Контакт

Европа

ЕУ дозволува уште два инсекта да се користат во човечката исхрана

Објавено пред

Замрзнат, сушен или во прав: отсега штурците може да се користат и како храна во ЕУ. Што точно е дозволено, кои се придобивките од инсектите во исхраната, што е со алергиите, а колку Европејците се подготвени да јадат инсекти?, анализираат медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Во Европската Унија продажбата на делумно обезмаслениот прав од домашен штурец (Acheta domesticus) е дозволена од крајот на јануари 2023 година. Според законот, тоа засега ѝ е дозволено само на виетнамската фирма Cricket One. По анализата на научните студии, инсектот познат како домашен штурец, претходно беше вклучен во листата на нови намирници во ЕУ, што мора да се прави со секоја нова храна. Ларвите на сјајната црна пченична мувла (Alphitobius diaperinus) сега може да се преработат за човечка исхрана во ЕУ.

Слични правила, како што е наведено во написите, постоеја некое време за скакулците мигранти (Locusta migratoria) и ларвите на жолтите црви (Tenebrio molitor). Според тоа, како што се анализира во извештаите, во Европската Унија четири вида инсекти се дозволени за јадење, а барањата за уште осум чекаат одобрение.

Сепак, како што стои во написите, останува да се види дали и колку бргу ваквите производи ќе станат популарни. Досега храната за инсекти беше „навистина многу, многу мал пазар“, објаснува Армин Валет од Центарот за советување на потрошувачите во Хамбург. Во Германија моментно се достапни само неколку производи со мала количина инсекти – како што се некои специјални слатки или тестенини. Денот кога прашокот од инсекти ќе се меша во бисквити или брашно е сè уште навистина далеку, вели Валет.

Според извештајот (2020) на Европската организација на потрошувачите, која е делумно финансирана од ЕУ, огромното мнозинство луѓе во ЕУ не сакаат да го менуваат месото за инсекти – поточно три четвртини не сакаат, а уште 13 проценти не се сигурни. Во Германија 80 отсто од луѓето велат дека се згрозени од идејата да јадат инсекти, според извештајот од 2022 година на германската агенција за животна средина UBA.

„Одвратноста се смета за најголема бариера за воведувањето инсекти на западниот пазар на храна“, пишуваат авторите. Студијата објавена во декември покажа дека луѓето се поподготвени да јадат инсекти кога им биле објаснети еколошките придобивки.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Руски авиони пресретнале два американски бомбардери над Балтикот

Објавено пред

Руски борбени авиони „Су-35“ пресретнале два американски стратешки бомбардери „Б-52Н“ над Балтичкото Море, соопшти Националниот одбранбен центар на Русија.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението се наведува дека радарите на противвоздушните сили на Западниот воен округ откриле два авиони класифицирани како стратешки бомбардери „Б-52Н“.

Во соопштението се наведува дека со цел да се идентификуваат и спречат нарушувањата на државната граница, активирани се борбени авиони „СУ-35“ од Западниот воен округ и вратени во матичната база по отстранувањето на странските авиони.

„По отстранувањето на странските воени авиони од државната граница, руските борбени авиони се вратија во базата. Летот е извршен со строго почитување на меѓународните правила за користење на воздушниот простор. Не е дозволено кршење на државната граница на Русија“, се наведува во извештајот.

Прикажи повеќе...

Европа

Борел: Нема докази дека Кина ќе испрати оружје во Русија

Објавено пред

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, денеска по состанокот на шефовите на дипломатиите на ЕУ во Брисел изјави дека нема докази дека Кина ќе и испрати оружје на Русија.

dobivaj vesti na viber

„Немам докази дека Кина ќе испрати оружје во Русија и немам докази дека тие се подготвуваат да го сторат тоа. Не можам да предвидам што ќе се случи утре, но ниту денеска не знам, ниту пак некој ми даде таква информација“, рече Борел на прес-конференцијата.

Тој додаде дека ако Кина испратила оружје во Русија, ЕУ ќе знаела за тоа.

Прикажи повеќе...

Европа

„Њујорк тајмс“: Трамп е нервозен поради можното обвинение -„Нема да му биде убаво или возбудливо“

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп бил многу нервозен поради можното обвинение, пренесува „Њујорк тајмс“.

dobivaj vesti na viber

Како што пишува весникот, Трамп „не сака да биде уапсен, што обично се случува кога некој е обвинет“.

„Њујорк тајмс“ пишува дека Трамп е нервозен поради тоа што ќе се соочи со обвинение за „исплата на премолчени пари“ на ѕвездата од филмовите за возрасни Сторми Даниелс за да молчи за нивната наводна афера. Според весникот, тој е обвинет дека и платил на порно ѕвезда 130.000 долари во последните денови од претседателската кампања во 2016 година.

Доколку биде обвинет, Трамп ќе биде првиот американски претседател кој ќе биде кривично гонет.

Во објавата на неговата платформа „Truth Social“ во саботата, Трамп рече дека очекува да биде уапсен во вторник и ги повика своите приврзаници да протестираат против властите доколку биде приведен и обвинет. Тој објави долга изјава во која ја опишува истрагата како „политички лов на вештерки што се обидува да го собори водечкиот кандидат, убедливо, во Републиканската партија“.

Инаку, според медиумот, ова е само една од истрагите што се водат против Трамп. Двете големи што се во тек се оние кои се однесуваат на обидот за државен удар по изборите во 2020 година, како и за откривањето на доверливи владини документи на неговиот имот во Мар-а-Лаго.

„Тој е многу нервозен затоа што се соочува со повеќе обвиненија“, изјави репортерката на „Њујорк Тајмс“, Меги Хаберман за Си-Ен-Ен.

„Може да се појават две работи одеднаш. Тој знае дека има причини да верува дека ова може да му помогне политички. Но, тој не сака да се соочи со апсење, што обично се случува кога некој е обвинет. Тие ви земаат отпечатоци од прсти. Тие ве земаат во притвор. Мора да побарате кауција. Ништо од тоа нема да биде возбудливо за него“, рече Хаберман.

Таа повтори дека Трамп и неговиот тим подготвуваат напад врз обвинителот со цел да го обвинат дека е „агент на Демократската партија“ и дека работи со неговиот тим во корист на актуелниот американски претседател Џозеф Бајден, на кого Трамп сака да му се одмазди за неговиот пораз на претходните претседателски избори, пренесува медиумот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Ахмети: Патот кон ЕУ не се запира со пропаганда кон Артан, ние не сме воз туку незапирлив урган

„Во последно време некои се лутат, но кај мене нема враќање назад!“, порача лидерот на ДУИ Али Ахмети од Чаир....

Европа7 часа

Фон дер Лаен: ЕУ и дава милијарда евра на Турција за помош по земјотресот

Европската комисија ќе обезбеди милијарда евра помош за Турција која беше погодена од земјотресот, изјави претседателката на тоа тело Урсула...

Македонија8 часа

(Видео) Градилиште зад Универзалната проголта дел од улицата 9 Мај, инспекцијата третпат направи увид

Дел од улицата 9 Мај зад Универзалната сала во Скопје се одрони и пропадна во градилиште за нова зграда. Градежната...

Македонија9 часа

(Видео) Бизнисмен призна вина во „Империја“, Панделески не го разбира ниту обвинението, брокерот ќе размислува

Еден бизнисмен призна вина на првото рочиште за „Империја“, друг ќе докажува дека е невин, а третиот бараше и доби...

Македонија10 часа

За извозот да не ги поскапи јајцата, Бектеши ќе обврзе првин да се обезбедат за дома

Забраната на извозот на јајца ќе донесе санкции за државата, па затоа не се разгледува како опција, но за да...

Македонија11 часа

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија12 часа

Со 4.500 амандмани опозицијата го блокира зголемувањето на платите на судиите и обвинителите

Опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ и Левицата денес поднесоа 4.500 амандмани со цел стопирање на четирите закони со кои се предвидува зголемување...

Македонија12 часа

Бектеши: Утре замрзнуваат цените за јајцата и оризот, нема поскапување за Велигден и за Рамазан-бајрам

На утрешната седница Владата ќе ги замрзне маржите на оризот и јајцата на цени од почетокот на овој месец. Министерот...

Топ13 часа

Македонецот што загина во сообраќајната несреќа кај Врање имал 25 години, се враќале кон кафеаната поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата Партизански пат во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија14 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитните перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот Партизански одреди во Карпош 4, спроти трговскиот центар „Антико“. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија15 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет15 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет15 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа1 ден

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет2 дена

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион2 дена

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија2 дена

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет2 дена

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...