Контакт

Европа

ЕУ: Од март до ноември 450.000 смртни случаи повеќе отколку во периодот меѓу 2016 и 2019 година

Објавено пред

Земјите од Европската Унија забележале повеќе од 450.000 смртни случаи во периодот од март до ноември минатата година отколку во истиот период помеѓу 2016 и 2019 година, покажуваат најновите податоци на статистичката агенција „Евростат“.

Експертите користеле месечни податоци од земјите на ЕУ за да споредат повисока смртност во 2020 година со просекот во истиот период од 2016 до 2019 година.

Статистичката агенција „Евростат“ објави дека податоците даваат општа слика за смртноста под влијание на пандемијата на Ковид-19 бидејќи тие ги вклучуваат сите смртни случаи, без оглед на причината.

Тие го донеле проценетиот просек во ЕУ користејќи податоци од сите земји, освен од Ирска, од каде што не ги добиле.

Прекумерниот број смртни случаи достигна врв во ноември кога беше 40 проценти повисок од просекот од претходните години.

Тој врв во ноември следуваше по многу понискиот регистриран во април за време на првиот бран на пандемијата кога смртните случаи беа околу 25 проценти повисоки од просечните.

Врвот во ноември беше особено смртоносен во Бугарија, Полска и во Словенија, каде што зголемувањето беше повеќе од 90 %.

Зголемувањето на смртните случаи во Белгија тој месец е речиси 60 проценти, а во Италија и Германија 50 проценти. Во истиот месец Хрватска забележа 46,3 проценти поголема смртност, покажуваат податоците на „Евростат“.

Европа

Принцот Филип имаше операција на срцето, останува во болница

Објавено пред

Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора, беше опериран и ќе остане во болница. Британските медиуми наведуваат дека принцот бил подложен на интервенција на срцето и сè поминало во најдобар ред.

„Војводата од Единбург вчера имаше успешна интервенција поради претходни проблеми со срцето. Неговото кралско височество ќе остане во болницата за да прима терапија и да закрепне“, се наведува во соопштението на Бакингемската палата.

Војводата од Единбург беше хоспитализиран пред неколку недели поради инфекција. Потоа, на почетокот на неделата, тој беше префрлен од приватната болница „Кралот Едвард VII“ во болницата „Свети Вартоломеј“ и првично беше речено дека ќе биде задржан таму до крајот на неделата.

Неговата снаа Камила, сопругата на принцот Чарлс, вчера накусо за медиумите изјави дека Филип е добро, но дека прима терапија.

Прикажи повеќе...

Европа

Се развива вакцина против коронавирусот во форма на спреј

Објавено пред

Неколку научни тимови од целиот свет работат на развој на вакцина против коронавирусот што би се давала назално, во форма на спреј.

Повеќето вакцини што се користат во моментот се даваат со инјекција во раката, но научниците веруваат дека би имало многу повеќе смисла за респираторните вируси да се гради имунитет на првото место на контакт со организмот кој се случува во мембраната на носот, устата и респираторниот тракт, пишувa шпански „Ел Паис“.

На овој начин веќе се користат неколку вакцини против грип, а се верува и дека оралната вакцина против полио (полиомиелитис), одобрена во 1961 година, помогнала да се спречи болеста, особено кај децата.

Вирологот Рик де Сварт од медицинскиот центар „Еразмо“ во Ротердам вели дека вакцините против коронавирусот, кои моментно се користат, штитат од тешки форми на Ковид-19, но дека тие не секогаш го спречуваат пренесувањето на вирусот.

„Вакцините дадени преку носот може да обезбедат подобра заштита иако останува да се види дали ќе се појават на пазарот пред крајот на пандемијата“, рече Сварт.

Прикажи повеќе...

Европа

Европската агенција за лекови сепак размислува за одобрување на руската вакцина

Објавено пред

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека почнала со разгледување на документацијата за вакцината „спутник В“, што ја изработи рускиот Институт „Гамалеја“, со цел да одобри лиценца за употреба во Европската Унија, пренесува „Ројтерс“.

Фондот за директни инвестиции на Русија објави дека ЕМА ќе ја процени усогласеноста на „спутник В“ со стандардите на ЕУ во однос за ефикасноста, безбедноста и квалитетот, пренесува „РИА новости“.

Медиумите пишуваат дека ваквата одлука на Европската агенција за лекови следува по низата критики за бавната набавка и дистрибуција на вакцини во земјите на ЕУ.

Претходно, Русија на ЕУ ѝ понуди 100 милиони дози од својата вакцина против Ковид-19, но доби ладен туш од Брисел, од каде што на компанијата што стои зад „спутник В“ ѝ беше кажано дека нивната вакцина не влегува во стратегијата за борба против коронавирусот на Европската Унија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион2 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија3 часа

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија4 часа

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа4 часа

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија4 часа

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет15 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија20 часа

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија21 час

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија22 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија22 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија23 часа

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион1 ден

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 ден

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет1 ден

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион1 ден

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет1 ден

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа1 ден

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет1 ден

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија2 дена

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Досие