Контакт

Свет

ЕУ може да му нареди на „Фејсбук“ да отстрани говор на омраза, дури и надвор од Европа

Објавено пред

„Фејсбук“ мора да ги исполни барањата на земјите од ЕУ да отстранат содржини што се сметаат за нелегални, дури и ако материјалот не спаѓа во нивна надлежност, пресуди Европскиот суд на правдата. Оваа одлука може да ја поткопа слободата на говорот на интернет, пренесува РТ.

Европскиот суд на правдата, највисокиот суд во ЕУ, вели дека поединечна земја може да му нареди на „Фејсбук“ да отстрани објави, фотографии и видеа, па дури и да го ограничи пристапот до овие материјали за луѓето во светот. Според судот со седиште во Луксембург, националниот суд на која било земја од ЕУ има право да му наложи на гигантот на социјалните мрежи да отстрани објави што се сметаат за клевета во регионите надвор од неговата јурисдикција.

Пресудата го поддржува необврзувачкото мислење од советникот на ЕСП од јуни за кое „Фејсбук“ тврди дека го поткопува долгогодишниот принцип, според кој една земја не треба да има право да го ограничува слободното изразување во други земји.

Првичното мислење дојде кога австриската Партија на зелените го тужеше „Фејсбук“ барајќи од платформата да ја избрише клеветничката содржина објавена од корисник, како и копиите од истиот материјал. Жалбата беше доставена до ЕСП од Врховниот суд на Австрија. Политичарката Ева Главишниг-Пјешек тврдеше дека „Фејсбук“ спречува содржините да се гледаат во целиот свет.

Ова е втора голема одлука на ЕСП во последните неколку месеци во врска со слободата на изразување на интернет. Во септември судот рече дека „Гугл“ треба да ги отстрани листинзите со резултати од пребарување на страниците што содржат штетни или лажни информации за некоја личност. Како резултат на тоа „Гугл“ имплементира функција што ги спречува европските корисници да може да ги гледаат избришаните линкови.

Европа

Британската кралица фотографирана како јава пони

Објавено пред

Британската кралица Елизабета Втора е фотографирана како јава пони во паркот во Виндзор. Ова е првпат да е забележана надвор од палатата од воведувањето на мерките на изолација.

Кралицата е позната како голем љубител на јавањето коњи.

Од воведувањето на мерките, таа живее во дворецот Виндзор, заедно со својот сопруг, принцот Филип (98). Оттаму неколкупати ѝ се обрати на нацијата, преку соопштенија или телевизиски обраќања.

Прикажи повеќе...

Свет

Полициски час во Лос Анџелес, Чикаго и Вашингтон

Објавено пред

По бранот протести во САД поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој поради брутална полициска сила почина за време на полициско приведување во Минеаполис, во бројни градови е воведен полициски час.

Така, полициски час е воведен во Лос Анџелес, Чикаго, Детроит и Вашингтон, додека југозападната држава Аризона вовела полициски час за цела недела во целата држава, откако демонстрантите излегоа на улиците и се судрија со полицијата, која употреби солзавец и гумени куршуми.

Ограничувањето на движењето, кое ќе погоди милиони луѓе, стапи на сила истовремено со распоредувањето на 5.000 припадници на Националната гарда, кои се активирани во 15 држави и во главниот град, за да дадат помош на локалните сили на редот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Објавено пред

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд.

Во Лондон се уапсени 11 демонстранти.

Полицијата во Лондон соопшти дека до апсење дошло поради напад на полициски службеник или носење оружје, како и дека сите уапсени се на возраст меѓу 17 и 25 години, синоќа пренесе британски „Сан“.

Учесниците на протестот најпрво се собрале на плоштадот Трафалгар, а потоа преку Вестминстер дошле до американската амбасада во Лондон, носејќи транспаренти на кои пишувало „за расизам нема место“, „без правда нема мир“.

Како што наведуваат медиумите, протестите главно биле мирни, многумина носеле маски на лицето, а во знак на протест кревале тупаница во воздухот.

Освен во Лондон, протести имаше и во британските градови Манчестер и Кардиф, како и во Франција, Германија и Данска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Османи: Денес бројот е уште позагрижувачки!

Денес бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија47 минути

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија55 минути

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет1 час

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет1 час

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет12 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија14 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија18 часа

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт19 часа

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија19 часа

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Македонија19 часа

Арсовски: Несериозно и морбидно е да се зборува за избори на 5 јули

Фиксираниот датум за избори на 5 јули кога би се случиле изборите не само што е несериозно туку е морбидно,...

Македонија19 часа

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел. Имено, од Чаир...

Македонија20 часа

Потврдени 62 нови случаи на ковид 19, починаа 2 лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 62 нови случаи на ковид-19, а починале 2 лица....

Македонија20 часа

Мухамед Зекири е позитивен на коронавирус

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири на социјалните мрежи објави дека е позитивен на коронавирусот. Зекири информира дека позитивни на коронавирус...

Македонија21 час

(Видео) Спасовски: По сила на закон изборите ќе се одржат на 5 јули

По сила на закон изборите се на истекот од 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, што значи дека ќе...

Свет22 часа

(Видео) Маск за лансирањето: Преплавен сум со емоции, тешко е да се зборува

Елон Маск не можел да опише како се чувствува откако неговиот SpaceX во соработка со НАСА прв пат испрати астронаути...

Македонија23 часа

Во ладилник кај Миравци пронајдени над 100 мигранти, приведен е жител на Косово

Синоќа на автопатот Гевгелија – Демир Капија, кај клучката Миравци, при преглед во товарното возило „сканија“ и ладилник со скопски...

Свет23 часа

(Видео) Немири на протестите во САД, полицијата со возило туркала луѓе

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен...

Македонија24 часа

Казнети 673 лица за неносење на маска

Во текот на изминатото деноноќие на територија на целата држава, по однос на уредбата за носење на лична заштита на...

Македонија24 часа

Почнува четвртата вонредна состојба

Почнува четвртата вонредна состојба што претседателот Стево Пендаровски ја прогласи вчера по состанокот на Советот за безбедност. Вонредната состојба ќе...

Досие