Контакт

Свет

Ердоган повикува на трговија со домашни валути

Објавено пред

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, ги повика земјите од Африка да се приклучат во заеднички бизнис и трговија со Турција, а притоа да користат домашни валути.

„Да ја заштитиме нашата трговија од ризиците што ни ги наметнуваат странските валути“, порача Ердоган на турско-африканскиот форум за бизнис и економија.

Тој посочи дека земјите треба да се заштитат од притисокот од странските валути.

„Наш приоритет е ова прашање (тргување со домашни валути) додека земјата се соочува со разни шпекулации“, вели претседателот.

Ердоган додава дека е важно да се знае дека секогаш постои алтернатива.

„Ние сме подготвени да ги зајакнеме нашите бизнис-врски и притоа да користиме домашна валута не само со нашите главни партнери туку и со нашите пријатели од Африка“, вели тој.

Турција се бори за трговија со домашна валута и ги обвинува САД дека го користи доларот како алатка за напад врз економијата на повеќе земји.

Европа

Руските и кинеските вакцини нема да важат за „зелените пасоши“ во Австрија

Објавено пред

Австриското министерство за здравство појасни дека лицата кои биле вакцинирани во странство со руска или кинеска вакцина против коронавирусот нема да бидат третирани како вакцинирани, односно нема да можат да користат угостителски услуги, хотели и фризери без негативен тест.

Вакцините кои не се одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА), како што е руската „Спутник в“ и кинеската „Синофарм“, нема да можат да бидат вклучени во „зелените пасоши“, што Австрија ги воведува како своевиден билет за угостителски објекти, базени и хотели.

Сите оние кои во странски земји се вакцинирале со овие вакцини, ќе треба да бидат тестирани пред да ги користат слободите што ќе се овозможат по олеснувањето на мерките на 19 мај, соопшти Министерството.

Исто така, Министерството не советува лицата вакцинирани со руски или кинески вакцини да бидат повторно вакцинирани во Австрија.

Инаку, во т.н. „зелен пасош“ ќе има доказ за вакцинација, негативен тест или доказ за прележан Ковид-19.

„Само оние вакцини одобрени од ЕМА ќе бидат валидни како доказ за вакцинација, а тоа се вакцините ‘Бионтек-Фајзер’, ‘Модерна’, ‘Астра зенека’ и ‘Џонсон и Џонсон’“, објави Министерството.

Граѓаните кои се вакцинирале со „Спутник“ или „Синофарм“, како што соопшти Министерството, нема да можат да ги внесат овие вакцини во „зелениот пасош“ и нема да се третираат како вакцинирани, т.е. нема да можат да ги уживаат правата на вакцинираните.

„Широка понуда на тестирање е исто така достапна за луѓето кои доброволно биле вакцинирани со вакцини што не се одобрени во ЕУ“, изјави министерот за здравство Волфганг Микштајн во изјава за агеницјата АПА.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Новинар известуваше од Газа, зад него се сруши зграда

Објавено пред

За време на директно известување на Би-би-си за ситуацијата во Газа, зад новинарот се сруши погодена зграда.

Арапскиот новинар на Би-би-си, Аднан Елбурш и неговиот тим продолжија да емитуваат програма, иако не знаеја што ги чека подоцна, а животот им беше во опасност. Извештајот бил емитуван во средата, за време на ескалацијата на конфликтот меѓу Израел и палестинските милитанти.

Во еден момент, се слуша како водителот му кажува на новинарот да го напушти местото ако неговиот живот е во опасност.

„Аднан, дали си добро? Те молам, престанете да емитувате ако сте во опасност. Гледам дека гаѓаат објекти што се веднаш спроти вас“, вели водителот на емисијата. Неколку секунди подоцна, проектил ја погоди зградата, кој целосно се сруши.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ по состанокот со Пахор: Западните сили се брутално лицемерни

Објавено пред

Словенечкиот претседател Борут Пахор во Белград вчера рече дека Европската унија мора да покаже некои нови, свежи процеси во стратегијата за проширување на блокот, додавајќи дека проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан е геополитичка итност што треба да се постигне побрзо.

„Би било одлично ако, повеќе или помалку во исто време, сите земји од Западен Балкан влезат во ЕУ“, изјави Пахор на заедничката прес-конференција по разговорите со српскиот претседател Александар Вучиќ, на кои клучни теми биле подготовките за самитот Брдо -Бриони на 17 мај и ситуацијата во регионот.

Пахор во интервјуто за белградски „Курир“ во пресрет на разговорите со Вучиќ истакнал дека ЕУ треба да го стави проширувањето на Западен Балкан на значително повисока позиција на својата агенда, велејќи дека пристапувањето на регионот ќе обезбеди мир и стабилност.

„Само во тој случај границите веќе нема да имаат такво значење, а национализмот ќе ја изгуби својата привлечност. Ова е важно за зачувување на мирот и безбедноста, како и благосостојбата на луѓето во таа област“, ​​рекол словенечкиот претседател во интервјуто.

Потврдувајќи го учеството на Србија на самитот и високото ниво во билатералните односи со Словенија, Вучиќ рече дека состанокот бил клучна тема на разговорите со Пахор, а за регионалните прашања тој ја потенцира позицијата за Косово, велејќи дека Србија е подготвена за дијалог, но дека за танго се потребни двајца, алудирајќи на фактот дека продолжувањето на дијалогот го попречува Приштина, а не Белград.

Во контекст на темата за промена на границите, Вучиќ ги обвини големите сили за позицијата дека Србија треба да се однесува како да е згазена, изјавувајќи дека истите тие земји измислуваат непостоечки начела со цел на Србија да и се наметне нечија волја.

Тој тврди дека на дело е бруталното лицемерие на некои западни сили кои немаат никакви принципи, туку, како што тврди српскиот председател, ги измислуваат по потреба, како приказната за непроменливост на границите.

Вучиќ праша кога точно западните сили започнале да го применуваат принципот на непроменливост на границите – во 1991 година, кога се распаднала СФРЈ, или во 1998 година, на почетокот на отцепувањето на Косово или пак во 2008 година, кога Косово прогласи независност, без, како што кажа, каква било одлука во ОН.

Пахор рече дека како дел од подготовките за самитот на Брдо кај Крањ, со Вучиќ најмногу зборувале во врска со промената на границите и потсети дека по трагичните конфликти во 90-тите години на минатиот век, формирани се нови граници, со надеж за мир, стабилност и европска и евро-атлантска перспектива за оние кои го сакаат тоа, нагласувајќи дека промената на граници по мирен пат е невозможна.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија1 час

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија2 часа

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет3 часа

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија15 часа

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија16 часа

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет17 часа

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет18 часа

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија21 час

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија22 часа

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија23 часа

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија23 часа

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа1 ден

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Свет1 ден

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Свет1 ден

Во Индија повеќе од 24 милиони заразени од коронавирус, индискиот сој се шири во целиот свет

Бројот на пријавени случаи на Ковид-19 во Индија се искачи на повеќе од 24 милиони лица, а индискиот сој на...

Свет1 ден

Се разгорува воениот конфликт на Блискиот Исток, стотици мртви и ранети

Израелската армија ги засили нападите врз Газа, а од Газа веќе петти ден по ред и натаму се лансираат ракети...

Македонија2 дена

Варвициотис: Не поддржуваме раздвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров утрово во Атина го започна своето учество на 6-от Економски...

Македонија2 дена

Пендаровски: Во регионот сè уште има премногу историја што не држи на задните седишта во Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на виртуелната конференција „Пред иднината – Подготовки за НАТО 2030“ во организација на Атлантскиот...

Свет2 дена

Нова опасност во Индија, смртоносната „Црна Габа“ се појави кај заразените со коронавирус

Се поголем број пациенти во Индија кои се наоѓаат во тешка здравствена состојба поради коронавирусот, добиваат ретка инфекција, т.н. „Црна...

Македонија2 дена

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се...

Досие