Контакт

Свет

Ердоган: Имаме силни докази дека убиството на саудискиот новинар било со денови планирано

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во турскиот парламент рече дека постојат силни докази дека убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул било планирано, опишувајќи го како дивјачко.

Според Ердоган, на одговорните за убиството на новинарот треба да им се суди во Турција, бидејќи убиството се случило во таа земја.

„Го повикувам саудискиот крал и врвот на администрацијата на Саудиска Арабија да го разгледа мојот предлог. Тие ќе одлучат за тоа, но ова е мојот предлог. Тоа се случило внатре во границите на нашата држава“ додал Ердоган.

Свирепото убиство, нагласил Ердоган, е навреда за целото човештво о нагласил дека тоа не се случило спонатно, туку однапред било планирано.

Ердоган нагласил дека за убиството се одговорни 18 лица, од кои 15 дошле од Саудиска Арабија во Турција за да го извршат, а тројца се вработени во конзулатот во Истанбул, каде било извршено убиството.

Како докази за тоа, Ердоган ги истакнал тврдењата дека од конзулатот се изнесени хард дискови на кои се чуваат снимките од безбедносните камери.

Свет

Милијардерите се уште не дале ни паричка за реконструкцијата на „Нотр Дам“

Објавено пред

И покрај ветувањата од некои од најпознатите француски милијардери, портпаролот на катедралата „Нотр Дам” тврди дека никој досега не испратил пари за да помогне во обновата по катастрофалниот пожар во април, пренесува „Брејтбарт“.

Во саботата, катедралата ја одржа првата маса по два месеца по пожарот што го уништи историскиот покрив заедно со спиралната кула на катедралата, но според официјалниот портпарол, Андре Фино, не се пристигнати големи донации за обнова.

„Големите донатори не дадоа пари. Ниту цент “, рече Фино и додаде: „Тие сакаат да знаат за што точно се трошат парите и дали се согласуваат пред да ги дадат, а не само да платат плати за вработените”.

Познати француски милијардери нудеа милиони евра за катедралата, како Франсоа-Анри Пино, претседател и извршен директор на меѓународната група „Керинг“, кој вети дека ќе донира 100 милиони евра.

Околу 850 милиони евра се ветени од големи и мали донатори, но според Министерството за култура, помалку од 10 отсто (или 80 милиони евра) всушност биле добиени од катедралата.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Британија побара од Пакистан да врати дома илјадници мигранти кои го пречекориле престојот

Објавено пред

Лондон и Исламабад преговараат за договор со кој ќе се бори против Пакистанците кои доаѓаат во Велика Британија со виза, а потоа остануваат таму откако ќе им истечат визите, изјави пакистанскиот министер за надворешни работи, Шах Махмуд Куреши, пренесува „Спутник“.

„Инициравме дијалог за ова што ќе им помогне на вистинските апликанти за виза, што, пак, повеќе ќе му помогне на Пакистан “, рече Куреши на прес-конференција во Високиот комитет на Пакистан во Лондон во вторникот.

Тој потврди дека тој разговарал за проблемот со министерот за внатрешни работи на Обединетото Кралство, Саџид Џавид, за време на нивниот состанок во понеделникот.

Претходно, во соопштението за печатот по нивниот состанок, беше објавено дека министрите разговарале за прашањето на имиграцијата и визите, при што Пакистан, наводно, ја нагласил потребата од дијалог за легалната миграција што ќе биде во согласност со итната потреба од човечки ресурси во Велика Британија, додавајќи дека Пакистан е богат со човечки капитал.

Според студијата на Опсерваторија за миграција од 2017 година, пакистанските државјани учествуваат со околу 9 отсто во лицата кои биле доброволно отстранети или депортирани во 2017 година. Речиси 2.850 Пакистанци кои ја напуштиле Велика Британија откако влегле во земјата незаконски, ги пречекориле своите визи или на друг начин ги прекршиле условите за нивниот престој.

Тешко е да се одреди точниот број на илегални мигранти, пакистански или други, во Велика Британија. Канцеларијата за национална статистика на Обединетото Кралство не собира проценки за нелегалните имигранти, велејќи дека самата природа на овој феномен го прави невозможно точно да се утврди бројот на луѓе кои се во земјата незаконски. Сепак, според извештајот на Лондонската школа за економија, во земјата во 2007 година имало околу 533.000 нелегални мигранти.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео)Трамп ja имитирашe Хилари: Ако победам, ќе ме поддржиш ли?

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп официјално ја почна својата втора претседателска кампања за изборите во 2020 година на кои противник ќе му биде еден од 23-та демократи што ќе биде избран за негов противкандидат, пренесува „Спутник“.

На собирот за реизбор пред големиот број подддржувачи во Орландо, на Флорида, Трамп ја имитираше Хилари Клинтон. Трамп се присетио како таа во 2016 година, во текот на тогашната кампања, го праша дали ќе ги прифати резултатите од изборите.

Трамп ги воодушеви присутните имитираќи го гласот на Хилари Клинтон.

„Се сеќавате кога на една од дебатите Хилари ме праша: ’Ако победам, ќе ме поддржиш ли?‘Но, мора да бидам искрен дека не ѝ дадод сјаен одговор. Тоа можеби беше најтешкото прашање во дебатат. Неверојатно е што сега се случува спротивното, зарем не,“ рече Трамп.

Прикажи повеќе...

Најново

Екологија20 минути

Арктичкиот вечен лед се топи 70 години порано од очекувањата на научниците

Пермафрост или трајно замрзнатото тло во канадскиот дел на Арктикот почнало да се топи 70 години порано од прогнозите на...

Македонија28 минути

Заев: Ниту една земја-членка на ЕУ не е против отворање преговори со Северна Македонија

Ниту една земја – членка на Европската Унија не е против отворање на преговори со Северна Македонија, изјави премиерот Зоран...

Топ1 час

Откриени злоупотреби со службени возила во општина Велес, полицијата поднесе пријави

Поранешен градоначалник и поранешен претседател на Советот на Општина Велес се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според велешкото Обвинителство,...

Свет1 час

Русија претстави доказ дека терористите се обидуваат да добијат биолошко оружје

Меѓународните терористи се обидуваат да добијат пристап до нуклеарно и биолошко оружје, а и до токсични хемикалии за да ги...

Свет4 часа

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, кога земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Свет4 часа

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Македонија17 часа

Заев очекува формален почеток на преговорите со ЕУ до крајот на годинава

Задоволни сме од денешниот заклучок на Советот на министри, но тој ќе значи целосен успех во октомври, кога ќе се...

Свет17 часа

Трамп на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти. Иронично за објавата на Трамп е дека големите миграциски...

Топ19 часа

Маж и жена од Тетово сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Жена од Тетово и нејзиниот сосед сексуално експлоатирале 15-годишно девојче. Тие договарале сексуални услуги на интернет и го носеле девојчето...

Македонија20 часа

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето...

Европа21 час

(Видео) Меркел, поради дехидрација, неконтролирано се тресеше на пречекот на Зеленски

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изгледаше како да не ѝ е добро и нејзиното тело неконтролирано се тресеше додека денеска во...

Македонија23 часа

Грујевски наредил опремата за прислушување да се сече на парчиња

Ни беше кажано од Горан Грујевски дека опремата за следење на комуникациите ќе ја исечка на парчиња од 5 сантиметри,...

Македонија24 часа

УБК прислушувала од аероклубот во Центар

Сведокот Сашо Трајковски во продолжението на сведочењето за предметот за масовното прислушување на СЈО – „Таргет – Тврдина“, рече дека,...

Свет24 часа

ОН: Светското население ќе порасне на 9,7 милијарди до 2050 година

Населението во светот старее и иако бројот на жители расте со побавно темпо, сепак се очекува негово зголемување од сегашните...

Регион1 ден

(Видео) Тројно убиство во Белград, жртвите биле мачени и фрлени во септичка јама

Во текот на изминатата ноќ по пријава на граѓани, српската полицијата открила три тела во септичка јама зад шопинг-центар во...

Македонија1 ден

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет – Тврдина“, во исказ пред судот рече дека...

Спорт1 ден

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката...

Свет1 ден

(Видео) Во земјотресите во Кина загинаа 12, а повредени се 134 лица

Бројот на загинати во двата силни земјотреса во Кина се искачи на 12, а бројот на повредени на 134. Спасителите...

Свет1 ден

(Видео) Четворица повредени, пукотници и стампедо на прослава во Торонто

Четири лица се ранети при пукање на прославата на првата шампионска титула во НБА-лигата на Торонто репторс на плоштадот „Нејтан...

Македонија1 ден

Судир во ЕУ за почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Членките на ЕУ во понеделникот се судрија во однос на почетокот на преговорите за членство на Албанија и Северна Македонија,...

Досие