голема брзина низ градот, а не го интересираат сообраќајните правила и црвеното светло, пренесе АП.

Додека полицијата трагала по возилото, момчето го напуштило градот и се удрило во задниот дел од паркиран камион. Никој не е повреден, но „голфот“ е тешко оштетен, пренесе агенцијата.

Претходно откако момчето за првпат го украде автомобилот, неговата мајка изјави дека тој редовно вози картинг и вежбал да вози вистински автомобил на приватен имот.

Прикажи повеќе...

Свет

Бразилската војска е подготвена да ја одбрани Амазонија

Објавено пред

Бразилската војска е подготвена да ја одбрани прашумата Амазонија, изјави командантот на вооружените сили на Бразил, Едисон Леал Пужол, додека се зголемува меѓународниот притисок врз земјата и се бара поголема акција акција во борбата против шумските пожари.

„Војниците секогаш ќе бидат подготвени да ја одбијат секоја закана“, изјави Пужол, пренесе „Ројтерс“.

Францускиот претседател Емануел Макрон и генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, претходно на „Твитер“ изразија загриженост поради рекордниот број пожари што ја зафатија Амазонија.

Макрон предупреди дека овие пожари претставуваат меѓународна криза ги повика членките на Г7 да разговараат за овој проблем на самитот што ќе се случува викендов во Франција.

„Нашата куќа гори. Буквално гори Амазонија, белите дробови на нашата планета, кои произведуваат 20 проценти од достапниот кислород на планетата. Тоа е меѓународна криза. Членови на Г7, ќе се видиме за два дена и ќе разговараме за ова прашање“, напиша Макрон на „Твитер“.

Европската Унија го поддржа предлогот на Макрон, додека бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно земјоделците нелегално да подметнуваат шумски пожари, но рече дека странците не треба да се мешаат во внатрешните прашања на Бразил.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

(Видео) УЈП во затворот го извести Јовановски за финансиската контрола на неговата невладина

Инспектори на УЈП влегоа во затворот во Шуто Оризари за да го известат притворениот Бојан Јовановски, претседател на невладината Меѓународен...

Македонија6 часа

Советот на јавните обвинители го доби извештајот за „Рекет“, се чека седница за Јанева

Обвинителството за организиран криминал до Сoветот на јавните обвинители го достави извештајот за преземени активности и дејства во предистражната и...

Македонија8 часа

(Видео) Стефанова: Немам намера да конкурирам за шеф на СЈО

„Од самиот почеток се оградував од Јанева. Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да се гордееме на тоа. Не...

Македонија9 часа

17 здруженија ѝ порачуваат на Владата итно да се спречи најавениот масакр на животни

„Животните не се предмети за да се уништуваат, туку свесни интелигентни суштества и потребно е само малку разум и совест...

Македонија9 часа

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судијката Даниела Алексовска-Стојановска го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ....

Свет10 часа

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат во Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Македонија10 часа

Заев денеска ќе ги достави до Собранието предлозите за нови министри

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска се очекува да ги достави до Собранието предлозите за испразнетите министерски места...

Регион10 часа

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата

Поради дефект, се заглави рингишпилот „Скај флаер“ во Биоград во Далмација по што пожарникарите еден и пол час ги спасувале...

Свет11 час

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш, на „Твитер“ соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена, излегол од притвор откако...

Свет12 часа

Туристите честа цел на крадците во Барселона, само годинава имало над 5.000 насилни грабежи

Од почетокот на годинава имало 5.331 насилен грабеж во Барселона, што е 30 проценти повеќе во однос на истиот период...

Македонија22 часа

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија24 часа

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Европа1 ден

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ1 ден

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ1 ден

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија1 ден

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија1 ден

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија1 ден

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет1 ден

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија1 ден

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Досие