Контакт

Свет

Емотивни сведочења на медицински сестри од Аризона: Никогаш немало толку починати секој ден

Објавено пред

Медицинските работници во американската сојузна држава Аризона се најдоа на првите линии во борбата против ковид-19. Аризона стана едно од светските жаришта на коронавирус.

Медицинска сестра на одделот за интензивна нега во Феникс рекла дека и` доаѓаат солзи на очите кога ќе се сети на сите оние луѓе кои починале од ковид-19 во нејзината болница. Медицинскиот персонал во главниот град на Аризона ги опишува преполните итни служби во кои пациентите се ставаат на респиратори додека чекаат слободно место на интензивна нега.

„ Се грижиме за лекарите кои се заразија, се грижиме за мајките. Минатата недела симнавме од апарат за одржување во живот 48-годишна мајка и стоев покрај нејзиниот 17-годишен син се додека таа не почина“ вели Ангела Мази, сестра во медицинскиот центар Тусон, каде се пополнети сите 20 кревети на интензивната нега, кои се одделени за пациентите со коронавирус.

На младите сестри најтешко им паѓа смртта на млади луѓе кои претходно биле здрави. На пример, многу тешко ги погодила смртта на 25-годишна жена која починала во Скотсдејл.

„ Нагло и` се влоши состојбата. Тоа беше многу емотивно. Една медицинска сестра воопшто не можеше да зборува за тоа“ раскажала сестрата Каролин Малони.

Во друг случај, жена во четириесетите години отишла на итна помош со симптоми на коронавирус, се тестирала и била испратена дома. Нејзиното семејство исто така се разболело и таа се вратила во болница кога и` се влошила состојбата. Наскоро завршила на интензивна нега. На почетокот одбивала да ја стават на респиратор.

„ Ми рече дека се плаши од интубација. Ме замоли да ја држам за рака и и` ветив дека ќе биде добро. Преживеа две ипол недели. Направивме се што можевме, а на крајот таа почина. Такви работи се случуваат постојано. Веќе нема смена во која некој не умира. Тоа е ужасно“ раскажува друга медицинска сестра.

Таа додала дека никогаш во животот не видела толку многу луѓе да умираат секој ден.

Болниците во државата Аризона сега се полни со пациенти, од кои некои се во критична состојба. Аризона вчера имаше над 66.000 потврдени случаи, во однос на нешто повеќе од 20.000 на 1 јуни. Секојдневно се пријавуваат повеќе илјади новозаразени, а досега починале 1535 луѓе, пренесува АП.

Пациентите на респиратори се ставаат во индуцирана кома додека машините дишат место нив. Тие се приклучени на повеќекратни инфузии. На одделот за интензивна нега можат да останат со недели или месеци.

Медицинските сестри имаат 12-часовна работна смена, носат заштитни одела, маски, ракавици и очила. Пациентите се отсечени од своите семејства, а неретко и од стварноста. Честопати се превртуваат на стомак за да им се олесни дишењето. Таа постапка им помага на пациентите, но е многу напорна задача за медицинските работници, понекогаш за тоа треба да се ангажираат шест до осум медицински сестри.

Европа

Медведев: Никој не може да гарантира дека состојбата со вирусот нема да оди на полошо

Објавено пред

Претседателот на партијата Обединета Русија, Дмитриј Медведев, не ја исклучува можноста за последователен бран на коронавирусот.

Затоа, тој смета дека е неопходно да се активира меѓународната соработка во борбата против оваа закана.

„За жал, никој не може да гарантира дека нема да има промена на полошо, дека нема да има втор или трет бран, дека лековите, кои се подготвуваат сега, ќе се покажат ефикасни“, рече Медведев за време на меѓународната меѓупартиска тркалезна маса за соработка од областа на безбедноста за време на пандемија.

Тој го цитира мислењето на еден од водечките американски експерти за заразни болести дека пандемијата штотуку почнала.

„Ајде да размислиме за тоа, ова го вели експерт од земја во која веќе се разболеа три милиони луѓе“, рече Медведев, кој истовремено е заменик-шеф на рускиот Совет за безбедност.

„Само со заедничко работење може да се обидеме да ги постигнеме посакуваните резултати“, заклучи тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Се урна авион на Обединетите нации, кој пренесувал хуманитарна помош

Објавено пред

Товарен авион на Обединетите нации, кој пренесувал хуманитарна помош, паднал на аеродромот „Беледвејн“ во центарална Сомалија, соопштија властите.

Сабри Ахмед од локалната администрација во градот Беледвејн изјави дека авионот го променил правецот на движење и со „стомакот“ паднал на пистата оставајќи зад себе црн чад, кој бил видлив со километри.

Тројца членови на екипажот го преживеале падот.

Авионот летал од Џибути и пренесувал храна за луѓето загрозени од поројните дождови.

Во моментот не е познато која е причината за уривањето на авионот.

 

 

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) На границата меѓу Бугарија и Грција за 40 евра се продаваат лажирани тестови на Ковид-19

Објавено пред

Во пограничното подрачје меѓу Грција и Бугарија се појавиле лажни резултати од тестови на Ковид-19, кои се продаваат за цена од 30 до 40 евра, јави грчката телевизија „Мега“.

Според телевизијата, интензивната контрола извршена во Промахонас во последните неколку дена покажала дека постои група што продава лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата.

Станува збор за потврди што се продаваат за цена од 30 до 40 евра и кои покажуваат негативни резултати од тестот на коронавирусот.

Станува збор за документи од неофицијални лаборатории, каде што името на пациентот се менува за парична надомест.

Ваквите фалсификувани тестови биле откриени од полицијата, а поради ситуацијата, решено е од следната среда да бидат прифаќани само тестови од 100 референтни лаборатории на Балканот.

Портпаролот на грчката влада, Стелиос Пецас, вчера, најавувајќи ги новите мерки за коронавирусот, рече дека кај Промахонас детаљно ќе бидат проверени тестовите што покажуваат негативни резултати и дека во случај на лажни тестови, ќе бидат пропишани санкции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија3 часа

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија4 часа

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија5 часа

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ7 часа

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија7 часа

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија8 часа

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија9 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија9 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет10 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа10 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион10 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија22 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија23 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија23 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија1 ден

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ1 ден

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија1 ден

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија1 ден

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет1 ден

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Досие