Контакт

Европа

Еден работник загина, 11 се повредени на градилиште на хотелот „Риц“ во Мадрид

Објавено пред

На градилиштето на луксузниот хотел „Риц“ во центарот на Мадрид вчера загина работник откако се урнало скелето на кое работел, а најмалку единаесет други се повредени.

Според Службата за итна помош, железното скеле на шестиот кат на хотелот „Риц“ паднало околу 16 часот, притоа уривајќи ја конструкција и работниците кои биле на неа пет ката подолу, објави АП.

Повеќето работници се спасиле и добиле лекарска помош, а двајца хоспитализирани се во лоша состојба.

Пожарникарите извадиле три лица со мали повреди од урнатините, и се обиделе да го извадат телото на загинатиот работник.

Локалната полиција ги испитува причините за несреќата, која службите за итни случаи  ја опишаа на „Твитер“ како „несреќа на работа”.

Овој хотел беше затворен поради реновирање во март.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Постигнат договор во ЕУ: Се забранува пластиката за еднократна употреба

Објавено пред

Европската Унија постигна договор за забрана за користење на пластика за еднократна употреба, како што се пластичните чинии и сламки, пренесуваат европските медиуми, повикувајќи се на официјални лица од Австрија, која претседава со Унијата.

Австриската министерка за туризам, Елизабет Кестингер на „Твитер“ напиша дека е постигнат договорот, опишувајќи го тоа како чекор во напорите да се намали пластичниот отпад, пренесе агенцијата „ДПА“.

Договорот официјално треба да го потврдат земјите членки на ЕУ и европскиот парламент, а се очекува да стапи на сила за две години.

Европската комисија (EK) во мај годинава предложи забрана за низа пластични производи за еднократна употреба, за кои постојат алтернативи што не се од пластика, истовремено намалувајќи го користењето на предмети како еднократни пластични садови за храна.

Како една од причините за предлогот, ЕК тогаш го наведе фактот дека 80 проценти од отпадот во морињата го сочинува пластиката што ги загрозува флората и фауната во водите бидејќи бавно се распаѓа.

Траги од пластичен отпад често се наоѓаат во труповите на настраданите животни како што се желките, китовите или птиците, како и морските плодови со кои се хранат луѓето.

Прикажи повеќе...

Европа

Падна првата жртва на Пактот за миграција, белгискиот премиер поднесе оставка

Објавено пред

Премиерот на Белгија, Шарл Мишел, објави пред пратениците дека поднесува оставка. Тој поднесе оставка под притисоците на неговата влада по излегувањето на најголемата коалициска партија, поради неговата поддршка на Договорот на ОН за глобална миграција.

„Донесов одлука да поднесам оставка и планирам веднаш да одам кај кралот, да му ја предадам“, рекол Мишел по расправата во Претставничкиот дом и заканите дека левицата ќе поднесе предлог да му се изгласа недоверба.

Некои пратеници бараа тој да прифати гласање за недоверба на малцинската влада, но Мишел досега тоа го одбиваше, иако изгледало дека оваа недела тоа гласање ќе биде неизбежно.

Белгиската влада мораше да биде реконструирана минатата недела затоа што најголемиот коалициски партнер се спротивстави на одлуката на премиерот Шарл Мишел да го потпише пактот за миграција, необврзувачки договор на ОН чија цел е да обезбеди организирана меѓународна миграција.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Хаос на автопатиштата во Франција, наплатни рампи во пламен

Објавено пред

Француските демонстранти „жолти елеци“ предизвикаа хаос во сообраќајот откако ги окупираа наплатните рампи на автопатиштата во земјата, а некои од нив ги запалија.

Најголемиот француски оператор „Ванси автопат“ соопшти дека демонстрации биле одржани на 40 места на патната мрежа, која тие ја покриваат и дека неколку делови од автопатиштата се многу оштетни, најмногу во јужниот дел на Франција.

Наплатната рампа Бандол, источно од Мерсеј, е оштетна во пожар во текот на ноќта, а автопатот А50 е затворен, соопшти компанијата, чија мрежа се наоѓа во главно во јужниот и западниот дел на Франција.

Неколку луѓе настрадале во несреќи на патот за време на изминатите недели, особено на местата каде демонстрантите ги блокираа патиштата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Пировска: Власта си ја презема улогата на делител на правдата

Власта си ја презема улогата на делител на правдата и со тоа ги премина границите до каде што може да...

Европа41 минута

Постигнат договор во ЕУ: Се забранува пластиката за еднократна употреба

Европската Унија постигна договор за забрана за користење на пластика за еднократна употреба, како што се пластичните чинии и сламки,...

Топ1 час

Полицаец загина во железничка несреќа кај Маџари

Полициски службеник од Полициската станица Гази Баба загина во железничката несреќа што утрово се случи на преминот Маџари во Скопје....

Свет1 час

Трамп формираше вселенска команда во Пентагон

Претседателот на САД, Доналд Трамп формираше вселенска команда во рамките на Пентагон со цел подобро да ги организира и да...

Македонија2 часа

Голем одрон на патот Каменица – Делчево, сообраќајот во прекин

Поради голем одрон патниот правец А3 Каменица – Делчево е затворен за сообраќај. Лесните возила може да се движат преку...

Свет12 часа

Се затвора проблематичната добротворна фондација на Трамп

Хуманитарната фондација на американскиот претседател, Доналд Трамп, прифати да биде затворена по наводите за злоупотреба на финансиски средства, јави Би-би-си....

Македонија16 часа

Пратениците едногласно го донесоа Законот за амнестија

Со 95 гласа „за“, ниту еден „против“ и „воздржан“, пратениците го донесоа Законот за амнестија. Пратениците од Алијанса за Албанците,...

Македонија17 часа

(Видео) Села: На 27 април ме убија еднаш, сега ме убиваат повторно

Токму во оваа сала се случи убиство. На 27 април речиси ме убија, но се спасив. Сега ме убиваат по...

Македонија17 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги бојкотира уставните измени

ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеничката група донесоа одлука да не учествуваат во процесот на уставните измени, истакна на прес-конференција пратеникот...

Македонија19 часа

Царинската управа отвори истрага за Трајковски, гостинот на Груевски во Будимпешта

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во Будимпешта....

Македонија19 часа

Подобро е да нема снег оти со механизацијата на „Македонијапат“ стара над 30 години може се да заглави

Со стара менханизација и без доволен број работници „Македонијапат“ оваа година ќе се справува со снегот по магистралните патишта. Возилата,...

Истражувања19 часа

Владата го засака барокот на фасадата, мислењата на експертите баталени

Владата на Зоран Заев, која се колнеше дека ќе го чуе гласот на граѓаните, а посебно на експертската јавност, една...

Македонија19 часа

Саливан: САД ќе ѝ помогнат на Владата да се спротивстави на штетното влијание на Русија

Нема да биде изненадување за никого овде ако кажам дека Русија се спротивставува на патот што Македонија го има избрано...

Македонија20 часа

(Видео) Заев и Ципрас номинирани за Нобеловата награда за мир

На денешната свечена церемонија, која се одржа на Универзитетот ФОН во Скопје, премиерите на Република Македонија и на Република Грција,...

Македонија21 час

Фетаи за трошоците од прегласувањето во Струмица: И еден денар да е во прашање, направена му е штета на буџетот

Судењето за „Титаник 2“, кое се однесува на изборни нерегуларности од локалните избори од 2013 година, продолжи со наодите на...

Крвав четврток21 час

(Видео) Александрова: Прашајте ги обвинетите пратеници дали ќе бараат амнестија, јас не сум дел од 27 април

„Право на секој во согласност со законот е да поднесе барање. Дали некој од пратениците ќе поднесе или не, не...

Топ22 часа

(Видео) Половина тон марихуана вредна над милион евра запленета на ГП Богородица

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во координирана акција со Министерството за внатрешни работи и Царинската управа...

Македонија22 часа

(Видео) Кога општеството потфрла, кучето Бен му помага на момчето со церебрална парализа

Ова не е само сторија за куче што помага на болен човек. Ова е сторија за две суштества чии животи...

Македонија23 часа

(Видео) Пратениците ќе носат закон, а Кацарска и Рускоска ќе амнестираат

„Нема да бидат амнестирани лица што биле организатори на настаните од 27 април. Тука спаѓаат лицата што носеле оруже и...

Топ23 часа

Кавадарчанецот што избоде жена на нива обвинет за обид за убиство

Кавадарчанецот што во јуни годинава избоде жена на нива во прилепско село ќе одговара за обид за убиство и за...

Досие