Контакт

Свет

Еден починат, тројца ранети, забава во Сан Франциско се претвори во трагедија

Објавено пред

Полицијата во Северна Калифорнија започна истрага за смртоносното пукање во саботата во домот на член на градскиот совет, во кое едно лице беше убиено, а три беа повредени, од кои двајца потешко.

Градската полиција соопшти дека пукањето се случило околу 00.55 часот за време на голема забава во градината на куќата на Ребека Армендариз, член на градскиот совет на Гилрој, на околу 130 километри јужно од Сан Франциско.

Полицијата соопшти дека еден осомничен убил маж во куќата и ранил уште три лица кои биле префрлени во локалната болница, објавија тамошните медиуми.

Името на убиениот или некој од повредените не се наведува, но се знае дека две од тројцата ранети се со повреди опасни по живот.

Свет

Во Австралија одобрена вакцината на „Фајзер“ за деца

Објавено пред

Австралиската регулаторна агенција денеска привремено ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца на возраст од пет до 11 години, а министерот за здравство Грег Хант рече дека имунизацијата може да започне на 10 јануари.

Тој истакна дека регулаторната администрација направила внимателна и темелна проценка и утврдила дека вакцината е безбедна и ефикасна и дека е во интерес на австралиските деца на возраст од пет до 11 години да се вакцинираат.

По првичното одложување на програмата за имунизација против Ковид-19, Австралија стана една од водечките земји во светот во однос на стапката на вакцинација. Речиси 88 проценти од возрасните постари од 16 години примиле две дози.

Високата стапка на вакцинација помогна да се спречи ширењето на вирусот и да се поттикне брзото економско закрепнување.

Нов Јужен Велс, земјата со најголема популација, денеска регистрираше уште два случаи на омикрон и сега има вкупно 15. Се уште не е познато дали и колку вакцините се ефикасни против овој вид.

Прикажи повеќе...

Свет

Инцидент над Црното море – Руски авион морал да го промени курсот за да избегне судир со авион на НАТО

Објавено пред

„Росавијација“ потврди дека нејзиниот персонал за контрола на летање морал да го скршне курсот на авионот за да спречи судир со авион на НАТО во регионот на Црното Море.

Се наведува дека извидувачкиот авион на НАТО летал во близина на цивилниот авион на авиокомпанијата „Аерофлот“ со повеќе од 140 патници во Москва и дека постојано ги игнорирал обидите на контролата на летање да стапи во контакт со него, пренесе „Раша тудеј“.

Патничкиот авион поради безбедно минување бил принуден да ја намали висината.

Во соопштението на „Росавијација“ се наведува дека контролата на летање забележала извидувачки авион на НАТО „Бомбардиер ЦЛ-600 Артемис“ како брзо се спушта од 11.000 метри на 9.200 метри височина, додека ја минувал патеката на цивилен лет во непосредна близина на летот на Аерофлот со ознака SU501.

Тогаш била обврзана да интервенира копнената контрола, советувајќи го леталото за Москва и уште еден цивилен авион „CL-650“ од Малта, кој летал од руското одморалиште Сочи кон Скопје, да го сменат курсот.

„ Крусот и висината на цивилниот авион брзо се променија. Мерките што ги преземаа руските контролори на летање обезбедија безбедност на летовите во областа над меѓународните води на Црното Море“, додава „Росавијација“.

Овој инцидент го потврди и руската авиокомпанија „Аерофлот“.

Авиокомпанијата откри дека екипажот на „Ербас“ А330 за Москва можел да го види авионот на НАТО и пред да им биде кажано да го сменат курсот преку контрола на летот.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Објавено пред

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни врнежи од дожд.

Поплавени се многу улици во центарот на Сплит. Како што може да се види на снимката која ја испратија читателите, во центарот на градот имало помал порој.

Поплавени се и градските патишта.

Автоматската метеоролошка станица Сплит-Спинут од полноќ бележи дури 47 литри врнежи, од кои 36 литри од 8:30 до 9:30 часот, јавува „Далмација денес“.

Хрватскиот автоклуб – ХАК ги предупредува возачите дека патиштата низ Далмација се полни со вода, а на некои места патиштата се затворени поради непроодност.

„ Тротоарите се влажни и лизгави во поголемиот дел од земјата. Поради повремени и обилни врнежи од дожд, особено во Далмација можна е поголема количина на вода на коловозот. На места има магла, а можна е и појава на одрони, особено на Јадранската магистрала (DC8) и патиштата во планините. Ги предупредуваме возачите да не тргнуваат на пат без пропишаната зимска опрема“ велат од ХАК.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион3 часа

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ3 часа

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет3 часа

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Топ4 часа

МВР со апел: Граѓаните да не користат петарди, казните се од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се...

Свет4 часа

Си-Ен-Ен го отпушти најпознатиот водител Крис Куомо, брат на поранешниот гувернер на Њујорк

Американската медиумска куќа Си-Ен-Ен во саботата објави дека водителот Крис Куомо е отпуштен и дека одлуката веднаш стапува на сила....

Свет5 часа

Италијанец се обидел да се вакцинира со лажна рака

Италијанец кој сакал потврда за вакцинација против Ковид-19, а да не се вакцинира, се појавил на закажан термин со лажна...

Македонија17 часа

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет20 часа

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет20 часа

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет22 часа

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија22 часа

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија1 ден

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион1 ден

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет1 ден

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Европа1 ден

Тензично во Виена – Протестите против ковид мерките ќе го блокираат градот

Центарот на Виена попладнево ќе биде целосно блокиран поради бројните протести на противниците на мерките за Ковид и задолжителната вакцинација....

Свет1 ден

Бајден подготвува план за руско-украинската криза

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот изјави дека развива обемни иницијативи за да му ја отежне инвазијата на рускиот претседател...

Свет2 дена

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Македонија2 дена

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје,...

Досие