Контакт

Регион

Ердоган: Турција нема да биде пасивна ако светот замижи на убивањето цивили во Сирија

Објавено пред

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган вечерва вети дека Турција нема „ниту да гледа, ниту да учествува во некоја игра“ ако светот замижува на убивањето на илјадници цивили во Сирија, со цел да се протурка агендата на Владата.

„Ако светот замижува пред убивањето на илјадниците цивили за да ги унапреди интересите на режимот, нема да ги разгледаме ниту маргините, ниту пак ќе учествуваме во таква игра”, рече Ердоган.

Ердоган и покрај својата изјава за време на состанокот со лидерите на Русија и Иран во Техеран, на кој се разговараше за ситуацијата во Сирија, се обрати и преку социјалната мрежа „Твитер“. Ердоганд додаде дека сите методи кои не земаат предвид животи на цивили „ќе бидат добри за терористите“.

Регион

Брнабиќ на прием кај Трамп

Објавено пред

Од

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ присуствуваше на приемот што го подготви претседателот на САД, Доналд Трамп, во рамки на Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк. Таа се најде помеѓу 200 официјални лица кои накратко разговараа со Трамп, пренесе ТВ Прва.

„Не можам да кажам дека имав време за долг разговор, но му заблагодарив за неговото разбирање за Србија и отвореноста кон нашата земја“, рече Брнабиќ.

На приемот, како што додаде, имало многу познати лица и партнери, стари сојузници и претставници на земји со кои Србија има отворени прашања.

Брнабиќ оствари средба и со американскиот сенатор, Рон Џонсон, на маргините на сесијата на Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк. Таа истакна дека Приштина не придонесува за дијалогот за нормализирање на билатералните односи со Белград.

„Србија е посветена на стабилноста и ќе сториме се за зачувување на мирот и стабилноста во регионот“, увери Брнабиќ.

 

 

Прикажи повеќе...

Регион

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Објавено пред

Од

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да ги покани луѓето на улиците по изборите и да изврши одреден притисок.

„Ние знаеме што прават и што размислуваат, бидејќи меѓу нив има и луѓе кои доаѓаат кај нас и ни кажуваат што планираат. Ќе им кажам на 8-ми октомври кој ни го пренесува тоа нам, а станува збор за луѓе блиски до нив, оние што седат со нив. Тие доаѓаат кај нас и велат дека планираат да влијаат на ЦИК БиХ да ги прогласи изборите за неуспешни, а ако тоа не успее, тогаш одат на варијанта да се каже дека изборите биле украдени на начин на кој тие краделе на минатите избори, бидејќи знаат како да го направат тоа “, ијзави Додик во интервју за „Срна“, а веста ја пренесе и „РТРС“.

Прикажи повеќе...

Регион

Црногорската полиција откри кој се обиде да ја убие новинарката Оливера Лакиќ

Објавено пред

Од

Полициските службеници имаат оперативни информации дека криминална група од територијата на Црна Гора се обидела да ја убие новинарката на „Вијести“ Оливера Лакиќ, рече денеска помошник директорот на црногорската полиција Енис Баковиќ.

Лакиќ беше ранета на 8 мај од огнено оружје, откако враќајќи се од работа го паркирала автомобилот пред зградата во која живее.

Минатата недела европскиот комесар за проширување Јоханес Хан рече дека прашањето за нападот на Оливера Лакиќ и натаму ќе биде потенцирано на сите нивоа, во претстојниот Извештај за напредокот на Црна Гора и дека преговорите за членство во ЕУ би можеле да бидат прекинати.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Центарот за дијализа во Железара повеќе од 2 часа без струја, пациентите во неизвесност

Пациентите во Центарот за дијализа во Железара повеќе од 2 часа чекаат да им се изврши прочистување на крвта, бидејќи...

Македонија13 минути

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не не’ напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) “Лево од мене, слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион39 минути

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Виница Виница
Македонија1 час

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредниве денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори кои произведуваат, подготвуваат...

Свет2 часа

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет2 часа

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Топ2 часа

Осумнаесетгодишно момче од Скопје загина во сообраќајна несреќа

На улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје ноќеска се случила сообраќајна несреќа во која животот го загуби 18-годишниот Д.К. од Скопје....

Свет6 часа

НАСА откри две нови далечни планети

Орбиталниот телескоп на НАСА, кој е во потрага по нови светови надвор од Сончевиот систем, открил две нови далечни планети...

Спорт14 часа

Модриќ е „кралот“ на светот

Лука Модриќ очекувано е избран за најдобар фудбалер во изборот на ФИФА, комплетирајќи ја неверојатната година во која со Реал...

Македонија20 часа

„Најди некој со сила од Унијата на жени, некој непознат“, Јанакиески вртел телефони за да бара противкандидат за градоначалник

На продолжението од судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство, познат со кодното име „Титаник“, во доказната постапка се репродуцираат...

Македонија21 час

(Вознемирувачки фотографии) Смртоносни отрови расфрлани во повеќе градови, реагира „Анима мунди“

Исклучително силни смртоносни отрови се расфрлани во повеќе градови и села во целата држава – Валандово, Велес, Охрид, Куманово, Тетово,...

Македонија21 час

Поднесено обвинение против Васе Доневски за скандалот со „Секјуриком“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот директор на Службата за општи и заеднички...

Македонија21 час

Димитров: Со четири амандмани ќе се менува Уставот, сè уште не се напишани, ниту преговарани

Уставите андамани не се напишани, ниту преговарани, нив ќе ги дефинира Собранието со двотретинско мнозинство, порача министерот за надворешни работи,...

Виница Виница
Македонија22 часа

Масовно труење во Виница, за една ноќ затруени 120 лица

Вчера, во текот на ноќта, дури 120 лица побарале итна медицинска помош во здравствената установа во Виница кога почувствувале симптоми...

Титаник, СЈО Титаник, СЈО
Македонија23 часа

ДУИ во 2013 година забележала дека на седница на владата ВМРО-ДПМНЕ протнала 400 државјанства на луѓе од Кичево

Во разговор од 9 јануари 2013 година во предметот „Титаник“ меѓу ексшефот на УБК, Сашо Мијалков, и поранешната министерка за...

Свет1 ден

Две лица загинаа во Полска кога камион удри во училиштен автобус

Во сообраќајна несреќа, која утринава се случи во Полска, загинаа две лица. Несреќата се случила помеѓу камион и училиштен автобус....

Македонија1 ден

Вртиме на списоците што ги собираше ти, му вели обвинета на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот на СЈО со кодно име „Титаник“ со репродукција на бомбите. Во разговор од...

Топ1 ден

67-годишен маж пронајден мртов во река во близина на Прилеп

67-годишен маж е пронајден мртов во река во близина на Прилеп. Според полицијата, вчера околу 16 часот било пријавено дека...

Вести1 ден

Јапонските ровери испратија први фотографии од астероид

Двата мали ровери кои јапонското вселенско летало „Хајабуса 2“ во петокот успешно ги спушти на астероидот Рјугу, ги испратија првите...

Европа1 ден

Веднаш по излегувањето од притвор, Алексеј Навални повторно уапсен

Полицијата денеска повторно го уапси активистот за борба против корупцијата и противник на рускиот претседател Владимир Путин, опозицискиот лидер Алексеј...

Досие