Контакт

Европа

ЕУ бара построги мерки во сообаќајот – нулта толеранција за алкохол и 30 километри на час во градовите

Објавено пред

Во резолуцијата на Европскиот парламент за безбедност на патиштата во ЕУ, усвоена во средата со 615 гласови „за“, 24 воздржани и 48 „против“, се забележува дека во Унијата секоја година околу 22.700 луѓе го губат животот во сообраќајни несреќи, а околу 120.000 се тешко повредени.

Напредокот во намалувањето на стапката на смртност во сообраќајот во ЕУ стагнира во последните години и Унијата не ја исполни својата цел за преполовување на бројот на смртни случаи помеѓу 2010 и 2020 година (стапката на смртност во сообраќајот на патиштата падна за 36%), се наведува во извештајот.

Според податоците на Европската комисија, Шведска и натаму има најбезбедни патишта (18 смртни случаи на милион жители), а Романија е на последното место и во 2020 година забележала 85 смртни случаи во сообраќајот, на милион луѓе.

Европските пратеници предупредија дека пребрзото возење е клучен фактор во околу 30% од фаталните сообраќајни несреќи.

Тие сметаат дека Комисијата треба да препорача примена на безбедни ограничувања на брзината, како на пример по автоматизам да постои мерка за максимално ограничување на брзината на 30 километри на час во станбени подрачја и области со многу велосипедисти и пешаци.

За понатамошно унапредување на безбедноста на патиштата, пратениците исто така инсистираат на нулта толеранција за возење под дејство на алкохол, истакнувајќи дека алкохолот е присутен во околу 25% од сите смртни случаи на патиштата.

Европратениците додаваат дека треба да се понудат даночни олеснувања и атрактивни пакети за осигурување за купување автомобили со највисоки безбедносни стандарди.

Тие се залагаат и за поголеми инвестиции во инфраструктурата што ќе овозможи безбедност на патиштата и сметаат дека фокусот треба да биде на областите со најголем број сообраќајни несреќи.

Земјите-членки се повикуваат да формираат национални фондови за безбедност на патиштата, со кои кои парите од собраните парични казни ќе се насочат во проекти за безбедност на патиштата.

За правилно спроведување на следните чекори во политиката на безбедност на патиштата во ЕУ, европратениците ја повикуваат Комисијата да формира европска агенција за патен транспорт за поддршка на одржлив, безбеден и паметен патен транспорт.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Данците ќе добиваат покани да примат и трета доза вакцина

Објавено пред

Од идната недела данските здравствени власти ќе почнат да канат голем број граѓани да примат трета доза од вакцината против Ковид-19, изјави денеска министерот за здравство, Магнус Хојнике.

Повик ќе добијат лицата што ја примиле втората доза пред шест и пол месеци, а првично ќе бидат повикани оние над 65 години, здравствените работници и постари работници, кои биле меѓу првите што примиле вакцина против Ковид-19, објанси министерот.

Регулаторното тело за лекови на Европската Унија соопшти дека оние со ослабен имунолошки систем како трета доза треба да добијат вакцина од „Фајзер-Бионтек“ или „Модерна“, но остави на земјите членки да одлучат дали пошироката јавност треба да добие дополнителна доза.

Во септември Данска почна да дава трета доза за згрижените во домовите за стари лица и за другите изложени на ризик од сериозни болести предизвикани од вирусот.

Нордиската земја ги укина последните ограничувања за коронавирусот во септември откога вакцинира голем дел од населението.

Досега, 75 проценти од населението е вакцинирано, а 2,2 процента од Данците добиле трета бустер-доза.

Прикажи повеќе...

Европа

Постигнат договор за идната германска влада

Објавено пред

Социјалдемократите, кои освоија најмногу гласови на парламентарните избори во Германија, кон крајот на септември, и зелените и либералите, денеска објавија дека постигнале подготвителен договор за формирање влада.

„Успеавме да го усогласиме документот. Тоа е многу добар резултат, јасно покажува дека може да се формира влада во Германија“, рече социјалдемократот Олаф Шолц, кој најверојатно ќе биде иден канцелар.

Шолц ова го изјави на прес-конференција со лидерите на зелените и на Партијата на слободата (FDP).

Прикажи повеќе...

Европа

Скандал во Англија: 43.000 луѓе наводно добиле неточни резултати од ковид-тестови

Објавено пред

Во лабораторија во Англија прекинати се тестирањата на Ковид-19 по појавувањето сомнежи дека речиси 43.000 луѓе можеби добиле неточни резултати од тестот.

Поведена е истрага по појавувањето информации за луѓе што добиле негативни резултати на ПЦР-тестот во лабораторија во Вулверхемптон откако претходно биле позитивни на уредот со кој се спроведува тестирањето.

Се проценува дека во таа лабораторија биле спроведени 400.000 теста и дека речиси 43.000 луѓе добиле неточни резултати од 8 септември до 12 октомври.

„Во рамките на нашата истрага соработуваме со компанијата NHS Test and Trace за да ги идентификуваме лабораториските технички проблеми што довеле до тоа луѓето да добијат неточни ПЦР-резултати“, рече Вил Велфер од британската Агенција за здравствена безбедност.

Од клиниката во чија лабораторија се откриени погрешни резултати велат дека целосно соработуваат со Агенцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ15 минути

Приведено лице за давање поткуп за гласови во општина Лозово

Во општина Лозово денеска е приведен 50-годишно лице кој нудел пари на гласачи за претстојните избори. Според информациите на МВР,...

Топ3 часа

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет3 часа

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет4 часа

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија6 часа

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ9 часа

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија11 час

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија12 часа

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија12 часа

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија1 ден

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија1 ден

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија1 ден

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија1 ден

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет1 ден

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион1 ден

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет1 ден

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион1 ден

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Досие