Контакт

Свет

ЕМА: Можна е врска меѓу „астра зенека“ и згрутчувањето на крвта

Објавено пред

Европската агенција за лекови денес објави дека постои можна врска помеѓу вакцината на „Астра зенека“ и реткото формирање тромби, но останува позитивно што здравствените придобивки од оваа вакцина го надминуваат ризикот од можни последици.

ЕМА во својата последна процена заклучува дека постои можност за формирање ретки тромби, во комбинација со низок број тромбоцити, во рок од две недели по вакцинирањето со вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19.

ЕМА тврди дека придобивките од вакцината на „Астра зенека“ во заштитата на луѓето од ефектите на Ковид-19 ги ​​надминуваат ризиците од можни последици.

„Ковид-19 е сериозна зараза со голем број хоспитализации и смртни случаи. Оваа вакцина се покажа како многу ефикасна во спречување на сериозните последици од инфекцијата и во спасувањето животи“, изјави извршниот директор на ЕМА, Емер Кук.

Во исто време, таа нагласи дека ЕМА заклучила оти формирањето ретки згрутчувања на крвта по вакцинацијата со „астра зенека“ треба да се наведе како можен несакан ефект на оваа вакцина.

„Можно објаснување за овие ретки несакани ефекти е имунолошкиот одговор на вакцината, што доведува до слична состојба што ја имаат пациентите со тромбоцитопенија третирана со хепарин“, објасни Кук.

ЕМА наведува дека повеќето од пријавените случаи на згрутчување на крвта по аплицирањето на дозата од „астра зенека“ се случиле кај жени на возраст под 60 години во рок од две недели по вакцинирањето.

Тие посочуваат дека луѓето што примиле вакцина треба веднаш да побараат лекарска помош доколку забележат симптоми, како што се отежнато дишење, болка во градите, оток на нозете, постојана болка во стомакот, силни и постојани главоболки или заматен вид, како и мали дамки крв под кожата надвор од местото на инјектирање.

ЕМА досега спроведе детаљна ревизија на 62 случаја на тромбоза на церебрален венски синус и 24 случаи на венска тромбоза пријавени во ЕУ заклучно со 22 март годинава, од кои 18 беа фатални.

Свет

Во руски воздушен напад во Сирија убиени 200 милитанти

Објавено пред

Во напад на руското воено воздухопловство врз две бази во близина на археолошкиот локалитет Палмира во Сирија, биле убиени околу 200 милитанти, изјави заменик-директорот на Рускиот центар за помирување на спротивставените страни во Сирија, Александар Карпов.

Тој додаде дека во нападот биле уништени околу 500 килограми муниција, како и значителна количина оружје, возила и компоненти за производство на експлозивни направи.

„Според разузнавачките служби, милитантите формирале база недалеку од Палмира за обука на борбени групи кои би биле испратени да извршат терористички напади во различни делови на земјата“, рече Карпов.

Според него, откако локацијата на терористичката база била потврдена од неколку канали, рускиот борбен авион го извршил нападот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Универзитетскиот кампус и библиотеката уништени во голем пожар во Кејптаун

Објавено пред

Поради огромен пожар во Кејптаун, денеска беа евакуирани три 17-катни згради.

Пожарот избувнал рано наутро во близина на спомен-обележјето на британскиот тајкун и политичар Сесил Родс на Ѓволскиот врв, дел од Кејптаун во подножјето на планината Тејбл, каде е сместен Универзитетот Кејптаун (UCT), еден од најпрестижните универзитети во Африка.

Објектот на универзитетската библиотека е сериозно оштетен, а околу 250 пожарникари се борат против огнот, пренесува Би-би-си.

Пожарот ја зафатил зградата на студентскиот кампус, еден близок ресторан е целосно уништен, а пожарникарите користеле и хеликоптери во акцијата.

Облакот чад од кампусот можел да се види на оддалеченост од неколку километри, а за време на гаснењето на пожарот, еден пожарникар претрпел изгореници и бил пренесен во болница на лекување, објави претходно „Ројтерс“.

Според проценките на противпожарната служба, ќе бидат потребни најмалку три дена за пожарот да се стави под контрола.

Прикажи повеќе...

Свет

Шпанската полиција открила нелегална работилница за 3Д-печатење на оружје

Објавено пред

Шпанската полиција запленила оружје, вклучително и митралез и експлозив, во рација на, како што се нарекува, првата илегална работилница за 3Д-печатено оружје во Шпанија, способна да произведува делови за оружје за неколку минути, пренесува РТ.

Полицијата извршила рација во објект во Санта Круз де Тенерифе на Канарските Острови во Шпанија и го уапсила неговиот сопственик, чиј идентитет не е откриен, се вели во соопштението на шпанската национална полиција. Операцијата се случила во септември 2020 година, но останала тајна до сега преку одлука на шпански суд.

За време на рацијата, полицијата запленила 19 рамки за пиштоли, печатени во 3Д формат, девет шаржери, два придушувачи, како и бројни делови од оружје. Откриена е и копија од автоматска пушка „ерсофт АР-15“, како и два елетрични пиштола, пет ножа, мачета и катана.

Полицијата верува дека деловите од оружјето биле произведени во работилницата со употреба на технологија за 3Д-печатење, бидејќи биле пронајдени и два 3Д принтера и 11 калеми филамент за нив. Според извештаите на некои медиуми, опремата пронајдена на самото место му овозможувала на сопственикот да произведе цевка за пиштол за само неколку минути.

„Уапсениот може целосно да произведе мало огнено оружје“, се вели во соопштението.

Освен деловите од пиштолот, откриени се и разни хемиски супстанци што се користеле за производство на експлозив, вклучувајќи црн барут и ацетон.

Пронајдени биле и повеќе од 30 прирачници, вклучително и за тоа како да се произведе огнено оружје преку 3Д печатење, заедно со, како што ги нарекле властите, терористички прирачници и текстови за урбана борба, производство на рачно изработени експлозиви и за употреба на огнено оружје.

Мотивите на сопственикот на работилницата сè уште не се обелоденети во јавноста. Осомничениот бил обвинет за нелегално поседување огнено оружје и експлозив.

Настаните предизвикаа загриженост кај шпанската полиција дека технологиите што се користеле во оваа работилница можат да им овозможат на криминалците и на терористите да соберат огнено оружје без привлекување премногу внимание.

„Адитивното производство – познато и како 3Д печатење – е технологија што експоненцијално ја зголемува опасноста од ширење на огненото оружје, овозможувајќи им пристап на криминалните и на терористичките групи“, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа5 часа

Шведски доктор: Секој ден фрламе стотици дози „астра зенека“

Стотици дози од вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 се фрлаат секој ден во Стокхолм затоа што жителите одбиваат да...

Македонија6 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа9 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија9 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија9 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија11 час

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија13 часа

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија13 часа

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија15 часа

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион16 часа

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија16 часа

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа16 часа

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет1 ден

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Свет1 ден

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Македонија1 ден

Заев: Со згрозување ја примив информацијата дека за Мицкоски гласањето во Собрание било тероризам

Со згрозување ја примив информацијата дека за Христијан Мицкоски овој чин бил тероризам. Мицкоски се дрзна гласањето помош за граѓаните...

Македонија1 ден

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија1 ден

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија1 ден

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од ковид да одат во Собрание

Зоран Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од КОВИД во изолација, во скафандери да одат во Собрание,...

Досие