Контакт

Свет

Ескобар: Русија не го поттикнува конфликтот во Косово

Објавено пред

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, истакна денеска дека не мисли оти Русија го поттикнува конфликтот на северот од Косово, пренесува „РТ Балкан“.

dobivaj vesti na viber

Како што оцени Ескобар, Русија „ја користи кризата во регионот како аргумент дека Западот пропаѓа“, но напомена дека кризата е долгорочен проблем што ѝ претходеше на кризата во Украина.

„Настаните во Косово одразуваат проблем меѓу разните групи, што трае долго време, постоеше и пред кризата во Украина, која го направи поважен. Но, не мислам дека овој конфликт е поттикнат од Русија“, рече Ескобар.

Формирањето на заедницата на српските општини (ЗСО), како што наведува тој, е правен услов за институциите во Приштина.

„Значи, јас зборувам за фактите. Тоа барање се наоѓа во Бриселскиот договор, во заклучоците на Европскиот совет, во рамките на договорот од Охрид. Тоа не е договор меѓу Курти и Србија, туку меѓу Косово и Србија. Ако Косово сака да се вклучи во процесот на евро-атлантска интеграција, мора да го исполни тој услов. Прашањето е дали тоа ќе се реализира сега или во рамките на некоја идна влада“, посочи Ескобар.

Тој посочи дека договорот од Охрид е сеопфатен и подразбира нормализација на односите меѓу Белград и Приштина.

„Одговорностите на двете страни таму се јасно наведени. Сè може да се направи бргу, вклучително и формирањето на ЗСО. Може да имаме сè, повеќето елементи“, рече американскиот претставник.

Ескобар нагласи дека во разговорот со српскиот претседател Александар Вучиќ јасно укажал дека вртењето грб на европскиот предлог и на договорот значи вртење грб на Европа со сите последици во смисла на неуспех во натамошните интеграции и поблиска соработка со ЕУ, што, како истакна тој, сама по себе е сериозна последица.

„Пред сè, мора веднаш да ги смириме тензиите, што значи дека се надеваме дека градоначалниците нема да се обидат да ги користат тие општински згради и дека косовската полиција ќе се повлече од зградите, но и дека српските демонстранти ќе ги напуштат локациите. Ако има нови избори, Србите треба да учествуваат на нив без никакви предуслови“, рече Ескобар и истакна дека Вучиќ рекол ќе го искористи своето влијание Србите повторно да учествуваат на изборите на северот од Косово.

Ескобар нагласи дека, во врска со новите избори на северот на Косово, „не сака да чека до крајот на јули, туку дека тоа е план што во моментовт се развива“.

„Најголемиот предизвик за Србија е да ги убеди Србите во Косово да се вратат во институциите. Ова е нешто за што сме усогласени со Србија. Мора да се погрижиме Србите да учествуваат на изборите, да се вратат во институциите и да бидат добредојдени“, истакна тој.

Ескобар додаде дека „ако Приштина не сака партнерство, тогаш ќе се оддалечи од сојузот со НАТО, што само по себе е голема последица“.

„Не му дадов никаков рок на Курти. Белата куќа бара од мене в петок да дадам најнова информација за ова што се случува, но тоа е следниот чекор за мене, не е краен рок. Врз основа на следниот извештај ќе донесеме некои одлуки за иднината, но не е никаков рок за никој“, нагласи тој.

Ескобар на крајот повтори дека САД се посветени да им помогнат на Србија и на Косово „на начин што им одговара на сите“ и дека тоа води кон регионален план од кој имаат корист сите што живеат на Западен Балкан.

Свет

Мелони: Италија повеќе не сака да прифаќа мигранти спасени од странски невладини организации

Објавено пред

Невладините организации кои спасуваат мигранти во Медитеранот ќе мора да ги симнат во земјите чиешто знаме го веат нивните бродови, особено во Германија, доколку не се најде подобар компромис за статусот на азил и имиграција, изјави италијанската премиерка, Џорџа Мелони, вечерва во Малта.

dobivaj vesti na viber

Таа го отфрли амандманот претставен од Германија за статусот и улогата на невладините организации, додека во четвртокот во Брисел беше усвоена реформата на Пактот за азил и имиграција.

Текстот беше одобрен од земјите-членки на Европската унија, но Италија, изненадена од доцното поднесување на германскиот амандман, изрази резервираност и побара период за размислување.

„Тој амандман е чекор наназад и затоа предлагаме друг амандман според кој државата е одговорна за пречекот на мигрантите кои се превезуваат на бродот на невладините организации на државата што го вее нивното знаме“, изјави Џорџа Мелони на маргините на самитот на медитеранските земји од Европската унија во Малта .

Според информациите што ги пренесоа италијанските медиуми, италијанскиот амандман бил отфрлен од министрите за внатрешни работи кои во четвртокот се сретнаа зад затворени врати во Брисел.

Рим му замерува на Берлин што финансира неколку хуманитарни невладини организации во Медитеранот, од кои некои работат под германско знаме.

Прикажи повеќе...

Регион

Рама по реакциите за испраќање на КФОР на северот на Косово: „Болно е политичари од лажни профили да манипулираат“

Објавено пред

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека КФОР е мисија на НАТО Алијансата, а не окупаторска сила на Србија, нагласувајќи дека реакциите на неговата изјава дека КФОР мора да ја преземе контролата врз северот се болни и смешни.

dobivaj vesti na viber

Рама во долга објава на социјалните мрежи изјави дека Владата на Албанија комуницирала со највисоките нивоа на Евроатлантската алијанса за да ја гарантира безбедноста на северот на Косово.

„Како дел од поддршката на Албанија за гарантирање на безбедноста на северот на Косово и преземање контрола од КФОР, во оваа фаза кога постои алармантен ризик од ескалација на конфликтот, комунициравме на највисоко ниво на евроатлантската алијанса и изразивме максимум готовност. Од друга страна, на сојузниците им ги пренесовме причините за нашето несогласување со последното соопштение на ЕУ, продолжувајќи да го бараме нивниот јасен став, во врска со вооружената криминална група која го уби косовскиот полицаец и по повод Денот на жалост во Белград“, напиша Рама на социјалната мрежа „Икс“.

Премиерот на Албанија ги потсети „оние во Приштина кои, како што рече, имаат време да користат лажни Фејсбук профили дека КФОР е НАТО, пренесува „Косово онлајн“.

„Потсетувам: КФОР е НАТО и не е окупаторска сила во име на Србија, ниту сила која ја дели територијата на Косово, туку напротив, многу голема гаранција во секој случај на закани!“, напиша Рама.

Тој рече дека такво барање испратила и претседателката на Косово, Вјоса Османи.

„Вчера јасно кажав дека ова барање е дадено од претседателката Османи и дополнително објаснив дека ова што го барам денеска нема никаква врска со она што го изразив пред неколку месеци, како страв дека тоа може да се случи доколку ситуацијата се влоши во отсуство на резултати од дијалогот. Бидејќи, како што објаснив вчера, „сè уште не сме таму“ и за да не одиме утре таму, КФОР мора што поскоро да ја преземе контролата врз северот“, напиша тој.

Рама нагласи дека сите го знаат фактот дека во секој случај и за секоја нова оперативна потреба на територијата на Косово, КФОР ги координира своите акции со државните власти на Косово и со безбедносните сили на Косово и затоа е болно колку што е и смешно што и во оваа многу сериозна ситуација за безбедноста на северот на Косово, политичари од јавни или лажни профили во Приштина се впуштаат во такви ниски манипулации со емоциите на своите граѓани, намерно искривувајќи ги неговите ставови.

Претходно денес и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е потребна посилна улога на КФОР, особено на северот на Косово и дека не му пречи што КФОР го зголемува бројот на војници таму.

„НАТО не ни пречи, нека праќаат, така помалку Курти ќе дивее“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Регион

НАТО испраќа нови сили во Косово

Објавено пред

НАТО објави дека одобри дополнителни сили за решавање на актуелната ситуација во Косово, но не го прецизираше бројот и не кажа од кои земји.

dobivaj vesti na viber

Судирите избија минатиот викенд меѓу полицијата и вооружените Срби.

Косовската претседателка Вјоса Османи ги обвини Србија и нејзиниот претседател Александар Вучиќ дека се одговорни за нападот врз косовската полиција на северот од земјата, велејќи во интервју за „Ројтерс“ во четвртокот дека Косово е „нападнaто“.

Триесетина вооружени Срби во неделата ја нападнаа косовската полиција во селото Бањска, по што се забарикадираа во манастир на Српската православна црква.

Загинаа тројца Срби и еден косовски полицаец, а досега три лица се обвинети за учество во нападот.

Србија, која не ја признава независноста на својата поранешна покраина, го обвинува Косово за поттикнување на насилството преку малтретирање на етничките Срби.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион14 часа

Милан Радоичиќ призна дека ја организирал групата во Бањска: „Лично ги направив сите подготовки“

Потпретседателот на Српската листа, Милан Радоичиќ, ја презеде целосната одговорност за настаните во селото Бањска на северот од Косово. Неговата...

Македонија16 часа

Млекото со афлатоксин се враќа во Србија, Трипуновски лажно шири паника, велат од АХВ

Неосновано ширење паника и доведување на граѓаните во заблуда е последната објавена вест на Цветан Трипуновски, претседател на Комисија за...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски: Згрозен сум од неморалниот чин на Маричиќ

Како човек сум згрозен со гадење од овој сексистички и неморален чин на Маричиќ, човекот се прослави со сè, само...

Македонија18 часа

(Видео) Трипуновски: Во Македонија е увезено канцерогено млеко од Србија и пуштено во промет

На 21 септември оваа година во Македонија е увезено над 20 тони трајно млеко од Република Србија, со рок на...

Македонија18 часа

Зголемениот број мечки проблем во Маврово и Ростуше: жителите бараат кризна состојба

По вонредната седница од страна на Советот на Општина Маврово и Ростуше, Општината до Владата поднела информација со барање за...

Македонија18 часа

Демократскиот сојуз: Ковачевски да го повлече законот за амнестија

Демократскиот сојуз бара од премиерот Димитар Ковачевски да го повлече новиот предлог-закон за амнестија бидејќи овој закон е политички пазар...

Регион20 часа

Снимка од претресот во Косовска Митровица: од зградата во која живеел Радоичиќ запленети два „мерцедеса“ со белградски таблички

Припадници на специјалната единица на косовската полиција извршија претрес во зградата во северниот дел на Косовска Митровица, каде што живееше...

Македонија20 часа

Најчевска до Груби: Зошто би била приоритетна пругата Скопје – Драч, за создавање голема Албанија?

Професорката Мирјана Најчевска со прашање до вицепремиерот Артан Груби на социјалните мрежи по најавите дека еден од приоритетите на Владата...

Македонија20 часа

„Со сите демократски и парламентарни методи ќе го спречиме донесувањето на законот за амнестија“, велат ВМРО-ДПМНЕ

„Оваа власт на Ковачевски е во очај. Затоа во рок од 6 години подготвуваат нова амнестија со која треба на...

Регион21 час

(Видео) Грција по страшното невреме: активирани свлечишта, уништени патишта, Волос е како „град кој е бомбардиран“

Многу куќи се поплавени, а многу патишта се тешко оштетени од невремето што зафати делови од Грција. Во Волос, поради...

Македонија21 час

ЦУК: Вчера имаше 26 пожари, утрово активен само еден

Центарот за управување со кризи известува, според податоците од Секторот за операции и координација, дека пожари на отворен простор вчера...

Европа21 час

Русите градат пруга кон окупираните украински градови

Руските сили почнаа да градат нова железница што ќе ги поврзе окупираните Мариупол, Волновака и Донецк со јужна Русија, тврди...

Европа21 час

Шведскиот премиер ја повика војската на помош поради крвавата војна меѓу бандите

Шведскиот премиер, вчера, го повика шефот на вооружените сили да помогне да се спречи порастот на убиствата поврзани со банди...

Македонија2 дена

Лога: Тврдам дека ниту еден функционер нема да биде опфатен со амнестијата , ќе купам и огледало, за секој пратеник да се гледа пред да гласа за овој закон

Законот за амнестија ја доби поддршката во владина постапка и за десет дена истиот закон ќе биде пред пратениците во...

Македонија2 дена

Маричиќ демантира дека испраќал бакнежи кон Стојаноска: Ниту сум имал каква било комуникација, ниту сум ѝ испратил вербална порака

„Најостро ги демантирам недостојните и ниски лаги на пратеничката Дафина Стојаноска“, напиша на фејсбук вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ....

Македонија2 дена

Инспекторатот ќе изврши вонреден надзор во битолската болница по смртта на 24-годишното момче

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во врска со случајот на починато 24-годишно момче во Клиничката болница Битола, иницира Државниот санитарен...

Македонија2 дена

Лигав еден, бакнежи и намигнувања праќај си дома, му рече пратеничката Дафина Стојанова на Маричиќ во Собранието

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска, во Собранието го обвини вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, дека ѝ праќал бакнежи и...

Македонија2 дена

Бебе пред два месеца родено со 900 грама на ГАК сега си заминува дома со два килограма

Бебе родено со 900 грама пред два месеца на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство – Скопје ја победи битката...

Свет2 дена

Австрија со конкретни предлози за побрза интеграција на Западен Балкан

Министерот за надворешни работи на Австрија, Александар Шаленберг, и министерката за европски прашања, Каролин Едштадлер, сакаат да промовираат побрза интеграција...

Македонија2 дена

Османи: Прилично сум сигурен дека Бугарија постојано ќе формулира нови барања

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи, во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЦ) зборуваше за ветото на Бугарија...