Контакт

Свет

Жена во Индија обвинета за прељуба, била принудена да шета гола низ селото

Објавено пред

Жена во Индија била принудена да се соблече и за казна била присилена да прошета низ селото гола затоа што му се вратила на сопругот по наводната повеќемесечна врска со друг маж, објавија денес локалните власти и медиумите.

Жената била спасена од полицијата во сојузната држава Западен Бенгал.

“Уапсивме тројца главни осомничени и го истражуваме инцидентот. Веројатно наскоро ќе има уште апсења”, рече шефот на локалната полиција.

Според медиумите, 35-годишната жена го напуштила селото шест месеци порано, наводно со својот љубовник.

Кога се вратила во домот на нејзиниот сопруг, некои селани ја испрашувале каде била, по што направиле импровизиран суд за да одлучат за нејзината судбина, пишуваат медиумите.

Кога не можела да го оправда своето отсуство, жената била наводно извлечена од куќата од страна на некои селани и претепана.

Политичарите на владејачката партија го нарекоа инцидентот „варварски“. Жената се уште е во шок и е во болница под медицински надзор.

Во индиските села и племенските области, не е невообичаено жените за кои се смета дека се занимаваат со магии или имаат вонбрачни активности, да бидат казнувани со присилно соблекување и да шетаат голи.

Некои жени се понижувани и од други причини, како на пример поради неплатени заеми и слично.

Свет

Лајен: САД да ја укинат забраната за влез на граѓани на Европската унија

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, ги повика САД брзо да ја укинат забраната за влез во земјата за луѓе од Европа поради коронавирусот.

„ Ние инсистираме слични правила да важат за пристигнувањата од двете насоки“, рече Фон дер Лајен, објаснувајќи дека епидемиолошката слика во Европската унија и САД сега е многу слична.

„ Треба да го решиме ова прашање што е можно поскоро, ние сме во контакт со нашите американски пријатели. Ова не смее да се одложи со недели”, рече таа.

Европската унија ги стави САД на листата на трети земји за кои ограничувањата не важат од јуни, но САД продолжуваат да применуваат забрана за влез за сите луѓе што патуваат од Европската унија, со исклучок на американски државјани или други групи како што се блиски роднини, дипломати и вработени во меѓународни организации.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден бaра оставка од гувернерот на Њујорк поради обвиненија за сексуално злоставување на жени

Објавено пред

Американскиот претседател Џозеф Бајден, спикерот на Претставничкиот дом на САД Ненси Пелоси и бројни членови на Демократската партија на Куомо го повикаа гувернерот на државата Њујорк да поднесе оставка.

„Мислам дека тој треба да поднесе оставка“, рече американскиот претседател.

Наодите на државното обвинителство, од кои повеќето беа првично објавени минатата зима, доведоа до бројни барања од истакнатите демократи, Куомо да поднесе оставка.

Американските сенатори Чак Шамер и Кирстен Гилибренд вчера по објавувањето на извештајот изјавија дека наодите од истрагата ги зајакнуваат нивните повици и дека Куомо треба да си поднесе оставка.

„Ниту еден избран функционер не е над законот. Њuјорчани заслужуваат подобро од кабинетот на гувернерот. Се уште веруваме дека гувернерот треба да поднесе оставка “, рекоа Шамер и Гилибренд во заедничката изјава.

Гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо ги отфрли обвинувањата на државното обвинителство дека сексуално малтретирал 11 жени, вклучително и вработени во неговиот кабинет, како и дека се обидел да им се одмазди на жените што го пријавиле, објавија претходно агенциите.

Во одговорот на истражниот тим на обвинителството во Њујорк, Куомо возврати дека фактите се многу поразлични од прикажаните, како и дека „никогаш не допрел некого несоодветно или не направил несоодветен сексуален гест“.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Напад врз куќата на авганистански министер, загинаа најмалку четири лица

Објавено пред

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 10 се повредени откако милитантите ја бомбардираа куќата на авганистанскиот министер за одбрана Бизмилах Кан Мохамади.

Авганистанскиот министер не бил дома кога бил активиран автомобил -бомба и биле пукани во близина на неговата резиденција во утврдената Зелена зона во Кабул, а неговото семејство било безбедно евакуирано, додека четворица напаѓачи биле убиени, пренесува Би -Би -Си.

Безбедносните службеници потврдија дека во нападот загинале четири лица, а 11 се ранети и префрлени во болниците во Кабул.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, но следуваше откако талибанските бунтовници напредуваа во офанзива врз градовите во провинциите на југот и западниот дел на земјата.

Американскиот Стејт департмент го осуди нападот, а портпаролот Нед Прајс рече дека иако се уште не може официјално да го потврди, овој инцидент ги има сите белези на акциите извршени од талибанците во последните недели.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Македонија е во портокалова фаза, да се почитуваат мерките за заштита од топлотниот бран порачуваат надлежните

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Македонија33 минути

Две дози вакцина во државата примиле 401.336 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 920.442...

Регион49 минути

Грчките пожарникари цела ноќ се бореа со пожарите, гори и предградие на Атина

Вкупно 81 пожар избувна во Грција во последните 24 часа, а пожарникарите се уште се борат со 40 од нив...

Свет1 час

Њујорк воведе ковид-пасоши – во ресторан и театар можат само вакцинирани

Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и театар без потврда за вакцинација, изјави демократскиот...

Топ13 часа

Скопјанец ја тепал мајка си, но таа не сакала да го пријави – повредена излегла од болница и починала

Полицијата уапсила 36-годишен скопјанец откако започнала истрага по пријава дека во близина на градската општа болница „8 Септември“ почината била...

Македонија15 часа

(Видео) Спасовски: Четири српски хеликоптери им се приклучуваат на нашите два

Српските власти ни испратија четири хеликоптери за гаснење на пожарите, кои ќе се приклучат на нашите два и ќе сториме...

Македонија19 часа

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија20 часа

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија21 час

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија22 часа

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија24 часа

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет1 ден

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа1 ден

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија1 ден

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија1 ден

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија1 ден

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија1 ден

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија1 ден

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија2 дена

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија2 дена

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Досие