Контакт

Свет

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Објавено пред

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува во пресрет на денешната посета на Турција на американскиот потпретседател, Мајк Пенс, и генералниот секретар на САД, Мајк Попмео, кои доаѓаат во Анкара за да го натераат Ердоган да ја прекине офанзивата во Сирија.

Турција почна офанзива за протерување на курдските трупи по повлекувањето на нивниот главен сојузник – САД.

Русија, која ја поддржува Сирија, порача дека спречува судири меѓу турските и сириските сили, кои сега се преселиле во областа по договорот со Курдите.

Турција ги смета елементите на сириските демократски сили (СДФ) предводени од Курдите за терористичка организација и сака да ги оддалечи од границата. Анкара најави дека сака да создаде безбедна зона што ќе достигне 30-ина километри во Сирија за преселување два милиона сириски бегалци, кои моментно се наоѓаат во Турција.

Сириските сили, поддржани од Русија, напредуваа на север изминатиов викенд по договорот со Курдите во обид да ја задржат турската операција.

Администрацијата на Трамп е на удар на критики поради повлекувањето на трупите од Сирија, потег што на Турција ѝ овозможил зелено светло за офанзива.

Свет

Сирија ја врати контролата над втората најмоќна брана во Алепо

Објавено пред

Сириските владини сили ја презедоа контролата врз втората најмоќна хидроелектрична брана „Тишрин“ во покраината Алепо, изјави портпаролот на Руската команда на вооружените сили во Сирија, Борис Фомичев, пренесува ТАСС.

Денеска руската воена полиција почна со патролни операции во околината околу овој објект од стратешко значење. Браната Тишрин се наоѓа на 90 километри од Алепо и беше изградена на Еуфрат од руски и сириски инженери пред 20 години.

Кога избувна граѓанската војна во земјата, таа беше заземена од милитантите на Исламска држава кои долго време го контролираа објектот. Владините сили успеаја да ги избркаат од регионот и покрај големите загуби. Во моментов, браната ги снабдува со електрична енергија провинциите Рака и Алепо.

Снабдувањето со електрична енергија во провинцијата Алепо е од клучно значење, бидејќи нејзиниот главен град е економски и индустриски центар на земјата. Сириските власти во моментот вложуваат напори да го обноват. Во средината на ноември, сириските владини сили ја презедоа контролата над најголемата брана во земјата – браната Табка (провинцијата Рака), која претходно беше во терористички раце. Пред војната, браната снабдуваше со електрична енергија значаен дел од Сирија.

Прикажи повеќе...

Свет

Германски парламентарец: НАТО се распаѓа и тоа е добредојдено

Објавено пред

Германскиот парламентарец Александер Ној е согласен со изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за кризата во НАТО, додавајќи дека распаѓањето на тој пакт е добредојдено за него, пренесува „Спутник“.

„САД и Турција му копаат гроб на НАТО и го експлоатираат исклучиво за сопствена корист. Америка до неодамна тежнееше исклучиво кон остварување на нејзините интереси, вклучувајќи го и она што го правеше преку НАТО, а веќе неколку години сме сведоци дека и Турција го следи тој тренд. НАТО се распаѓа, а јас го чекам тоа со раширени раце“, вели тој.

Изјавата на Ној следи речиси една недела откако Макрон прогласи мозочна смрт на НАТО, алудирајќи на непредвидливоста и на неможноста за потпирање на САД, додека претседател е Доналд Трамп.

Меѓутоа, изјавата на Макрон наиде на критики кај германската канцеларка Ангела Меркел и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кои го критикуваа францускиот претседател поради употребата на драстични изрази, истакнувајќи дека НАТО треба да остане главен столб на гаранцијата на германската безбедност.

Прикажи повеќе...

Регион

Терорист планирал да го разнесе манастирот Високи Дечани

Објавено пред

Албански терорист на Косово планирал да го разнесе манастирот Високи Дечани, а приведено е лице за кое се сомнева дека сакало да го изведе нападот, пренесува „Вечерње новости“.

Весникот наведува дека никој не ги информирал монасите во ова православно светилиште за настанот и дека уапсениот Албанец со иницијали А.И., всушност бил обвинет за грабеж и принуда, иако оштетените лица сведочеле дека тој со месеци ги принудувал заедно да го нападнат манастирот.

Официјалните институции на Приштина се обиделе да ја демантираат поврзаноста на овој настан со тероризмот, но портпаролот на косовската полиција, Даут Хоџа не го оспори итниот интерен извештај на косовската полиција од кој оваа поврзаност е јасна.

Манастирот Високи Дечани, единственото српско светилиште во Косово, што и понатаму е под заштита на војниците на КФОР кои го чуваат, е честа мета на албанските екстремисти.

Припадниците на италијанскиот КФОР во 2016 година го осуетија планот на џихадистите да го нападнат манастирот, а српските безбедносни сили дојдоа до сознание дека Високи Дечани и Пеќката патријаршија биле мета за напад и за божикните празници во 2018 година, но дека нападот бил откажан во последен миг.

„Вечерње новости“ наведуваат дека приказната за нападите воопшто не зачудува ако се знае дека Качаник е означен како база за обука на припадниците на Исламска држава односно за џинадистичка престолнина на Европа. „Њујорк тајмс“ го прогласи Качаник за престолнина на вахабизмот, а во извештајот на Стејт департментот е наведено дека 400 Албанци од Косово војуваат на страната на ИД во Сирија, додека неофицијалниот број е многу поголем.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија55 минути

(Видео) Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија1 час

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Економија2 часа

(Видео) Финансии дава 33.000 евра за маркетинг-стратегија за „МојДДВ,#МојаНаграда“

Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „Мој ДДВ“. Предвидени се...

Македонија2 часа

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет4 часа

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет4 часа

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија5 часа

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија6 часа

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија16 часа

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет16 часа

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа18 часа

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет19 часа

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија22 часа

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет23 часа

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет24 часа

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија1 ден

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион1 ден

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Европа1 ден

Британскиот принц Ендрју негира дека злоупотребувал малолетничка на имот на осуден педофил

Британскиот принц Ендрју првпат во интервју за Би-би-си, одговори на прашања за наводната поврзаност со осудениот педофил Џефри Епстајн, при...

Македонија1 ден

Десет лица приведени при контроли во седум скопски локали

Викендов, во периодот од 23 до 04 часот наутро од страна на скопската полиција, Управата за јавни приходи, Државниот пазарен...

Европа2 дена

Годишнина од протестите на Жолтите елеци, во Париз приведени 105 лица

Француската полиција денеска употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои се собраа во Париз на одбележувањето...

Досие