Контакт

Свет

„Емоциите се најважни“: Кој е човекот кој стои зад впечатливите говори на Зеленски

Објавено пред

Од почетокот на руската инвазија, украинскиот претседател Владимир Зеленски секојдневно се обраќа на својот народ и на странските парламенти.

dobivaj vesti na viber

„Гардијан“ ја раскажува приказната за човекот кој стои зад говорите со кои Зеленски го охрабрува својот народ во тешките денови, како и за остатокот од тимот.

На 50-тиот ден од руската инвазија на Украина, претседателот Зеленски повторно му се обрати на украинскиот народ. Истакна дека рускиот претседател Владимир Путин сигурно очекувал да ја окупира Украина за пет дена, но сега „се спријателил со реалноста“. Тој особено ја поздрави храброста и истрајноста на неговите граѓани.

Се споменуваше и рускиот брод „Москва“, за кој Украина вели дека бил потопен минатата среда со две ракети, наспроти тврдењата на Русите дека потонал од пожар. Воениот брод стана симбол на националниот пркос на Украина, откако украинските војници од Змискиот Остров на почетокот на инвазијата им рекоа на руските сили: „Руски воен брод, оди е*и се“, пишува Гардијан.

Зеленски им оддаде почит на мажите и жените кои ги истераа руските трупи од север, кои ги запреа на југ и, како што рече, херојски го бранеа Мариупол. Својот говор го заврши со зборовите: „Слава на Украина“.

Зад овие и слични говори стои Дмитро Литвин (38), поранешен новинар и политички аналитичар, со помалку од 200 следбеници на Твитер. Во интервју за „Обесервер“, тој рече дека идеите зад говорот се на претседателот: „Тој секогаш знае што сака да каже и како сака да го каже тоа“.

„Емоциите се најважни во говорите. И, се разбира, претседателот е автор на емоциите и логиката на зборовите“, рече тој.

Кој е Литвнин?

Литвнин е дел од тимот на Зеленски. Тој и неговите колеги живеат и работат во Банкова – резиденцијата на украинскиот лидер (нешто како Белата куќа или Даунинг стрит), од првиот ден на инвазијата. Серхи Лешченко, друг поранешен новинар кој стана воен советник на Зеленски, го опиша Литвин како литературен и уметнички асистент.

„Тој секојдневно ги собира идеите на претседателот. Работи како собирач на умот или на сетилата“, додаде тој. Еден ден темата е „варварството на руските војници, а следниот ден итна потреба на Украина од одбранбено оружје“, пренесува Гардијан.

Литвин веќе некое време е во центарот на украинската политика. Тој бил политички аналитичар на „Слуга на народот“, политичката партија на Зеленски и противник на Петро Порошенко, поранешниот украински претседател. Поранешен колега рече дека нападите на Литвин врз раководството на земјата по 2014 година, по проевропскиот бунт на Мајдан, го поделиле украинското општество.

„Јас не сум негов обожавател, но тој е паметен“, рече еден колега.

Пишувајќи на Фејсбук на почетокот на војната, Литвин изрази неколку лукави ставови за Путин.

„Неговата имагинација е слаба, па тој секогаш гледа нешто… Мораме да разбереме дека објективната реалност не го контролира Путин. Западните санкции нема да влијаат на него. Тој бара изолација. Немилосрдната цел на Путин беше да ја промени државната и украинската политичка реалност”, напиша тој.

Методот на Литвин секако функционира. Анкетите покажуваат дека 95 отсто од Украинците веруваат дека нивната земја може да ја победи руската инвазија, и покрај инфериорноста на Киев во однос на тенкови, војници и авијација. 78 отсто веруваат дека Украина се движи во вистинската насока. Личниот рејтинг на Зеленски, кој падна на почетокот на февруари, нагло скокна, пишува Гардијан.

„Украинците знаат дека Зеленски може да се трансформира“

Орисија Луцевич, менаџерка на украинскиот форум во истражувачкиот центар за надворешна политика Чатам хаус, рече дека претходната кариера на Зеленски како актер и комичар била клучна за неговиот успех. Гледачите се навикнати да го гледаат во различни улоги и затоа би можеле да го прифатат како врховен командант во маица.

„Тие знаат дека тој може да се трансформира. Тој е како матаморфоза Зеленски“, рече таа.

„Тој е модерен државник кој дошол од областа на забавата. Тој е во неговиот елемент. Луѓето околу него ја разбираат моќта на нарацијата за време на војната. По хоророт во Буча, важно е да се има приказна која поттикнува. Потонувањето на ‘Москва’ е моќен симбол“, додаде таа.

Луцевич истакнува дека Зеленски и писателите на неговите говори создале чувство на „историска мисија“ што ја поврзува сегашната борба на Украина со претходните борби против Москва. Тие се добро упатени и во поп-културата, прикажувајќи ја војната како „светлина против темнина“. Во оваа драма „Господарот на прстените“, руските војници се „орки“, а Путин е невидливиот Саурон, додаде.

Многу од високите советници на Зеленски доаѓаат од телевизија и работеле со него во Квартер-95, неговото продукциско студио. Нивните обиди да добијат глобална поддршка во овој момент беа потпомогнати од јасната природа на руската инвазија. Украина е жртва и се бори за опстанок. Ова го прави Зеленски лидер на она што политикологот Иван Крастев го нарекува „романтична констелација“.

Зеленски е опуштен пред камера, без разлика дали зборува на телефон или им се обраќа на граѓаните од неговиот бункер. Кога беше избран во 2019 година, имаше малку конкретни политички идеи. Тој се обиде да се разликува од неговите претходници одржувајќи долги прес-конференции. Деновиве неговите интеракции се побрзи. Луцевич истакна дека неговите говори „одекнуваат добро“. Тие се исто така совршено прилагодени на одредена публика.

Зеленски својата реторика ја поврзува со конкретни барања. Тој повика на Украина да и’ бидат доделени противвоздушни системи, борбени авиони, тенкови и оклопни возила. Тој исто така бара нови санкции против Москва, вклучително и ембарго за нафта.

Ихор Тодоров, професор по меѓународни односи на Универзитетот Ужгород во западна Украина, истакнува дека Зеленски бил емотивен и недипломатичен. Тој додаде дека војната го трансформирала, како и Сталин во 1941 година.

„Зеленски добро реагираше на ситуацијата“, рече тој. „Многу луѓе кои не гласаа за него пред две години го препознаваат ова“, додаде.

Тој истакна дека сопругата на претседателот Олена Зеленска има многу врска со неговите страсни говори, како и други инволвирани луѓе, меѓу кои и Јуриј Костјук, кој е еден од сценаристите на серијата „Слуга на народот“ во која го играше Зеленски.

Европа

Русија: Целосно го зазедовме „Азовстал“, се предадоа и последните украински милитанти

Објавено пред

Русија објави дека целосно ја зазела територијата на фабриката за челик „Азовстал“, во која беа позиционирани последните украински бранители на Мариупол.

dobivaj vesti na viber

„Територијата на ‘Азовстал’ е целосно ослободена“, соопшти руското Министерство за одбрана.

„Територијата на металуршката фабрика ‘Азовстал’ во Мариупол, каде што група украински милитанти од нацистичката формација ‘Азов’ беше блокирана од 21 април годинава, е целосно ослободена“, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.

Подземните објекти на фабриката се под контрола на руски војници, изјави рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу.

„Руското Министерство за одбрана објави дека од 16 мај 2.439 неонацисти од ‘Азов’ и украински војници заглавени во фабриката го положиле оружјето и се предале. Последната група од 531 милитант се предаде денеска“, објави руската државна новинска агенција „РИА новости“.

За потсетувањее, денеска командантот на украинскиот полк „Азов“, Денис Прокопенко, ѝ се обрати на јавноста и ѝ рече дека во „Азов“ добиле наредба да престанат да го бранат Мариупол и да им ги спасат животите на борците.

Според него, сите цивили од „Азовстал“ биле евакуирани, а на тешко ранетите војници им била укажана лекарска помош. Тие мора да бидат однесени во област под украинска контрола, смета тој.

„Во тек е отстранувањето на телата на загинатите бранители на Мариупол“, додаде Прокопенко.

Прикажи повеќе...

Европа

Борел: Во светот има недостиг од храна, ќе станува сè поскапа

Објавено пред

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, уште еднаш предупреди на глобалниот недостиг од храна поради војната во Украина, која е еден од најголемите светски производители на жито, бидејќи житото поради борбите не може да се извезува, да се жнее или да се сади.

dobivaj vesti na viber

„Има недостиг од храна и тоа ќе продолжи. Кога ја има, таа е скапа, многу поскапа отколку што многу луѓе може да си дозволат“, рече Борел на прес-конференција по состанокот на министрите за развој на ЕУ.

„Ако (засегнатите луѓе) трошат повеќе средства за храна, имаат помалку за образование и здравје, а тоа ќе ги продлабочи сиромаштијата и нееднаквоста“, нагласи Борел.

Министрите на ЕУ одлучиле да поддржат повеќе од 70 партнери за да ги подобрат отпорноста и одржливоста на нивните системи за храна со цел да ги зголемат нивните прехранбени капацитети на среден рок, рече високиот претставник на Унијата за надворешна политика и безбедност.

„Ги повикуваме нашите партнери да не ја ограничуваат глобалната трговија со земјоделски производи“, додаде Борел.

Тој исто така нагласи дека причината за претстојната криза со храна е руската инвазија на Украина, а не санкциите на ЕУ кон Русија, како што тврди Кремљ. Русија во моментот го блокира извозот на 20 милиони тони жито од Украина, пред сè, во Северна Африка и Азија, наведе германската влада, според која тоа предизвика раст на цените.

Прикажи повеќе...

Европа

Макрон го назначи составот на новата француска влада

Објавено пред

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, денеска ја назначи актуелната амбасадорка на Франција во Велика Британија, дипломатот од кариера Катрин Колона, за нов министер за надворешни работи на земјата, соопшти Елисејската палата.

dobivaj vesti na viber

Актуелните министри за финансии и економија и за внатрешни работи, Бруно Ле Мер и Жерар Дарманен, ќе останат на функцијата, додаде генералниот секретар на Елисејската палата додека го читаше новиот состав на владата потврдувајќи ги претходните извештаи, пренесе „Ројтерс“.

Министерката за индустрија во заминување Ања Пание-Рунаше ќе го преземе новиот министерски ресор за енергетска транзиција, соопшти Елисејската палата.

Амели де Моншелен е назначена за нова министерка за животна средина и климатско планирање.

Тие ќе бидат одговорни за својата работа пред Елизабет Борн, која Макрон ја избра за нова премиерка во понеделникот.

Таа е втора жена на таа позиција во Франција.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа13 минути

Русија: Целосно го зазедовме „Азовстал“, се предадоа и последните украински милитанти

Русија објави дека целосно ја зазела територијата на фабриката за челик „Азовстал“, во која беа позиционирани последните украински бранители на...

Македонија1 час

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија2 часа

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија3 часа

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа3 часа

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија8 часа

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа8 часа

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа9 часа

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија9 часа

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија10 часа

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија11 час

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија11 час

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа12 часа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа12 часа

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа13 часа

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион13 часа

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет13 часа

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа13 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа14 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет14 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...