Контакт

Свет

ЕУ сака да ги заостри правилата за извоз на отпад во посиромашните земји

Објавено пред

Европската комисија предложи ревизија на европските правила за извоз на отпад за да им се отежне на земјите членки да испраќаат отпад во посиромашните земји.

Предложениот закон, кој допрва треба да биде одобрен од земјите членки на ЕУ и Европскиот парламент, е дел од планот на Брисел да го намали загадувањето и да се погрижи материјалите како пластика, текстил и метали да се реупотребуваат и рециклираат наместо да се фрлаат.

Половина од отпадот отишол во посиромашните земји

„Целта е да се принуди ЕУ да преземе поголема одговорност за отпадот што го произведува. Тоа не е случај денес и тоа е она што треба да се промени“, изјави високиот претставник на ЕУ за животна средина Вирџиниус Синкевичиус.

Унијата извезла околу 33 милиони тони отпад минатата година, од кои околу половина отишле во посиромашните земји кои не се членки на ОЕЦД (Организација за економска соработка и развој) со послаби правила за управување со отпад од земјите членки на ЕУ, со што  загадувањето на земјите од Европската Унија се префрла во странство.

„Само помислете на сето тоа пластично ѓубре поради лошото управување со отпадот“, рече Синкевичиус.

Сиромашните земји ќе треба да докажат дека можат да го отстрануваат отпадот

Според предлогот, земја која не е членка на ОЕЦД треба да го информира Брисел дека сака да прима пратки отпад од ЕУ и да докаже дека може да го отстранува отпадот на еколошки начин. Ако земјата може да го стори тоа, на земјите од ЕУ ќе им биде дозволено да го испраќаат својот отпад таму.

Дополнително, извозот на отпад во земјите на ОЕЦД би бил под контрола на Унијата, а штом ќе се изрази загриженост дека таквиот извоз предизвикува загадување во една земја, Брисел би можел да го прекине доколку нема доволно докази дека земјата може одржливо да управува со него.

Европските компании треба да спроведат независни ревизии на депониите надвор од Европската Унија на кои испраќаат отпад за да докажат дека таму отпадот може да се третира на одржлив начин, соопшти Комисијата.

Брисел сака повеќе овластувања за истрагата на нелегалните пратки на отпад

Предлогот на ЕУ има за цел да ги охрабри 27-те земји членки да го подобрат својот капацитет за рециклирање и повторна употреба на отпадот дома.

Предлогот ќе ги поедностави правилата за испорака на отпад во Унијата за да се осигура дека пластиката, хартијата, железото и челикот може да се испраќаат во европските погони за рециклирање. Брисел, исто така, сака повеќе овластувања за истрага на нелегалните пратки на отпад.

Предлогот беше критикуван од индустријата за рециклирање на метал, која тврди дека ЕУ го третира пластичниот отпад од плажите на ист начин како и висококвалитетниот метал што оди во топилниците.

Мурат Бајрам од European Metal Recycling смета дека дополнителната бирократија за извоз на старо железо ќе ѝ наштети на индустријата со тоа што ќе спречи вишокот материјал да стигне до крајните пазари каде што е потребен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Макрон прими трета доза од вакцината против Ковид-19

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, денеска соопшти дека ја примил третата доза од вакцината против Ковид-19.

Макрон на својот твитер налог постави објава во која штиклирани се фразите „трета доза вакцина“ и „вакцина против грип“, објави „Ројтерс“.

Телевизијата BFM и дневниот весник „Фигаро“ објавија дека Макрон ја примил третата доза од вакцината против Ковид-19 во текот на викендот.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Шкотска откриени 6 случаи на омикрон, некои од заразените не патувале

Објавено пред

Во Шкотска идентификувани се шест случаи на инфекција со новиот вид на Ковид-19 наречен омикрон.

Шкотските власти соопштија дека четири случаи биле откриени во Ланаркшир, еден во областа Голем Глазгов и еден во областа Клајд.

Експертите сега ги следат контактите на заразените за да утврдат каде точно се заразиле и со кого биле во контакт последните недели, пишува Би-би-си.

„Сите ќе добијат стручна помош и поддршка, а шкотското јавно здравство ќе ги следи контактите на заразените. Ова треба да ни помогне да го утврдиме потеклото на вирусот и да ги најдеме оние со кои заразените биле во контакт во последните неколку недели“, рече министерот за здравство, Хумза Јусаф.

Заменик-министерот Џон Свини за Би-би-си изјави дека во некои случаи нема историја на патување.

„Тоа ни кажува дека постои одреден степен на пренесување на овој вид вирус во заедницата“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Британија свика итен состанок на Г7 поради новата варијанта на коронавирусот

Објавено пред

Поради брзото ширење на омикрон варијантата на коронавирус, Обединетото Кралство за денеска свика непланиран состанок на министрите за здравство на Г7.

Министрите за здравство, кои ги претставуваат индустриски најразвиените земји во светот, ќе разговараат за актуелната ситуација со ширењето на омикрон варијантата, објави портпаролот на британската влада.

Британија е актуелен претседавач со Г7, група во која уште членуваат и САД, Канада, Франција, Германија, Италија и Јапонија. Светската здравствена организација процени дека варијантата омикрон, која првпат беше откриена во Јужна Африка, е загрижувачка.

Европскиот центар за контрола на болести исто така изрази сериозна загриженост дека омикрон може значително да ја намали ефикасноста на сегашните вакцини и да го зголеми ризикот од повторна инфекција.

Омикрон варијанта по нејзиното откривање веќе се појави во неколку држави и се чини дека се шири многу брзо. Голем број држави веќе воведоа строги ограничувања за патување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа2 часа

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет3 часа

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија1 ден

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет1 ден

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија1 ден

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет1 ден

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија2 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет2 дена

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет2 дена

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија2 дена

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија3 дена

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион3 дена

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Досие