Контакт

Свет

Етиопија: Премиерот го замени речиси целиот државен врв

Објавено пред

Премиерот на Етиопија, Абиј Амхед ги смени началникот на Генералштабот, началникот на разузнавачката служба и министерот за надворешни работи. Ова се случи откако војската ја продолжи офанзивата на регионот Тиграј, користејќи и авијација.

Прес-службата на премиерот ги потврди смените на Твитер, но не ги наведе причините за таквата постапка.Како што пренесува Ројтерс, Абиј започнал воена кампања во средата, иако меѓународната заедница повика на дијалог со партијата Тиграјски народно-ослободителен фронт (ТПЛФ), наместо да се предизвика граѓанска војна.

Тигрејците го имаа главниот збор со децении, сè додека Абиј не ја презеде власта во 2018 година и постојано се обидува да го намали нивното влијание во земјата, додава Ројтерс.

Свет

Како „паметниот туризам“ влијае на закрепнувањето од пандемијата

Објавено пред

Шпанскиот град Малага и шведскиот Гетебург се прогласени за Европски престолнини на паметен туризам за 2020 година. Шестиот најголем шпански град со популација од 1,1 милион луѓе, оваа награда се смета за доказ дека стратешкиот план препознаен како добар за туристите и за граѓаните, а се верува дека истовремено тоа пружа солидна основа за повторно започнување на патувањата по пандемијата на Ковид-19.

Решенијата од Малага опфаќаат електрична мобилност, сочување на водите, производство на енергија од обновливи извори и развој на апликација за туристи. Еден од примерите е сообраќајниот систем – посетителите можат да дознаат каде е најблиската автобуска станица и точен возен ред, користејќи ја технологијата на проширена реалност на својот паметен телефон.

Сега, во среде глобална пандемија, овие алатки се покажуваат уште повредни.

Малага организираше и хакатон за да собере идеи од претприемачи и технолошки компании во градот. Победник на натпреварот беше паметен туристички водич кој комбинираше различни аудио водичи во градот, така што луѓето повеќе не мора да ги изнајмуваат индивидуално, а беше развиена и специјална апликација за плажите каде не беше можно да се држи растојание поради пандемијата, па затоа многу од нив беа затворени.

Во август, тие направија чекор напред и потпишаа договор со Светската туристичка организација да станат еден од пилот-градовите за дигитални пасоши насочени кон обезбедување информации што ќе овозможат полесно наоѓање контакти, а можеби дури и укинување на задолжителните карантини во моментов со кои се соочуваат многу патници.

Прикажи повеќе...

Регион

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Објавено пред

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во Австрија и рече дека секој што го познава знае колку е приврзан за Западен Балкан.

Тврдењата дека има нешто против Балканот се, според него, апсурдни.

Тој потсети дека за време на неговиот мандат како шеф на австриската дипломатија се борел за пристапување на земјите од Западен Балкан.

„Западен Балкан е регионот што најчесто го посетував. Имам многу пријатели од тој регион и имам пријателски односи со шефовите на владите таму“, објасни Курц.

Сепак, како што додаде, како што се видел ефектот од априлските забави, така и во текот на летото се видело дека една третина од заразата се зголемила со повратниците од одмор, а повеќето се вратиле од Западен Балкан и Хрватска.

Тој нагласува дека воведувањето ограничувања за влез во земјата за време на Божиќните празници е поради лекциите од минатото.

Курц посочи дека оваа мерка ги погодува и Австријците кои живеат во странство и сакаат да дојдат во Австрија за Божиќните празници, како и сите луѓе кои сакаат да патуваат.

Прикажи повеќе...

Европа

Вакцината на „Фајзер“ пристигна во Британија

Објавено пред

Првиот контингент на вакцина против коронавирус на американската компанија „Фајзер“ и „Бајонтек“ пристигна во Велика Британија.

Вакцините се однесени во централниот магацин на непозната локација, од каде што ќе бидат дистрибуирани до болничките центри за вакцинација низ Велика Британија, пренесува „Би-би-си“.

Велика Британија ја одобри вакцината во средата и нарача 40 милиони дози, што ќе биде доволно за вакцинирање на 20 милиони луѓе.

Вакцините се произведени во Белгија и пристигнати во Британија преку Ла Манш.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ6 минути

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР, изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион10 минути

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија42 минути

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската Мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија1 час

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија1 час

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион2 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет2 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа15 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија16 часа

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија17 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија17 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија21 час

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен21 час

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ21 час

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет22 часа

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет23 часа

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија23 часа

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет23 часа

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион24 часа

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Топ24 часа

Притвор за скопјанец кој крадел oд викендички во Гази Баба

Триесет и седумгодишен скопјанец со иницијали А.Ф., за кого е распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Гази Баба, е...

Досие