Контакт

Свет

Еден од творците на новичок му се извини на Навални

Објавено пред

Научникот кој учествувал во тајната советска програма за создавање на нервниот агенс новичок, му се извини на рускиот опозиционер Алексеј Навални, кој во Берлин закрепнува од последиците од труењето со новичок.

Хемичарот Вил Мирзајанов, кој прв проговори за производството на новичок, во саботата за руската „ТВ Раин“, рекол дека сака да му се извини на Навални, откако Германија соопшти дека пронашла „непобитни докази“ дека е отруен со новичок.

„Најискорено му се извинувам на Навални за фактот дека учествував во ова злосторство, развивајќи супстанца што го отру“, рече Мирзајанов, кој сега живее во САД и ги напиша првите статии за развојот на новичок во раните 90-ти.

Извинувањето на Мирзајанов дојде откако друг научник, кој исто така работел на тајната програма, рече дека не е можно Навални да биде отруен од новичок.

Досега тројца научници, сега во седумдесеттите години, дадоа јавни изјави откако работеа на советската програма која беше означена како најголема државна тајна.

„Навални ќе мора да биде трпелив, но на крајот, тој треба да биде здрав“, рече Мирзајанов, предвидувајќи дека заздравувањето ќе трае „најмалку една година“, објави подгорички „Вијести“.

Рускиот научник Леонид Ринк, за кого руските државни медиуми објавија дека исто така работел на програмата за развој на новичок, вчера ги исмеа коментарите на Мирзајанов.

Зборувајќи за новинската агенција „РИА Новости“, Ринк рече дека Мирзајанов, иако работел во истиот истражувачки центар, бил „обичен хемичар“, кој не бил директно вклучен во создавањето на вестите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Трамп: Новите правила на ТВ-дебатата не се фер, но ги прифаќам

Објавено пред

Новите правила на ТВ-дебатата не се фер, но ги прифаќам, рече американскиот претседател Доналд Трамп во пресрет на последната предизборна ТВ-дебата што ќе се одржи в четврток во Нешвил.

Беше најавено дека микрофонот ќе биде исклучен за кандидатите за да не го прекинуваат противникот.

„Мислам дека не е фер што ги сменија темите и што ќе имаме пристрасен водител во студиото, но јас ќе учествувам во ТВ-дебатата“, рече Трамп, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Конго: Вооружени екстремисти упаднaлe во затвор и ослободиле 900 осуденици

Објавено пред

Вооружени напаѓачи упаднале во затворот во Бени и во координирана акција ослободиле околу 900 осудени лица, соопшти градоначалникот. Тој ги обвини исламските екстремисти од Уганда дека го извршиле нападот.

„За жал, бројни напаѓачи ја провалија затворската порта со електронска заштита и во координиран напад врз затворот и позициите на војската што го чува, ослободија околу 900 осуденици“, изјави градоначалникот на Бени за „Ројтерс“.

Тој за нападот ги обвини Обединетите демократски сили, вооружена група од Уганда која работи во Конго од 1990 година и чии припадници убија повеќе од илјада цивили минатата година.

Досега никој не ја презеде одговорноста за најновиот напад.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Германија 6.868 новозаболени од коронавирус, во Украина 113 починати

Објавено пред

Во Германија во последните 24 часа се регистрирани 6.868 нови случаи на коронавирус, а 47 лица починаа, објави Институтот „Роберт Кох“.

Вкупно 373.167 лица се заразени во земјата од почетокот на епидемијата, од кои 9.836 починале, пренесува „Ројтерс“.

Во последните 24 часа во Украина е забележана рекордна смртност кај ковид-пациенти – 113 смртни случаи.

Украинскиот Совет за национална безбедност објави дека досега се потврдени вкупно 309.107 случаи на Ковид-19, 5.786 починати и 129.533 излекувани пациенти, објави „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа59 минути

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија1 час

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија2 часа

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет2 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет2 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Македонија16 часа

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет17 часа

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија19 часа

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија20 часа

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија21 час

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет21 час

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија21 час

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ21 час

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Македонија21 час

Од отворањето на градинките, од корoнавирус заболеле 18 деца и 55 вработени

Од отворањето на градинките на 9 септември досега од коронавирус заболеле 18 деца и 55 вработени, информира министерката за труд...

Македонија23 часа

Приведен кумот на поранешниот премиер Никола Груевски, за плацевите на Водно

По наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција, полицијата утрово го приведе Ристо Новачевски, кум на Никола Груевски, а...

Свет1 ден

(Видео) Запалени две цркви на протестите во Чиле

Најмалку две цркви се запалени во главниот град на Чиле, а илјадници луѓе се собраа на улиците на првата годишнина...

Европа1 ден

(Видео) „Фајзер“ произведе стотици илјади дози вакцина против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Фајзер“ објави видео кое покажува дека веќе има произведено стотици илјади дози вакцина против коронавирус во својата белгиска...

Свет1 ден

Научниците предупредуваат: Заразата со коронавирус на отворено не е невозможна, но е ретка

И покрај тоа што речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано...

Свет1 ден

Европа ги надмина сите рекорди – многу земји воведуваат построги мерки

Европа, соочена со вториот бран на пандемијата, го премина прагот на 250.000 смртни случаи од коронавирус. За една недела се...

Свет1 ден

(Видео) Се качил на кулата на Трамп во Чикаго и барал да разговара со претседателот

Неидентификуван маж се качил на кулата на Трамп во Чикаго, барајќи да разговара со претседателот на САД и медиумите. Мажот,...

Досие