Контакт

Свет

Ентони Фаучи: САД нема да бараат ковид-пасош од Американците

Објавено пред

Директорот на американскиот Национален институт за алергија и инфективни болести, д-р Ентони Фаучи, изјави дека американската влада нема да бара од Американците да користат вакцинален пасош за да докажат дека биле имунизирани против Ковид-19, пренесува „Њујорк пост“.

Фаучи рече дека очекува одредени деловни субјекти и образовните институции да бидат тие што ќе креираат сопствени политики за вакцинација.

„Не велам дека треба или дека би го направиле тоа, но велам дека може да предвидите дека некој независен субјект може да каже: Па, не можеме да се занимаваме со вас ако не знаеме дека сте вакцинирани. Но нема да добијат мандат од сојузната влада“, рече тој.

Енди Славит, постар советник на тимот на Белата куќа за одговор на Ковид-19, претходно рече дека администрацијата на Бајден само му дава насоки на приватниот сектор за тоа како да се развијат т.н. ковид-пасоши.

„Владата не ја гледа својата улога како место за создавање пасош ниту како место за чување на податоците на граѓаните. На ова гледаме како на нешто што го прави приватниот сектор и ќе го сториме она што е важно за нас“, рече тој.

„И ние сега водиме меѓуагенциски процес за да ги разгледаме овие детали и да се исполнат некои важни критериуми со овие квалификации. Прво и основно дека има правичен пристап. Тоа значи дали луѓето имаат пристап до технологија или немаат “, додаде тој.

Европа

Хрватска и 12 држави се согласија за ковид пасоши, тоа е прашање за опстанок на туризмот

Објавено пред

Хрватска и дванаесет членки на Европската Унија постигнаа договор за критериумите за издавање на т.н. ковид-пасоши, што ќе го олесни протокот на туристи за време на пандемија, беше објавено денес во Виена, пишуваат хрватските медиуми.

„Нашата цел е да го имплементираме „ зелениот пасош “ брзо и доколку е можно, во унифицирана форма на ниво на ЕУ“, изјави австриската министерка за туризам Елизабет Костингер.

Таа рече дека тоа е прашање за опстанок за европскиот туризам.

Хрватска, Австрија, Кипар, Данска, Франција, Германија, Грција, Италија, Малта, Португалија, Словенија и Шпанија се договорија кон крајот на март за седум критериуми за издавање на „зелен пасош“, кои треба да се спроведат најдоцна до почетокот на јуни .

“Зелениот пасош” преку „Ку-ЕР-Кодот“ веднаш дава информации за тоа дали превозникот е вакциниран, тестиран или има договор со коронавирус. Ова овозможува лесна и практична примена во ЕУ. Од проверка на аеродромите до посета на гостилница “, рече таа.

Истакна дека во секој случај, сака да избегне тој вид документ да се третира како присила за вакцинирање.

Чувствителните здравствени податоци на сопствениците на јавни патни исправи исто така ќе останат во земјата на потекло и нема да се чуваат централно на ниво на ЕУ.

Понатамошна цел е усогласување на примената на патниот пасош со трети земји, пишуваат медиумите.

Списокот критериуми беше, како што беше речено, доставен на контрола до Европската Комисија, која треба да донесе одлука за спроведување во наредните денови.

Прикажи повеќе...

Свет

„Известија“: Мировниот процес за Донбас може да биде пренесен од Белорусија во Полска

Објавено пред

Русија се противи на пренесување на преговорите на трилатералната контакт-група (ТЦГ) за решавањето на проблемот во Донбас од Белорусија во Полска, изјавија извори од руските дипломатски кругови за „Известија“.

Според еден од нив, изјавите на Киев за недемократската природа на Белорусија и нејзината неприфатливост како платформа за разговори не се ништо повеќе од трик за пренасочување на фокусот на вниманието од моментниот ќор-сокак во кој е заглавена групата.

Овој ќор-сокак доведе до разгорување на дејствата во југоисточна Украина. Советниците од нормандискиот формат ќе разговараат за овој проблем на нивниот следен состанок закажан за 19 април.

Нејасно е што чувствува Полска за овој концепт. Полското Министерство за надворешни работи не одговори на прашањето на „Известија“ дали Варшава е подготвена да биде домаќин на трилатералната контакт-група.

Ниту европските учесници во нормандискиoт формат – Германија и Франција – не понудија конкретен одговор. Француското Министерство за надворешни работи истакна дека членовите на трилатералната контакт-група сами го избираат местото за одржување на нивните состаноци.

Разговорите за одложување на преговорите се одвиваат во услови на влошена состојба во борбената зона од 26 март. Експертската заедница истакна дека ситуацијата на југоистокот на Украина е толку влошена, што дури и учесниците на состанокот нема да може да гарантираат поволен исход на преговорите.

„Во моментот ситуацијата се менува толку нагло што е апсолутно невозможно да се направат какви било предвидувања“, изјави шефот на Центарот за политички студии и конфликтологија во Киев, Михаил Погребински, за „Известија“.

Според коментаторот, она што навистина може да ја намали тензијата се преговорите меѓу Москва и Вашингтон.

Прикажи повеќе...

Свет

Јемен: Јужните сепаратисти создаваат сопствена економија во Аден

Објавено пред

Сепаратистите на Јужниот преоден совет (СТЦ) во Јемен создадоа посебна економија на југот на земјата и ја попречуваат улогата на јеменската влада, тврди економскиот истражувач Фајсал Абдул-Гани, пренесува „ Ал-Араби Ал-Џадид“.

Абдул-Гани тврди дека по враќањето во привремената престолнина Аден, јеменската влада сфатила дека контролата на СТЦ, подржана од ОАЕ, врз тој и другите региони во јужен Јемен му овозможила да доминира во јавните приходи и да создаде своја економија.

Советот очигледно се инфилтрирал во многу економски, трговски и инвестициски сектори, како што се комуникациите, недвижостите и трговијата со гориво.

Абдул-Гани објасни дека јеменската влада ги ескалира борбите во регионот Мариб во обид да создаде нова рута за извоз на нафта и течен природен гас, особено од побезбедните полиња во Мариб, за да оствари приход. Сепак, борбите на периферијата на нафтената провинција влијаеја на сите планови за експлоатација на најважниот достапен природен ресурс.

Јемен се соочува со силна криза поради значително намалување на расположивите приходи. Ова ја спречува владата да управува со државните институции во привремениот главен град Аден и да ги обезбедува платите на вработените.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет59 минути

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија2 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет5 часа

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија5 часа

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија5 часа

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија5 часа

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет6 часа

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет6 часа

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет7 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис, дури и една година по заразата од коронавирусот

Три дена по позитивниот тест на коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија9 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија1 ден

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија1 ден

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија1 ден

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет1 ден

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија1 ден

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа2 дена

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија2 дена

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија2 дена

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Досие