Контакт

Свет

Ефикасноста на третата руска вакцина против Ковид-19 е поголема од 80%

Објавено пред

Ефикасноста на третата руска вакцина против Ковид-19, наречена „ковивак“ (CoviVac), е поголема од 80 проценти, според првичните податоци, објави руската новинска агенција „Интерфакс“.

dobivaj vesti na viber

Рускиот центар „Чумаков“, огранок на Руската академија на науките, може да произведе шест пати повеќе вакцини од првично планираните 10 милиони дози годишно, додава „Интерфакс“.

Свет

Објавена снимка од полицајците во Мемфис кои брутално претепаа афроамериканец

Објавено пред

Пет сега поранешни полицајци од американскиот град Мемфис се обвинети за убиството на 29-годишниот Тир Николс, афроамериканец кој беше претепан до смрт на 7 јануари за време на рутинско застанување во сообраќај, а почина во болница три дена подоцна.

dobivaj vesti na viber

Полицијата објави вознемирувачки снимки од акциите на полицијата врз млад човек кој е со лисици на рацете. Станува збор за четири различни снимки.

На едно видео се гледа како полицајци без причина го удираат Николс најмалку 9 пати во 4 минути.

„Не направив ништо. Само сакам да си одам дома“, повторува Николс постојано.

„По ѓаволите, не направив ништо“, вели Николс додека полицајците му приоѓаат со извадени пиштоли.

„На земја, на земја“, се слушаат како му викаат полицајците.

„Добро, на земја сум“, се слуша како вели Николс.

„Кучко, стави ги рацете на грб пред јас да ти ги ставам… Ќе те клоцам по га*от“, му вика полицаецот. За момент се гледа како го прскаат со солзавец.

Николс потоа се гледа со лисици на рацете, а полицајците без никаква причина брутално го удираат со раце и нозе, го удираат и со нога по лицето.

Откако го ставаат во седечка положба, го удираат во грбот со нешто што личи на палка.

Откако тој е подигнат на нозе со лисици, се гледа како полицајците постојано го удираат Николс по лицето, предизвикувајќи тој да падне на колена. Неполна минута подоцна се појавува полицаец и повторно го удира Николс.

Во еден момент, додека тој лежи на подот, му приоѓа полицаец и го клоца.

Сè се случило само малку подалеку од неговата куќа, на само три куќи од неговата адреса, пренесуваат американските медиуми.

Прикажи повеќе...

Свет

Светот го осудува масакрот во Ерусалим

Објавено пред

Обединетите нации и неколку земји го осудија нападот на палестински вооружен напаѓач на периферијата на Ерусалим во близина на синагога во кој загинаа седум лица, а повеќе беа ранети.

dobivaj vesti na viber

Aмериканскиот претседател, Џо Бајден, му ја понуди сета помош на израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху.

„САД силно го осудуваат страшниот терористички напад што се случи пред синагога во Ерусалим“, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој наскоро треба да отпатува во регионот.

„Ние сме во близок контакт со нашите израелски партнери и ја потврдуваме нашата непоколеблива посветеност на безбедноста на Израел“, рече Блинкен. Тој разговараше со Нетанјаху и ги понуди сите соодветни средства за поддршка, соопшти Белата куќа.

Нападот го осуди и генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, кој е длабоко загрижен поради моменталната ескалација на насилството во Израел и окупираната палестинска територија. Затоа тој повика на најголема воздржаност, рече портпаролот на ОН Стефан Дујарик.

Обединетите Арапски Емирати го осудија нападот врз синагогата, објави државната новинска агенција ВАМ, повикувајќи се на израелско соопштение од Министерството за надворешни работи. Седум лица загинаа, а десет се повредени. Британскиот министер за надворешни работи исто така го осуди нападот.

„Да се ​​напаѓаат верниците во синагога на Денот на сеќавањето на Холокаустот и за време на Шабат е ужасно. Ние стоиме со нашите израелски пријатели“, рече Клеверли.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Објавено пред

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени.

dobivaj vesti na viber

– Видовме жена и четворица мажи како лежат на патот. Тие се здобиле со прострелни рани и немале знаци на живот. Моравме веднаш да ја потврдиме нивната смрт – изјавил доктор Фади Декидек за „Џерусалим пост“.

Престрелката во еврејската населба Неве Јаков уследи по смртоносниот напад на израелската армија во четвртокот на Западниот Брег во кој загинаа девет Палестинци, а десетина подоцна беа убиени северно од Ерусалим, пренесува АП.

По пукањето вечерва, итната служба на Маген Дејвид Адом објави дека 10 лица побарале лекарска помош, од кои некои се во критична состојба.

Израелската полиција соопшти дека напаѓачот бил застрелан и убиен, а на местото на настанот имало голема полиција,пренесе Блиц.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Ахмети од Тетово: Мицкоски гледал војна само на телевизија

Мицкоски гледал војна само на телевизија, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Тетово, откако претходно првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет13 минути

Објавена снимка од полицајците во Мемфис кои брутално претепаа афроамериканец

Пет сега поранешни полицајци од американскиот град Мемфис се обвинети за убиството на 29-годишниот Тир Николс, афроамериканец кој беше претепан...

Свет22 минути

Светот го осудува масакрот во Ерусалим

Обединетите нации и неколку земји го осудија нападот на палестински вооружен напаѓач на периферијата на Ерусалим во близина на синагога...

Свет12 часа

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. –...

Свет14 часа

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници...

Свет15 часа

Кина: Америка е земја насилник која ги крши правилата

Кина денеска остро го критикуваше Вашингтон на состанокот на Светската трговска организација (СТО), нарекувајќи ги САД унилатерален насилник и земја...

Свет16 часа

Америка: Го убивме лидерот на Исламската држава

Американските сили го убиле лидерот на Исламската држава Билал ал-Судани и 10 негови оперативци во северна Сомалија, објавија американските власти....

Европа18 часа

Европската Унија ги продолжи економските санкции против Русија до 31 јули

Советот на ЕУ денеска одлучи да ги продолжи за шест месеци, до 31 јули 2023 година, санкциите насочени кон одредени...

Македонија19 часа

27 Јануари, Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, пригодно одбележан во МНР

Во Министерството за надворешни работи беше одбележан 27 Јануари – Меѓународниот ден во спомен на жртвите на холокаустот. Настанот почна...

Македонија20 часа

Милков: Ќе го вратиме амбасадорот ако се почне со дијалог на високо министерско ниво

Ако се обезбедат услови за почнување дијалог на високо ниво меѓу Бугарија и Македонија или ако премиерот Ковачевски го убеди...

Македонија21 час

Бугарското МНР со нота ќе бара да им се обезбеди пристап на Бугарите на 4 февруари

Бугарија ќе бара со нота да им се обезбеди пристап на Бугарите што патуваат во Северна Македонија за да се...

Македонија21 час

Таравари повикува на смирување на тензиите меѓу Северна Македонија и Бугарија

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, повика да се дејствува смирено и да се смират тензиите во односите меѓу...

Европа22 часа

Орбан најави вето на санкциите против руската нуклеарна енергија

Унгарија ќе стави вето на секој предлог на Европската Унија за санкции против Русија поврзани со нуклеарната енергија, изјави утринава...

Топ22 часа

Истрага за пет лица, кои сексуално злоупотребувале малолетничка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава на Националната единица за...

Европа23 часа

Поранешен генерал е фаворит за претседател на Чешка

Поранешниот командант на чешката армија, Петр Павел, прозападен кандидат, кој ја поддржува помошта за Украина, има голема предност пред поранешниот...

Свет1 ден

Пред 78 години беше ослободен Аушвиц, најлошото место во историјата на човештвото

Познатиот германски филозоф Теодор Адорно во своето дело „Културна критика и општество од 1949 година“ ја објави познатата реченица: „Пишувањето...

Свет1 ден

(Видео) Зеленски: Благодарение на системите од Западот ги соборивме повеќето руски ракети

Најмалку 11 лица загинаа во серија руски напади во Украина откако Киев доби ветувања од САД и Германија дека ќе...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Со сè што потпиша, власта создаде студена дипломатска војна со Бугарија

Ковачевски да каже како е можно на сè што потпишаа, да создадат студена дипломатска војна со Бугарија, попустливоста е последица...

Регион2 дена

Курти: На Косово нема српски општини

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека на Косово нема српски општини и дека договорот за формирање Заедница на српски...

Свет2 дена

Претседателот на Израел ја повика ЕУ да го искорени антисемитизмот

Израелскиот претседател Исак Херцог изјави денеска дека антисемитизмот е во пораст во западниот свет и апелираше до Европската унија да...