Контакт

Европа

Експлодираше зграда во Германија – повредени 25 лица

Објавено пред

Дваесет и пет лица  се повредени, од кои четворица сериозно, кога експлозија уништи станбена зграда во западниот германски град Вупертал, соопшти полицијата. Инцидентот се случи синоќа пред полноќ, во висококатница, а истрагата за причината за експлозијата е во тек.

Пожарникарите и денеска го гаснат огнот. Неколку мали пожари избувнале внатре во зградата, а пожарникарите, освен на огнот, мора да внимаваат и на тоа што делови од зградата постојано се уриваат.

„Во моментов не може да се исклучи дека во зградата има и други луѓе“, изјавија од полицијата. Акцијата за спасување е во тек. Инженери се обидуваат да ги стабилизираат делумно урнатите згради за да спречат целосно паѓање.

Полицијата го опиша местото како „целосно уништен простор“, а фотографиите прикажуваат купишта урнатини околу зградата.

Експлозијата се случила во повеќекатница пред полноќ, со големо треесење, а луѓето од блиските згради истрчале на улица во паника. Детонацијата била толку силна што го уништила поткровјето на зградата и првите три спрата, објави германската новинска агенција ДПА.

Оган избувнал во неколку различни делови од зградата, а пожарникарите имале проблеми со пламенот, бидејќи делови од зградата постојано се уривале. Тие успеале да спасат четири тешко повредени лица од внатрешноста на зградата и да ги однесат во болница.

Еден автомобил во близина е уништен, кој останал затрупан под прозорски рамки кои биле разнесени врз него од експлозијата. Полицијата не сака да коментира на прашањето дали експлозијата би можела да биде поврзана со тероризам.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Помошник на Макрон тепал демонстранти на Денот на трудот

Објавено пред

Од

Помошник на францускиот претседател е испратен на принуден одмор во траење од две недели откако во мај годинава бил забележан како тепа демонстранти во Париз, изјави портпаролот на канцеларијата на претседателот.

Секоја година на меѓународниот Ден на трудот синдикатите во Франција организираат протести кои често завршуваат со големи нереди и полициски интервенции.

На социјалните мрежи неодамна се прошири видео на кое човек со полициски шлем заедно со други полицајци ги удираат демонстрантите. Подоцна, откриено е дека тој бил Александре Бенала, член на претседателскиот кабинет.

„На Бенала му беше дозволено да присуствува на протестот како набљудувач“, рече портпаролот на претседателот, Бруно Рожер Пети.

„Очигледно е дека претерал… Шефот на кабинетот веднаш му изрече суспензија од 15 дена, како казна за неприфатливото однесување“, објаснил портпаролот.

„Ројтерс“  дознава од судски извори дека канцеларијата на обвинителот, откако била информирана за инцидентот, почнала истрага во четвртокот. Неколку лидери на опозицијата ја критикуваа казната за Бенала со оброзложение дека е премногу блага.

„Видеото е шокантно. Создава чувство како луѓето на Макрон да се над законот. Претседателот треба да се изјасни за случајот што е можно поскоро“, рече лидерот на конзервативната Републиканска партија.

Прикажи повеќе...

Европа

Откриени напаѓачите на Сергеј Скрипал и неговата ќерка

Објавено пред

Од

Британските истражители соопштија дека ги откриле осомничените напаѓачи кои стојат зад нападот со новичок на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. Тие беа отруени во март во Англија, поради што беа хоспитализирани, но и двајцата закрепнаа.

Британската полиција се сомнева дека повеќе Руси се вмешани во обидот за убиство на Скрипалови и трагаат за повеќе од еден осомничен, наведува АП. Истражителите ги идентификувале осомничените на снимките од надзорните камери и ги споредиле добиените податоци со податоците за лицата кои во тоа време влегле во земјата.

Изминатите недели британската антитерористичка полиција го истражувала и убиството на жената која почина на 8 јули, една недела откако беше изложена на новичок во близина на англискиот град Солсбери, каде што беа отруени и Скрипалови.

Прикажи повеќе...

Европа

Исламистот кој планирал да ја убие Тереза Меј е прогласен за виновен

Објавено пред

Од

Дваесетгодишното момче Наимур Закари Рахман, кој планирал да ја убие британската премиерка Тереза Меј, е прогласен за виновен пред лондонскиот суд, објавија британските медиуми. Тој се товари за правење заговор за убиство на британската премиерка. Рахман, екстремист и лојален на терористичката група Исламска држава, е роден на подрачјето на Бирмингем, а планирал со бомба да ја разнесе капијата од резиденцијата на премиерката во Даунинг стрит број 10, да ги убие стражарите и да ја нападне Меј со нож или пиштол.

Рахман е уапсен во ноември минатата година кога дошол по ранецот за кој се верувало дека е полн со експлозив и дека го добил од приврзаници на Исламската држава, а всушност тој разговарал со полицајци на тајна задача. Обвинителите навеле дека Рахман планирал да се разнесе за време на нападот.

АП наведува дека судот сè уште не му одредил времетраење на затворската казна.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Власта бескомпромисна за амнестијата, од опозицијата велат дека не ни разговараат за тоа

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба рече дека нема да има амнестија ниту директна ниту индиректна. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија50 минути

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача Мицкоски

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но не одговори што мисли за референдумското прашање...

Македонија1 час

(Видео) Заев: Броени се деновите до референдумот, решение за ДИК на следната лидерска средба

Разговорите на политичките лидери ќе продолжат в недела навечер или понеделник наутро. Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува на следната...

Македонија1 час

(Видео) Ахмети: Очекувам решение во наредните денови

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по лидерската средба, рече дека постојат разлики меѓу партиите и дека очекува храброст од сите...

Македонија2 часа

(Видео) Касами: Државата е во критична состојба

Беса цени дека државата е во критична состојба и во сериозна позиција за да продолжи со процесот за евроинтеграции, изјави...

Топ2 часа

Обвинение за три лица што тргувале со малолетничка и сексуално ја искористувале

Основното јавно обвинителство денеска до надлежен суд поднесе обвинение против еднa жена за сторено кривично дело трговија со дете, а...

Топ2 часа

Власта бара гаранции за успешен референдум, опозицијата реагира дека дошле неспремни на лидерска

По повеќе од два часа разговори, нема приближување на ставовите меѓу лидерите на партиите околу референдумот. Според неофицијалните информации што...

sovetnicka, vlada, dolg sovetnicka, vlada, dolg
Македонија4 часа

(Видео) Советничка на Заев стопирала наплаќање долг кон приватна фирма, сопствениците ќе останат на улица

Петнаесет лица, сопственици на кумановската фирма „Кридеа“, стравуваат дека ќе станат  бездомници бидејќи испорачувале услуги за државната фирма „Економија Идризово“,...

Македонија4 часа

Власта и опозицијата едногласни – пратениците ја изгласаа Декларацијата за членство во НАТО

Со 76 гласа „за“, без „воздржани“ и „против“, пратениците ја изгласаа Декларацијата за поддршка на пристапниот процес за членство на Македонија...

Македонија5 часа

(Видео) Четворицата лидери пристигнаа на средбата во Клубот на пратеници

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца од власта. На средбата учествуваат...

Македонија6 часа

Нема фер пристап на референдумот ако цензусот се книжи како „против“

Поважно од карактерот на референдумот е фактот дали политичките партии ќе ги почитуваат резултатите, велат експретседателот на Собранието, Стојан Андов,...

Македонија6 часа

Села нема покана, Касами доаѓа на лидерска

Денешната лидерска средба, која е закажана за напладне, треба да се одржи во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца...

Македонија7 часа

Советот за етика бара Владата да го испита инцидентот со фоторепортерите

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) очекува од Владата на Република Македонија да го разгледа вчерашниот случај во...

Свет8 часа

(Видео) Трамп: Путин е на чело на државата затоа е виновен за мешањето во изборите

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во интервју за „Си-Би-Ес ивнинг њуз“ изјавил дека е точно дека Русија се мешала во претседателските...

Регион8 часа

Дијалогот Белград-Приштина ќе продолжи за неколку недели

По средбата во Брисел, претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, се согласиле да го обноват дијалогот...

Свет8 часа

Момчињата јавно зборуваа за времето минато во пештерата, пиеле дождовница и се молеле за да избегнат негативни мисли

Дванаесетте момчиња и нивниот фудбалски тренер кои од тајландската пештера беа спасени од страна на спасувачки тимови на вчерашната прес-конференцијата...

Европа8 часа

Откриени напаѓачите на Сергеј Скрипал и неговата ќерка

Британските истражители соопштија дека ги откриле осомничените напаѓачи кои стојат зад нападот со новичок на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал...

Македонија19 часа

Заев: СПМ остана до крајот на средбата, таа е за ЕУ и НАТО

СПМ остана до крајот на лидерската средба, таа, за разлика од ВМРО-ДПМНЕ, е за ЕУ и НАТО, изјави премиерот Заев...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот со Грција?

По завршувањето на лидерската средба, на која присуствуваа претставници на политичките партии за договарање на деталите за референдумот, премиерот и...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски ја напушти лидерската средба

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по еден час, ја напушти лидерската средба. Тој изрази револт за предлогот на Владата за...

Досие