Контакт

Свет

Ердоган в петок го претставува првиот турски автомобил

Објавено пред

Ердоган рече дека Турција работи на 700 проекти поврзани со одбраната и го најави претставувањето на првиот турски автомобил.

Обраќајќи се на церемонијата на затворање на манифестацијата „Годината на професорот Фуат Сезгин“ во комплексот на аеродромот „Истанбул“, Ердоган рече дека в петок ќе биде претставен првиот автомобил од турско производство.

Како што јавува агенцијата „Анадолија“, турскиот претседател рекол дека Турција спроведува значајни реформи во сите области, особено во образованието, во последните 17 години и дека сите тие реформи сега вродиле со плод и ја враќаат Турција на местото што ѝ припаѓа на меѓународната сцена.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Србија повеќе од 1.000 новозаразени со коронавирус, шестмина починати

Објавено пред

Според последните информации, во Србија во последните 24 часа се потврдени 1.384 нови случаи на инфекција и шестмина починати.

Од последниот извештај, тестирани се примероци од 9.457 луѓе.

Во моментов има 44 пациенти на апарати за дишење.

Вкупниот број на смртни случаи е 809.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Турци во потрага по Ерменци во Лион: Етнички тензии околу конфликтот во Нагорно-Карабах

Објавено пред

Турски националисти маршираа низ периферијата на Лион, Франција, по насилните судири со етничките Ерменци кои блокираа еден автопат за да ја покажат својата поддршка за Ереван во неговата војна со Азербејџан во Нагорно-Карабах, пренесува РТ.

Припадниците на „Сивите волци“, турска националистичка група, излегоа на улиците во предградието на Лион и блиската општина во средата вечерта, откако претходно, наводно, неколкумина Турци биле повредени од ерменски демонстранти.

Независниот синдикат на полициски комесари на Франција преку твит соопшти дека 150 „премногу возбудени лица“ учествувале во „казнена експедиција во потрага по Ерменците“ во Виен, комуна 35 км јужно од Лион. На снимките објавени на социјалните мрежи се гледа како група луѓе викаат и веат турски знамиња додека се движеле низ Виен, додека полициски автомобил се повлекува.

Групата ги наполни и улиците на Десине, предградие на Лион. На едно видео, толпата се слуша како скандира: „Алаху Акбар“, „Каде се Ерменците?“ и „Е*и се Ерменија, ќе ве е***е“, објавија француските медиуми.

Немирите доаѓаат неколку часа откако стотици етнички Ерменци го блокираа автопатот А7, што ги поврзува Лион и Марсеј, како дел од протестот против воените дејствија на Азербејџан и Турција во спорниот регион Нагорно-Карабах. Подоцна започнаа расправии, а турските медиуми тврдат дека патниците, некои од нив турски државјани, биле спречени да поминат.

Според извештаите на медиумите, неколку лица се здобиле со повреди за време на судирите.

Ерменија и Турција се жестоки ривали, особено поради горчливото наследство од 20. век од геноцидот врз Ерменците од страна на Отоманската империја, во кој загинале околу 1,5 милиони луѓе, но и поради долгогодишната воена и политичка поддршка на Анкара за Азербејџан.

Минатиот месец избувна војна меѓу Ерменија и Азербејџан околу спорниот регион Нагорно- Карабах, при што двете земји меѓусебно се обвинија за употреба на воена агресија и гранатирање цивили.

Турција е гласен поддржувач на Азербејџан во конфликтот и се соочи со обвинувања за обезбедување директна воздушна поддршка на Баку како и за испраќање на сириски џихадисти во регионот. Анкара ги негираше обвинувањата.

Регионот Нагорно-Карабах, кој е меѓународно признат како дел од Азербејџан, но во кој живее мнозински ерменско население, еднострано прогласи независност од Баку во раните 90-ти и оттогаш е поддржуван од Ерменија. Азербејџанските власти, кои сметаат дека областа е незаконски окупирана од Ереван, ветија дека ќе ја вратат контролата врз неа.

Прикажи повеќе...

Свет

Француски тинејџер уапсен поради пофалби за обезглавувањето на професорот

Објавено пред

Француската полиција уапси 16-годишник во комуната Лур откако тој објавил пораки на социјалните мрежи во кои ги фалел постапките на чеченскиот исламски терорист кој го обезглави професорот Самуел Пети, пренесува „Фигаро“.

Обвинителството во Весул објави дека средношколецот бил приведен во неделата откако ја искажал својата поддршка за терористичкиот напад на 20 октомври, само неколку дена по убиството Пети.

Според извештајот на „Фигаро“, тинејџерот напишал: „Секој неверник кој сака да го извалка исламот заслужува да ја има истата судбина како Пети. Алаху Акбар“.

Обвинителот на Весул, Емануел Дупик, не појасни на која мрежа на социјални медиуми е објавена пораката, но рече:

„Средношколецот ги призна фактите. Сега знаеме дека секоја порака објавена на Интернет може да има последици. Значи, треба да има системска пресметка со овој вид пораки“, додаде тој.

Обвинителот исто така откри: „Изгледа дека станува збор за личност која е преобратена и радикализирана, но нема муслиманско потекло“.

Таткото на ученик во класот на Пети, повикал на кампања против професорот пред неговото убиство. Подоцна беше откриено дека таткото, идентификуван како Брахим Чнина, бил во директен контакт преку „ВатсАп“ со терористот кој го уби Пети, 18-годишниот бегалец од Чеченија, Абдулах Анзоров.

Чнина и друг познат исламист, Абделхаким Сефриуи, кој исто така учествуваше во кампањата на социјалните мрежи против Пети, беа уапсени по убиството.

По терористичкиот напад, владата на претседателот Емануел Макрон вети дека ќе ги затвори исламистичките џамии и исламистичките групи и уапси десетици луѓе поради пофалби за терористичкиот напад.

Еден човек, затвореник во затвор во Амиен, беше осуден на осум месеци откако го пофалил убиството на другите затвореници, велејќи им: „Добро за него, тој (терористот) добро ја заврши работата; стој понастрана од мојата религија, од мојот пророк“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија51 минута

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија3 часа

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија4 часа

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија4 часа

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет4 часа

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија6 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија7 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет7 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија7 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија7 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа17 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија18 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија18 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија20 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет21 час

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија1 ден

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија1 ден

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија1 ден

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија1 ден

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Досие