Контакт

Свет

ЕУ ги продолжи економските санкции за Русија

Објавено пред

Лидерите на 27-те земји членки на ЕУ едногласно одлучија да ги продолжат економските санкции против Русија за дополнителни шест месеци, изјави претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

„Лидерите на Европскиот совет се едногласни за продолжување на економските санкции против Русија. Ја повикуваме земјата да се придржува до својот дел од договорот и да продолжи со спроведувањето на договорите од Минск“, изјави синоќа Мишел, пренесе руската агенција ТАСС.

Неименуван европски претставник за ТАСС изјави дека санкциите ќе бидат продолжени до 31 јули.

Според дипломатот, одлуката ќе биде донесена во наредните недели и официјално објавена во Службениот весник на ЕУ.

Сегашните ограничувања требаше да важат до 31 јануари.

Лидерите на Европската Унија на вчерашниот самит се согласија и дека ќе воведат дополнителни економски санкции кон Русија, во тандем со САД и Велика Британија, доколку руската армија ја нападне Украина.

„Секоја натамошна воена агресија против Украина ќе има огромни последици и сериозни трошоци како одговор, вклучително и рестриктивни мерки координирани со партнерите“, рекоа лидерите на ЕУ во последната изјава објавена по вчерашниот самит во Брисел.

Иако на самитот не се разговараше за санкциите, дипломатите посочија дека новите мерки може да бидат насочени кон руски олигарси, забрана за трансакции на ЕУ со приватни руски банки и можно исклучување на сите руски банки од мрежата SWIFT.

Лидерите на ЕУ, исто така, порачаа дека блокот „ги охрабрува дипломатските напори и го поддржува нормандискиот формат за постигнување целосна имплементација на договорите од Минск“, мислејќи на мировните договори од периодот 2014-2015 година, договорено со Германија, Франција, Украина и Русија.

Во 2014 година, ЕУ воведе санкции кон Русија поради настаните во Украина и припојувањето на Крим кон Руската Федерација.

Кремљ ги негира обвинувањата на Западот, вклучително и каков било план за инвазија на Украина.

Свет

Бајден предупреди: Постои јасна можност Русија да ја нападне Украина на крајот на следниот месец

Објавено пред

Американскиот претседател Џозеф Бајден предупреди дека постои „јасна можност“ Русија да ја нападне Украина следниот месец, соопшти Белата куќа.

Русија, пак, вели дека гледа „мала основа за оптимизам“ во решавањето на кризата откако САД ги отфрлија главните барања на Русија.

Акумулацијата на десетици илјади руски војници на границите на Украина во последните недели ги поттикна стравувањата од инвазија. Русија негира дека планира напад.

Американскиот претседател го изјави ова во телефонски разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски во четвртокот, јавува Би-Би-Си.

– Претседателот Бајден рече дека постои јасна можност Русите да ја нападнат Украина во февруари – изјави портпаролката на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Емили Хорн.

Прикажи повеќе...

Свет

Северна Кореја потврди дека оваа недела тестирала ракети

Објавено пред

Оваа недела Северна Кореја тестираше модернизирани крстаречки ракети со долг дострел и боеви глави на тактички наведувани ракети, објави денеска севернокорејската државна агенција КЦНА, пренесува Ројтерс.

Во исто време, севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун посети фабрика за оружје која произведува „голем систем за оружје“, се вели во соопштението на CCNA.

Во вторникот беше тестиран подобрен ракетен систем со долг дострел, а во четвртокот беше одржан уште еден тест за да се потврди моќта на конвенционалната боева глава на тактички управувана ракета, соопшти агенцијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија собира војска – се одржуваат вежби од Атлантикот до Пацификот

Објавено пред

Русија премести околу 100.000 војници – опремени со сè, од тенкови и артилерија до муниција и воздухопловни сили – на украинската граница, но негира дека планира инвазија.

Околу 35.000 руски персонал е постојано стациониран во близина на украинската територија. Во средата, руското Министерство за одбрана објави слики од воени единици на пат кон полигон за обука во Ростов, во близина на границата со Украина.

Некои новопристигнати единици поминале речиси 4.000 милји, од рускиот далечен исток, пишува Би-Би-Си. Повеќето проценки наведуваат дека бројот на руски војници распоредени околу Украина – на север, југ и исток од земјата – е околу 100.000.

Но, една украинска проценка, објавена од CNN, вели дека има 106.000 копнени војници и 21.000 членови на морнарицата и воздухопловните сили.

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави во вторникот: „Разузнавачките служби се многу јасни дека има 60 руски борбени групи на границите на Украина, околу една третина од вкупниот број на располагање“. Покрај редовните руски војници, се проценува дека има околу 15.000 руски сепаратисти во украинските региони Луганск и Доњецк.

Но, некои западни аналитичари велат дека Русија сè уште не собрала се што е потребно за копнена инвазија. Тие укажуваат на недостигот од целосно екипирани мобилни теренски болници во некои области. Доаѓањето на медицинскиот персонал, велат тие, може да укаже на подготвеност за напад.

Руски сили од неколку илјади војници се префрлени во Белорусија на заедничка воена вежба која ќе кулминира меѓу 10 и 20 февруари. Претседателот Александар Лукашенко го поддржа рускиот претседател Владимир Путин.

Главниот град на Украина, Киев, е на помалку од 100 милји (150 километри) од белоруската граница. Западните набљудувачи велат дека вежбата, наречена Allied Resolve, може да даде можност за вежбање мисија против Украина.

Сликите објавени на интернет, наводно, покажуваат воена опрема, вклучувајќи оклопни возила, тенкови и ракетни системи, кои патуваат кон областа. Русија најави распоредување на напредни борбени авиони Су-35 во Белорусија, заедно со системи за противвоздушна одбрана, муниција и медицинска поддршка.

Русија од овој месец до февруари одржува и светски поморски вежби, од Атлантикот до Пацификот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет37 минути

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет46 минути

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија15 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет17 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија18 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ21 час

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа21 час

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија23 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа23 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија2 дена

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија2 дена

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија2 дена

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ2 дена

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија2 дена

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ2 дена

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија2 дена

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ2 дена

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија2 дена

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Досие