Контакт

Свет

Емисијата на штетни гасови да се намали 55 отсто, порача Руте

Објавено пред

Европа мора да ја намали емисијата на штетни гасови повеќе од она што беше во план да се спречи глобалното затоплување како што решивме со Парискиот договор, порача холандскиот премиер Марк Руте во Европскиот парламент.

Европската Унија имаше цел да ја намали концентрацијата на јаглеродни честички во воздухот најмалку 40 отсто до 2030 година, односно под нивото од 1990 година. Инаку, според научниците ,емисијата на штетни гасови е една од главните причини за глобалното затоплување.

„Ова не е доволно“, изјави Руте за време на пленарната седница во Европскиот парламент во Стразбург.

„Мојот предлог за намалување на емисијата на штетни гасови е најмалку 55 проценти до 2030 година. Не само затоа што треба да си ги исполниме обврските туку и затоа што Европа треба да биде компетитивна и да се насочува кон иднината“, додаде Руте.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

ЕУ комесарот за здравство го обвини Салвини за „големи лаги“

Објавено пред

Комесарот на ЕУ за здравство и безбедност на храна, Витенис Андриукитис, го обвини министерот за внатрешни работи и вицепремиер на Италија, Матео Салвини, дека ијзавил „големи лаги” за политиката на европскиот блок во областа на исхраната, пренесува бриселски Политико.

Се наведува дека Андриукитис преку „Твитер“ денеска посочи дека ретко кога почувствувал вакво „непријателство” како после конференцијата во Италија, каде што присуствуваше заедно со Салвини, лидерот на ултрадесената партија Лига.

Прикажи повеќе...

Регион

Србин со камион усмртил хрватски полицаец

Објавено пред

Српски државјанин кој уравувал камион со словенечки регистарски ознаки и кој учествувал во сообраќајна несреќа во Хрватска, усмртил хрватски полицаец.

Како што пренесен Индекс.хр, во несреќата настрадал 32-годишен полицаец, кој бил во полициско комбе во кое удрил камионот.

Хрватската полиција соопшти дека дошло до директен судир меѓу камионот и полициското комбе. Во несреќата уште еден полицаец се здобил со тешки повреди.

Прикажи повеќе...

Европа

Италија испрати полиција на границата со Франција

Објавено пред

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини, изјави дека испратил полиција да патролира по должината на границата со Франција за да се спречи миграцијата.

Станува збор, како што се наведува за мигранти кои, според едно видео, се вратени од Франција во Италија.

„Тое е злоупотреба од француските власти, кој знае по кој пат. Француските власти ја искористуваат добрата волја на нашата полиција и поради тоа има вакви последици, ние испраќаме патролни возила, кои ќе ја контролираат и чуваат граница”, вели Салвини на социјалните мрежи.

Салвини, покрај текстот, објави и фотографии со италијански полицајци кои стражарат на границата со Франција, на местото каде возило на француската полиција вчера оставило тројца мигранти.

Италијанскиот министер доцна синоќа објави видео-снимка која ја добил од мештаните кои живеат во близина на границата, а на која покрај музиката со драматични тонови, е прикажано француско полициско возило од кое излегуваат мигранти на италијанската страна на границата и возилото потоа се враќа во Франција.

Француската локална полиција соопшти дека се работи за невалидни документи за премин на граница и дека поради тоа, тие се вратени на италијанската страна од границата.

Односите меѓу Италија и Франција се затегнати во последниве месеци. Италија ги обвинува европските партнери, особено Франција, за недостатокот на помош во решавањето на приливот на мигранти, кои во Италија од 2013 година дошле во доста голем број или нешто околу 700.000 мигранти.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

(Видео) Протести во Лондон против брегзит, граѓаните бараат нов референдум

Во центарот на Лондон, денеска беше одржан протестен марш на кој имаше повеќе од сто илјади луѓе, кои се против...

Македонија2 часа

Стејт департмент: Ова е историска шанса за Македонија и регионот

Стејт департментот ја поздрави одлуката на Собранието, со која Македонија треба да ги започне уставните измени и имплементација на Спогодбата...

Македонија3 часа

Кривична пријава за говор на омраза и загрозување на сигурноста на пратеници во Собранието

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе известување за...

Регион4 часа

Турција: Нема да дозволиме затајување на резултатите од истрагата за Кашоги

Владејачката турска Партија на правдата и развојот (АКП) соопшти дека Анкара „никогаш не ќе дозволи затајување на резултатите од истрагата”...

Македонија4 часа

„Катимерини“: Наскоро нов конфликт во грчката Влада поради Македонија

Само три дена по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и предупредувањето на премиерот, Алексис Ципрас дека нема...

Македонија5 часа

(Видео) Ципрас: Гласањето во Собранието отвора пат за договор меѓу Грција и Македонија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека усвојувањето на предлогот за уставни измени од страна на македонскиот Парламент отвора пат за...

Македонија10 часа

Коѕијас: Среќен сум за одлуката на Скопје, тврдењата за тајни фондови се одвратни

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата изјави дека е среќен поради...

Македонија11 час

Нимиц со порака до политичките лидери: Работете заедно за финализирање на договорот

Метју Нимиц, македонско-грчкиот посредник во спорот за името ја поздрави одлуката на парламентот да продолжи со промена на Уставот кон...

Македонија11 час

Тачи: Македонија направи голем чекор кон зајакнување на мирот во регионот

Македонија е чекор поблиску до ЕУ и НАТО, откако беа обезбедени потребните гласови за измена на Уставот, отворајќи го патот...

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ: Достоинството на Македонија беше ставено на тезга како пиперки и домати

Тоа што се случи вчера вечер во Собранието беше срам каков што светот не видел, оценува ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. Опозицијата...

Македонија12 часа

Димитров на „Фејсбук“: Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме, ама го знаеме патот

Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме. Ама го знаеме патот, напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров на...

Македонија21 час

Столтенберг на „Твитер“: Лидерите да ги завршат процедурите за Македонија да влезе во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави изгласувањето на одлуката за пристапување кон уставните измени...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски ги исклучи од партијата пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што гласаа за уставните измени

ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи пратениците од своите редови што вечерва гласаа за уставните измени – Елизабета Канческа-Милевска, Емилија Александрова, Нола Исмајловска,...

Македонија21 час

Левицата: Ништо не е готово, борбата продолжува!

По изгласувањето на уставните измени во Собранието, се огласи и Левицата. Од таму реагираат дека сите пратеници го изгубиле легитимитетот...

Македонија22 часа

Ципрас до Заев: Честитки пријателе, Зоран Заев!

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, го поздрави гласањето во македонскиот парламент и му честита на премиерот Зоран Заев за гласањето со...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Денес напишавме историја што ќе ја раскажуваат идните генерации

Денес е историски ден, заедно напишавме историја, рече премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата што ја одржа откако Собранието ја изгласа одлуката...

Македонија23 часа

Четворица обвинети пратеници од ВМРО-ДПМНЕ гласаа за уставните измени

Собранието со 80 гласа „за“ ја донесе одлуката за пристапување кон уставните измени. „За“ гласаа и обвинети пратеници од ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија1 ден

(Видео) Јанушев: На пратеници им се нудеа милион евра да гласаат, тие одбија

ВМРО-ДПМНЕ избра борба против неодоговорната власт, рече вечерва генералниот секретар на опозициската партија, Игор Јанушев, на прес-конференција. Тој нагласи дека...

Македонија1 ден

Милошоски бара веднаш да гласаат: Волјата на народот е посилна од притисокот врз неколку пратеници

Пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ пред почетокот на продолжението на седницата за уставните измени на прес-конференција побараа од претседателот на...

Македонија1 ден

Груевски за 8 дена ќе добие покана да се јави во затвор

Пресудата за двегодишната затворска казна на експремиерот Никола Груевски од Апелација пристигна во кривичниот суд од каде ќе биде распределен...

Досие