Контакт

Европа

Ексхумацијата во Ватикан не ја реши мистеријата за исчезнатото девојче – откопаните гробови биле празни

Објавено пред

Форензичарите  отворија две гробници во Ватикан од 19 век, во надеж дека ќе ја решат мистеријата за исчезнатата тинејџерка Емануела Орланди од пред повеќе од 30 години, но потрагата заврши неуспешно. И двете отворени гробници биле празни, во нив дури немало ниту остатоци од луѓето за кои било наведено дека се погребани во нив.

,,Тие не најдоа ништо, ниту, пак, останки на оние кои требаше официјално да бидат закопани таму”, вели братот на исчезнатата девојка, Пјетро Орланди. ,,Тие ископале под една гробница и пронашле соба која празна, а во другата, нашле саркофаг, исто така празен”.

Емануела Орланди, ќерка на вработен во банката во Ватикан, имала 15 години кога исчезнала откако заминала од часовите по музика во Рим во 1983 година. Фамилијата на тинејџерката верува дека нејзиното тело би можело да биде погребано во гробиштата во Ватикан, откако добиле анонимна дојава минатата година.

„Ако сакаш да ја најдеш Емануела, барај каде што гледа ангелот”, пишувало во писмото кое го добиле семејството, заедно со фотографија што посочувала каде треба да се бара.

Тимот од 15 лица потоа почнал да ги ископува гробовите на принцезата Софи фон Хохенлохе  и принцезата Шарлот Фредерика од Мекленбург, кои починале во 1836 и 1840 година.

Семејството Орланди побарало гробницата под статуата на ангелот да се отвори „во знак на мирот”, но Ватикан одлучил и гробницата до неа да се зотвори за секој случај.

Ова не е првпат гроб да биде отворен поради мистериозниот случај кој трае повеќе од три децении.

Во 2005 година, анонимен дојавувач тврдеше дека телото на Орланди е погребано во гробот на Енрико де Педис, гангстер кој дејствувал во Рим во 1970-тите и 1980-тите години, според Џанкарло Капалдо, државен обвинител кој работел на случајот помеѓу 2012 и 2016 година . Во 2012 година, неговиот гроб беше конечно отворен, но остатоците на Орланди не беа пронајдени.

 

Европа

50 имигранти преминаа во шпанската енклава Мелиља

Објавено пред

Речиси 200 имигранти се обиделе да ја преминат безбедносната ограда што ја дели шпанската енклава Мелиља од Мароко.

Локалната канцеларија на шпанската влада соопшти дека 50-ина мигранти успеале да ја преминат бариерата, а другите 150 биле одбиени од страна на шпанските и мароканските граничари, објави АП.

Канцеларијата на владата соопшти дека еден мигрант ја скршил ногата, а шест шпански полицајци биле повредени.

Мигрантите што пристигнале на шпанската територија биле одведени во прифатниот центар, каде што можеле да бараат азил, а властите почнале процедури за враќање во земјите на потекло.

Шпанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во периодот од 1 јануари до 15 јули во Мелиља пристигнале 2.397 мигранти по копнен пат.

Прикажи повеќе...

Европа

Уапсени 18 члена на сицилијанската мафија

Објавено пред

Италијанската и американската полиција уапсија 18 лица во Сицилија во операција за фаќање  семејство, член на сицилијанската мафија.

Операцијата била насочена кон семејството Инзериљо од Палермо, кое е во егзил во САД од 80-тите.

Организираната криминална група Коза ностра почна да ја губи својата моќ во 2017 година кога лидерот Салваторе Рина (Тото) почина во затвор. Властите тврдат дека семејството Инзериљо и нивните сојузници со седиште во Њујорк, кланот Гамбино, се обидуваат да ја повратат контролата за време на отсуството на моќ во Сицилија.

Семејството живее во Соединетите Американски Држави од 80-тите кога војната што Рина ја водеше на островот ги принуди на егзил.

Истрагата ја истакнува силната врска помеѓу Коза ностра Палермо и американскиот организиран криминал, особено кланот Гамбино, се вели во соопштението на полицијата.

Семејството Гамбино е едно од таканаречените пет семејства што историски владееле на мафијашката сцена во Њујорк. Претходните обвиненија против членови на семејството вклучуваат убиство и дистрибуција на дрога.

Меѓу уапсените вчера се и градоначалникот на гратче во близина на Палермо, Салваторе Гамбино, како и Томазо и Франческо Инзериљо, директни роднини на Салваторе Инзериљо, моќен шеф на мафијата убиен од Рина во 1981 година.

Во последните две децении Коза ностра изгуби голем дел од својата апсолутна моќ на Сицилија. Но, обвинителите постојано предупредуваат дека групата се обидува да ја поврати својата моќ таму.

Прикажи повеќе...

Европа

Стапката на смртност кај новороденчињата во ЕУ преполовена во последните две децении

Објавено пред

Бројот на бебиња што умираат пред да стигнат до една година во просек се преполовил во сите земји членки на ЕУ во последните две децении, покажуваат најновите податоци.

Податоците објавени од Евростат во петокот покажаа дека во 1997 година во просек имало 6,8 смртни случаи на 1.000 живородени во ЕУ во споредба со 3,6 смртни случаи дваесет години подоцна.

Вкупно 18.200 деца починале на возраст под една година во 2017 година.

Според најновите статистики, Малта, Романија и Бугарија се на врвот на табелата за највисоки стапки на морталитет кај новороденчиња, а Кипар и Финска се најдоа на дното од оваа табела.

Падот на смртните случаи кај новороденчињата стана еден од најзначајните фактори во зголемувањето на животниот век на луѓето, според Евростат.

Ваквиот тренд се должи на зголемување на животниот стандард, подобрениот животен стил и подоброто образование, како и напредокот во здравството и медицината“, додаваат од Евростат.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 часа

(Видео) Косовскиот премиер Харадинај поднесе оставка

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе неотповиклива оставка на местото претседател на Владата на Косово, откако беше повикан да даде исказ...

Македонија4 часа

Мицкоски на состанок со Беса: „Ја договоривме заедничката борба против актуелната власт“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами,...

Македонија5 часа

(Видео) За премиерот Заев, Кики и Фрики не постојат

Кики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат, рече премиерот Заев...

Македонија5 часа

Власта предлага СЈО да се интегрира во Обвинителството за гонење организиран криминал и да го води Русковска

Владата ќе достави нов предлог-закон за Јавното обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Обвинителството за гонење...

Македонија6 часа

(Видео) Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат да одлучи во рок од 7 дена дали ќе го...

Македонија8 часа

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Македонија9 часа

Владата: Откажана лидерската средба, не прифаќаме ултиматуми од Мицкоски

Лидерската средба што беше планирана за денеска, дефинитивно, нема да се одржи. Од Владата велат дека причината за откажување на...

Македонија9 часа

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на...

Македонија11 час

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет12 часа

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зашто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Спорт12 часа

Кога Вимблдон зависи од деца

Тие се во сенка, иако стојат на сонце. Тие се незабележливи, иако ги гледате на ТВ екранот како ви претрчуваат....

Македонија23 часа

Николовски по состанокот на СДСМ: Последните настани покажаа одлучна борба против криминалот и корупцијата

Заврши состанокот на Централниот одбор на СДСМ на кој во проширен состав, во присуство на повеќе градоначалници, министри, заменици и...

Свет23 часа

Во Мароко изречени смртни казни за убиството на скандинавските туристки, обезглавени во име на Исламска држава

Судот за борба против тероризам во мароканскиот главен град, Рабат, изрече смртни казни за три лица поради убиството на две...

Свет1 ден

Хаос во поплавените области во Индија, тигри влегуваат во семејни домови

Најмалку 40 села во северниот дел на Бангладеш се поплавени откако синоќа од коритото се излеа една од најголемите реки...

Топ1 ден

Тетовец со „голф“ влетал во десетмина пешаци, еден од нив тешко повреден

На локалниот пат село Горно Орашје – Тетово, во попладневните часови на 17 јули се случил посериозен сообраќаен инцидент во...

Регион1 ден

Дојавата за бомба на аеродромот во Белград е лажна

Министерството за внатрешни работи на Србија потврди дека дојавата за бомба во авионот на „Луфтханза“ на аеродромот „Никола Тесла“ во...

Македонија1 ден

Активистката Моника Ристеска осудена на една година затвор

Активистката за легализирање на марихуаната, Моника Ристеска, е осудена на една година затвор. Таа е осудена за неовластено производство и...

Македонија1 ден

ЗНМ: Случајот со „1ТВ“ е последен аларм за итни медиумски реформи

Последните случувања со приведувањето на Бојан Јовановски, менаџер во кабелската телевизија „1ТВ“, отвора сомнеж за сериозна злоупотреба на медиумите на...

Свет1 ден

(Видео) Бројот на жртви во пожарот во студиото за анимација во Јапонија се искачи на 23

Бројот на жртви во подметнатиот пожар во познатото јапонско студио за анимација во Кјото порасна на 23, објави Би-би-си. Постои...

Македонија1 ден

Панчевски: Утрово ме избркаа како партал од канцеларија

Поранешниот претседател на кривичниот суд, Владимир Панчевски, објави на „Фејсбук“ дека утринава бил, како што наведува, избркан како партал од...

Досие