Контакт

Свет

Жена заболена со коронавирус заразила 15 патници во авион

Објавено пред

На летот од Лондон до Ханој една патничка заразила 15 лица во авионот.

Жената која летала во бизнис-класа кашлала и имала болки во грлото. Кога слетала во Виетнам, добила висока температура, а потоа била тестирана и резултатите биле позитивни.

Научниците дошле до заклучок дека уште 14 патници се заразени со коронавирус, како и една стјуардеса.

Во текот на летот, никој од новозаразените немал симптоми.

Врз основа на тоа истражување, пренесуваат австриските медиуми, научниците докажале дека движењето на аеросолите може да претставува проблем во авионите и дека авионите се плодна почва за масовно ширење на коронавирусот.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Тинејџер во САД загина од залутан куршум – го погодил во глава додека во соба си играл на својот Ајпад

Објавено пред

Заскитан куршум во петокот погодил 13-годишно момче во Алабама, додека си играло на својот Ај Пад во детската соба.

Како што пренесуваат медиумите, куршумот поминал низ прозорецот и го погодил во главата.

Полицијата пристигнала на местото на настанот околу 18:20 часот. Полицајците пронашле многу чаури пред куќата на момчето, па морале да ги користат нивните визит-картички за привремено да ја обележат областа каде што се наоѓале индивидуалните докази, пишува Си -Ен -Ен.

Брент Бленкли, началник на полициската станица во Тускалуса, рече дека станува збор за „бесмислено убиство“.

Марти Селерс од полициската станица Тускалуса изјави за WBRC дека станува збор за намерно извршено пукање, но дека тинејџерот најверојатно не бил цел на напад.

Прикажи повеќе...

Свет

САД фрлаат вакцини додека некои во светот уште ги чекаат првите дози

Објавено пред

САД фрлаат милиони дози на вакцина против ковид -19, додека многу делови од светот се соочуваат со недостаток.

Најмалку 15 милиони дози се отпишани во САД помеѓу март и септември, според анализата на ЦДЦ. Одделна студија покажа дека еден милион дози биле одбиени во 10 американски држави во декември и јули. Државите продолжуваат да фрлаат неискористени вакцини.

Луизијана фрлила 224.000 неискористени дози на вакцини, стапка што скоро тројно се зголемила од крајот на јули, дури и во време кога смртоносниот четврти бран на вирусот ја погоди државата.

Некои дози биле изгубени со отворање и не користење на целосната содржина на шишињата, но за повеќе од 20.000 дози, рокот на траење едноставно истекол.

Наводно, во Висконсин илјадници дози се фрлаат секој ден. Повеќе од 65.000 дози се фрлени во Алабама, во Тенеси речиси 200.000.

Отфрлените дози претставуваат само мал дел од дозите консумирани во тие држави – на пример, во Луизијана, успешно се администрирани 4,4 милиони дози.

Но, вестите се уште се тажни бидејќи милиони луѓе низ целиот свет се уште ги чекаат своите први дози.

До јули, само еден процент од населението на земјите со ниски примања ја прими првата доза, додека во земјите со високи примања повеќе од половина од населението ја прими првата доза.

Многу од отфрлените дози доаѓаат од аптеките.

Во мај, само два ланци на аптеки консумираа повеќе дози од сите американски држави, територии и федерални агенции заедно, вкупно три четвртини од одбиените дози. Најмалку 7,6 милиони отфрлени дози доаѓаат од четири големи аптеки.

Постојат неколку причини зошто дозите на вакцините не успеаја: понекогаш шишето е испукано или не содржи онолку колку што се наведени, понекогаш иглите се дефектни или замрзнувачите се расипуваат или струјата се исклучува. Честопати луѓето не се појавуваат на договорениот датум на вакцинација, а дозата издвоена за нив не се користи подоцна.

Бидејќи вакцинацијата во целата земја се забави по врвот на кампањата за вакцинација во средината на април, растечкиот проблем е што вакцините истекуваат бидејќи премногу луѓе нема да се вакцинираат.

Прикажи повеќе...

Регион

САД на Анкара ѝ дале нова понуда за продажба на воени авиони наместо Ф-35

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека САД и предложиле на Анкара продажба на борбени авиони Ф-16, во замена за инвестицијата на Турција во програмата за авиони Ф-35.

Анкара беше отстранета од таа програма откако го купи одбрамбениот систем С-400 од Русија.

Претходно овој месец, Ројтерс објави дека Турција испратила барање до САД да купат 40 авиони Ф-16 и близу 80 парчиња опрема за надградба на постојните воени авиони.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Ангеловски: Изборниот процес се одвива мирно

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое,...

Македонија2 часа

Проблеми со уредите за отпечаток на повеќе избирачки места, ДИК апелира гласачите да притиснат повеќе

На дел од избирачките места утрово гласањето било прекинато поради проблеми со уредите за биометриска идентификација на гласачите. Портпаролката на...

Македонија2 часа

Член на политичка партија пријавил дека осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите

Член на политичка партија пријавил во американската амбасада дека 83 осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите, соопшти Јавното...

Македонија2 часа

До 11 часот гласале 10,22 отсто од избирачите

До 11 часот, според пристигнатите податоци во Државната изборна комисија, на гласање излегле 135.906 гласачи, односно одѕивот е 10,22%. Највисок...

Свет4 часа

Повеќе од 1.000 починати од коронавирус во Русија за 24 часа

Русија регистрираше повеќе од 1.000 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, првпат од почетокот на пандемијата. Дневниот број на...

Свет5 часа

(Видео) Руските актерка и режисер кои снимаа филм во вселената се вратија на Земјата

Руските актерка и режисер кои поминаа 12 дена на Меѓународната вселенска станица (ИСС) за да го снимат првиот филм во...

Македонија6 часа

Локални избори во Македонија, првпат се гласа со апарати за отпечаток од прст

Во Македонија се одржуваат седми локални избори од независноста на државата, а за првпат се користат апарати за отпечаток од...

Македонија19 часа

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа. Од Министерството за здравство...

Македонија19 часа

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во...

Македонија20 часа

Нови 395 случаи на заразени со ковид, починаа 14 лица

Денес се регистрирани 395 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19...

Топ22 часа

Син ја убил мајка си во Скопје

Скопјанец со нож утрово ја убил својата мајка во Аеродром. „Денеска (16.10.2021) во 07.50 часот на ул.„23ти Октомври“, полициски службеници...

Македонија23 часа

Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки за Скопје под надворешен притисок

„Ако водечките политички, а не само политички структури во Северна Македонија, не го сменат нивното однесување во билатералните односи, не...

Македонија1 ден

Проблеми со гласањeто во затворите: Недостаток на паравани, затвореници ги нема на избирачки список

Доцнел почетокот на гласањето низ затворите во Македонија, поради технички проблеми. Досега е евидентирано дека во затворот „Идризово“ немало паравани...

Македонија1 ден

Уапсени четири лица во Скопје за давање изборен поткуп

Полицијата уапси четири лица кои ги гони за давање изборен поткуп. Станува збор за скопјани, кои како што тврди МВР,...

Македонија1 ден

Денеска изборен молк – гласаат затворениците, болните и лицата со Ковид-19

На полноќ заврши изборната кампања и почна изборниот молк пред Локалните избори што ќе се одржат утре. Денеска гласаат болните,...

Регион2 дена

Автобус со работници пропадна во дупка на патот во Солун

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска пропаднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните...

Свет2 дена

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ2 дена

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет2 дена

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет2 дена

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Досие