Контакт

Свет

Ердоган тврди дека Турција произвела лек за коронавирусот, кината и театрите се отвораат на 1 јули

Објавено пред

На 1 јуни Турција ја објави првата фаза на олеснување на рестриктивните мерки со оглед дека земјата постигна напредок во борбата против пандемијата на коронавирус, јавува Турската радио-телевизија.

Во Турција досега се потврдени 172.111 случаи на инфекција со вирусот на корона, а бројот на оздравени е над 144.598. Досега 4.728 лица починале од последиците од коронавирусот, покажуваат податоците на Министерството за здравство.

Ердоган најави дека како дел од олеснување на мерките, кината, театрите и трговските центри ќе бидат отворени од 1 јули во целата земја. Тој додаде дека работното време на објектите, како што се ресторани и кафулиња, се продолжува од 22 на 24 часа.

Исто така, на граѓаните на возраст над 65 и повеќе години ќе им биде дозволено да излегуваат секој ден помеѓу 10 и 20 часот, а ограничувањето за движење за оние помлади од 18 години е целосно укинато под услов тие да бидат придружени од нивните родители. Свадбените сали ќе почнат со работа на 15 јуни.

Ердоган рече дека турските научници го произвеле лекот „фавипиравир“, кој се користи за лекување на Ковид-19.

Ердоган најави продолжување на олеснувањето на воведените ограничувања со цел да се спречи ширењето на коронавирусот, пренесува агенцијата „Анадолија“.

„Мораме да се навикнеме на фактот дека периодот што го нарекуваме нова нормалност ќе трае малку подолго“, рече Ердоган по седницата на владата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Почина ќерката на Нелсон Мандела

Објавено пред

Зинѕи Мандела, ќерка на јужноафриканските борци против апартхејдот Нелсон и Вини Мандела, почина на 59-годишна возраст.

Ќерката на славниот револуционерен водач и државник, со чии напори е ставен крај на режимот на апартхејдот во Јужна Африка, почина во болница во Јоханесбург, јави државната телевизија на Јужноафриканската Република.

Таа беше амбасадор на Јужна Африка во Данска.

Зинѕи стана позната во меѓународната јавност во 1985 година, кога Мандела ја одби владината понуда да ги осуди воените активности на Африканскиот национален конгрес, кој се бореше против апартхејдот, бруталната расна дискриминација и угнетување на црнците во Јужна Африка, за да биде пуштен од затвор.

На протестот, што се емитуваше ширум светот, Зинѕи Мандела го прочита неговото писмо во кое ја одби понудата на тогашната бела влада.

Прикажи повеќе...

Свет

Убиецот од Крајстчрч побара сам да ги даде завршните зборови пред судот

Објавено пред

Австралиецот Брентон Терант, кој пред судот се изјасни за виновен за убиство на 51 исламски верник за време на молитвите во две џамии во Крајстчрч, Нов Зеланд, во март 2019 година, побара сам да ги даде завршните зборови пред да биде објавена пресудата, соопшти судот, а пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Тарант е обвинет за 51 убиство, 40 обиди за убиства и терористички напад, а неговато признание на вина го направи непотребно судењето кое требаше да започне во јуни.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп сакал да го продаде Порторико по разорниот ураган

Објавено пред

По катастрофалниот ураган Марија во Порторико, американскиот претседател, Доналд Трамп, разговарал за идејата за продажба на овој остров во 2017 година, откри за „Њујорк тајмс“ Елејн Дјук, поранешна заменик-началничка за национална безбедност, јави Си-ен-ен.

„Неговите идеи се посоодветни за бизнисмен отколку за претседател“, рекла таа.

Додала и дека продажбата на Порторико никогаш не била сериозно разгледувана откако Трамп ја предложил идејата.

Речиси три илјади луѓе ги загубија животите како резултат на невремето во 2017 година, а ширум остовот беше уништена мрежата за пренос на електричана енергија.

Трамп претходно ги обвини локалните власти во Порторико за злоупотреба на пари обезбедени од неговата администрација, а во ноември 2018 година Белата куќа го извести Конгресот дека претседателот не сака да испрати дополнителни средства за санација на штетите.

По невремето, Трамп негираше каква било грешка на неговата администрација и побара пофалби за реакцијата по ураганот Марија, оценувајќи дека станува збор за неверојатен и неоспорен успех.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ23 минути

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија36 минути

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион1 час

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион1 час

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет2 часа

Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет3 часа

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион3 часа

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија3 часа

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија17 часа

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Македонија18 часа

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Топ18 часа

Бегајќи од полиција скокнал во Вардар, а по него во реката влегол и полицаецот кој се повредил

Бркотница се случувала вчера во Скопје, кога 33-годишен скопјанец (Е.А.) бегал од полициски службеник. Полицаецот вршел обезбедување врз Е.А. кому...

Македонија18 часа

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Свет21 час

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ24 часа

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион1 ден

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ1 ден

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет1 ден

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Свет1 ден

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани нови 35.512 случаи на ковид-19, а починале уште 1.071 пациент. Од почетокот...

Свет1 ден

Трамп првпат во јавност се појави со заштитна маска

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети воената болница во предградие на Вашингтон и првпат во јавност носеше маска поради пандемијата...

Македонија1 ден

Мицкоски со писмо до народот: Ви ветувам макотрпна работа и обнова на државата

Кус е периодот во кој можевте да ме запознаете, да стекнете впечаток за мене и за она што го преставувам...

Досие