Контакт

Свет

„Ел Паис“: Бројот на починати од коронавирус во Шпанија може да е 60 отсто поголем од официјалниот

Објавено пред

Бројот на починати од Ковид-19 во Шпанија може да биде дури 60 проценти поголем од официјалната статистика, според која починале 28.432 лица, објави весникот „Ел Паис“.

Официјалната бројка вклучува само луѓе на кои им е дијагностициран коронавирус, но не и луѓе кои починале под сомнение дека ја имале болеста и не биле тестирани.

„Бидејќи тестирањето не е распространето, особено во првата фаза на пандемијата, официјалната бројка може да биде помала од реалната, како и во многу други земји“, пишува весникот.

Земајќи ја предвид регионалната статистика за смртни случаи кај кои бил потврден коронавирусот како и бројот на починати кај кои постои сомневање дека го имале вирусот „Ел Паис“ дошол до 44.886 смртни случаи.

Ако проценката на „Ел Паис“ е точна, Шпанија е зад Велика Британија – европска земја со најмногу смртни случаи од коронавирусот.

Шпанското Министерство за здравство не одговорило на барањето за коментар.

Анализата на „Ел Паис“ приближно се совпаѓа со статистиката на Националниот епидемиолошки центар и Националниот центар за статистика (ИНЕ), кои регистрираат колку смртни случаи има во целата земја споредено со претходните години.

ИНЕ во јуни објави дека се регистрирани 43.495 повеќе смртни случаи во првите месеци од 2020 година отколку во истиот период лани, иако тие не кажале во која мера оваа разлика може да се припише на пандемијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

СЗО: Вирусот најверојатно потекнува од лилјаците

Објавено пред

Тимот на СЗО кој го истражува потеклото на ковид-19 во Кина соопшти дека вирусот најверојатно потекнува од лилјаците.

Најверојатно лилјакот имал уште едно животно домаќин како посредник.

Резултатите од истрагата на СЗО со нетрпение ги очекуваат научниците и владите во светот, пренесе Ројтерс.

„ Тимот имаше опширни разговори со кинеските колеги и доби информации за епидемиолошките студии, биолошки и генетски анализи и ветеринарски истражувања“ наведе портпаролот на СЗО, Кристијан Линдмајер.

Тој додал дека имале и видео разговори со виролози и научници од Вухан.

Претставникот на СЗО, Мајк Рајан изјави дека можни се изненадувања.

„ Фактот дека се вклучи алармот во Вухан не значи дека заразата преминала од животно на човек“ рекол тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Научник од Харвард: Ни требаат евтини тестови за Ковид-19 и повеќе тестирања

Објавено пред

Истражувачите повикуваат на употреба на брзи тестови, кои се евтини, и кои можеби не се толку точни, но тестирањето може да се спроведе неколку пати неделно од страна на целата популација, и тие имаат добра причина за нивната употреба.

Мајкл Мина, доцент по епидемиологија на универзитетот Харвард, со недели се залагаше за, како што вели, „луди“ тестови.

Неговата идеја е да се оддалечи од сегашните молекуларни тестови со висока прецизност, познати како PCR-тестови, кои сè уште се оскудни и за кои луѓето честопати мора да чекаат со часови за да се тестираат, а потоа треба да почекаат неколку дена за резултати.

Тој ја повика Администрацијата за храна и лекови (ФДА) да ја одобри продажбата на брзи тестови што може да се користат дома со помош на хартиена лента што ја менува бојата за 25 минути и дава резултат сличен на тестот за бременост, пишува „Сајанс алерт“.

Овие тестови имаат мала чувствителност, што значи дека немаат многу позитивни резултати и затоа даваат многу лажни позитивни резултати.

Но, за Мина и другите експерти, таквата стратегија би била поефикасна во однос на јавното здравство затоа што бројот на утврдени случаи ќе биде поголем во целата популација отколку во сегашниот систем.

Брзите тестови имаат тенденција да бидат добри во откривање на луѓе кои емитуваат големи количини на вирус, што се случува кога тие се најзаразни, на почетокот, додека PCR-тестовите се многу чувствителни и можат да детектираат дури и мали концентрации на вирусот, кога луѓето веќе не се толку заразни.

„Ние сме толку фокусирани на скапите тестови со врвен квалитет што никого не тестираме“, рече Мина, додавајќи:

„Можеби само ни треба доволно евтин тест што може да се користи често“.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Иран на секои седум минути од коронавирус умира по едно лице

Објавено пред

Иран во последните 24 часа забележа 212 починати од коронавирус, а вкупниот број на починати е 17.617, јавува Си-ен-ен.

Покрај тоа, дополнителни 2.751 лице се заразени и вкупниот број сега е 314.786, рече Сима Садат Лари, портпарол на иранското Министерство за здравство. Тој додаде дека 1.560 луѓе се во болница.

Иран е најпогодената земја на Блискиот Исток, а според Универзитетот „Џон Хопкинс“, на секои седум минути во Иран умира по едно лице.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Пронајдено телото на 16-годишното момче кое се удави во Преспанското езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче кое се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија22 минути

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за Влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во идните денови ќе се разговара со сите политички...

Македонија22 минути

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија1 час

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија1 час

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија2 часа

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет4 часа

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион4 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ4 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет6 часа

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет6 часа

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа7 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија18 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион19 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија20 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ22 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија22 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија23 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет24 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија1 ден

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Досие