Контакт

Свет

Жена од Тексас три години го чувала трупот на својата мајка

Објавено пред

Една жена во Тексас беше уапсена откако полицијата откри дека ги чувала посмртните останки на својата мајка во куќата во која живеела со својата ќерка.

Полицијата верува дека 71-годишната баба, чие тело е пронајдено, била повредена во несреќен случај во 2016 година, откако паднала во куќата, објави Би-би-си.

Постои сомневање дека нејзината 47-годишната ќерка не ѝ помогнала и дека таа починала во рок од неколку дена од повредите кои воопшто не биле опасни по живот.

Коските на починатата жена беа пронајдени на подот од спалната соба. Мајката и ќерката спиеле во друга просторија.

По ова откритие на полицијата, девојката била предадена на грижа на роднини, а прима помош и од Здружението за заштита на децата.

На мајката ѝ се закануваат 20 години затворска казна и парична казна од 10.000 долари.

Свет

Франција не ѝ даде државјанство на медицинска сестра бидејќи „многу работела“

Објавено пред

Француските власти ја отфрлија апликацијата на медицинска сестра која бара да биде натурализирана, тврдејќи дека таа работи премногу.

Префектурата во Вал-де-Марна, во близина на Париз, ја одби нејзината апликација во јуни, наведувајќи дека таа „ги прекршува прописите за работно време.“

Официјалното писмо открива дека покрај нејзината работа во клиника, медицинската сестра, исто така, изработела месечен просек од 119 часа како смени во две други медицински установи.

„Вие на тој начин акумулирате три работни места за месечно траење од 271 работни часа“, се вели во писмото.

Францускиот закон предвидува дека вработените не можат да работат повеќе од 48 часа во една недела или неделен просек од 44 часа во период од 12 недели.

На пример, еден вработен кој работи 48 часа неделно во период од 6 недели, а потоа 40 часа во наредните шест недели, го испочитувал законот бидејќи тоа е блиску до неделниот просек од 44 часа во текот на 12 недели.

Одлуката е широко осудена на социјалните медиуми, со тоа што центристичкиот пратеник Жан-Кристоф Лагард пишува на Твитер: „Во нашата земја, најжестоките расисти велат дека странците не работат. И после државата го прави ова?“

Лидерот на синдикатот, Џером Марти, лекар, исто така, изрази загриженост со одлуката.

„Работам 60 до 70 часа неделно како и безброј лекари, медицински сестри … а да не зборувам за практикантите кои работат 80 до 90 часа неделно“, напиша тој на „Твитер“.

„Одземете ми го и мене државјанството“, додаде тој.

Според Еуростат, вработените во ЕУ потрошиле просек од 40,3 часа неделно на нивните главни работни места во 2016 година.

Вработените со полно работно време во Велика Британија го држат највисокиот број часови неделно на нивната главна работа (42,3 часа), додека француските и холандските работници поминале неделен просек од 39,0 часа – нешто малку над најкратката работна недела во ЕУ регистрирана во Италија со 38,8 часа.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Косовскиот премиер Харадинај поднесе оставка

Објавено пред

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе неотповиклива оставка на местото претседател на Владата на Србија, откако беше повикан да даде исказ пред Специјалниот суд во Хаг во својство на осомничен за воени злосотрства.

На крајот од владината седница, Харадинај ја соопшти оставката, а како причина го наведе тоа то доби покана да даде исказ пред Специјалниот суд во Хаг, во својство на осомничен за воени злосотрства.

Тој порача дека даноците кои неговата Влада ги воведе на стоки од Србија и БиХ, ќе останат на сила.

„Го враќам мандатот на народот, а вас прво ве информирам за тоа. Владата ќе продолжи да ги извршува функциите за да не се создава вакуум, официјално ќе ги известува сите релевантни институции и секогап ќе биде верна на татковината. Оставката е неотповиклива“ рекол Харадинај на конференција за новинари.

Харадинајагласи дека одговорноста сега преминува на претседателот Хашим Тачи, кој има задача да започне консултации за да се одреди датум за одржување нови избори.

Прикажи повеќе...

Свет

Раперот АСАП Роки останува во притвор во Шведска

Објавено пред

Раперот АСАП Роки ќе остане уште шест дена во шведски затвор, додека полицијата ја заврши истрагата за тепачка во центарот на Стокхолм, објавија обвинителите во петок.

Роки, чие вистинско име е Раким Мајерс, се појави во Окружниот суд во Стокхолм во петокот откако беше уапсен на „можни основи за сериозен напад” на 3 јули. Судијата што го водеше случајот го уважил барањето на обвинителот Даниел Саннесон, Роки да биде задржан во притвор до 25 јули.

Двократниот кандидат за Греми беше уапсен заедно со уште тројца други луѓе еден ден по настапот на хип-хоп фестивалот „Смеш x Стадион“ во главниот град на Шведска.

Роки и членовите на неговата група, наводно, биле инволвирани во тепачка на 30 јуни, во која властите велат дека едно лице било претепано и исечено со скршено шише. Роки ги негираше обвинувањата за напад.

Пред неговото апсење, видео објавени на неговиот профил на Инстаграм покажува дека тој и членовите на неговата свита се расправале со две лица на улица, кажувајќи им на лицата да престанат да ги следат.

Додека еден телохранител беше ослободен без обвинение, судијата го продолжи притворот на Роки и двајца други соработници.

Ким Кардашијан-Вест, британскиот пејач Род Стјуарт и многу други истакнати личности јавно ја повикаа Шведска да го ослободи 30-годишниот американски рапер.

Кардашијан-Вест во твитер пост му се заблагодари на американскиот претседател Доналд Трамп и високите претставници од неговата администрација за обидот Роки да биде ослободен.

„НБС Њуз“ не ги потврдија тврдењата на Кардашијан Вест во врска со улогата на владата во овој случај.

Раперот мораше да откаже неколку концерти од неговата европска турнеја поради притворот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион50 минути

(Видео) Косовскиот премиер Харадинај поднесе оставка

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе неотповиклива оставка на местото претседател на Владата на Србија, откако беше повикан да даде исказ...

Македонија2 часа

Мицкоски на состанок со Беса: „Ја договоривме заедничката борба против актуелната власт“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами,...

Македонија2 часа

(Видео) За премиерот Заев, Кики и Фрики не постојат

Кики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат, рече премиерот Заев...

Македонија3 часа

Власта предлага СЈО да се интегрира во Обвинителството за гонење организиран криминал и да го води Русковска

Владата ќе достави нов предлог-закон за Јавното обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Обвинителството за гонење...

Македонија3 часа

(Видео) Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат да одлучи во рок од 7 дена дали ќе го...

Македонија6 часа

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Македонија6 часа

Владата: Откажана лидерската средба, не прифаќаме ултиматуми од Мицкоски

Лидерската средба што беше планирана за денеска, дефинитивно, нема да се одржи. Од Владата велат дека причината за откажување на...

Македонија7 часа

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на...

Македонија8 часа

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет9 часа

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зашто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Спорт10 часа

Кога Вимблдон зависи од деца

Тие се во сенка, иако стојат на сонце. Тие се незабележливи, иако ги гледате на ТВ екранот како ви претрчуваат....

Македонија20 часа

Николовски по состанокот на СДСМ: Последните настани покажаа одлучна борба против криминалот и корупцијата

Заврши состанокот на Централниот одбор на СДСМ на кој во проширен состав, во присуство на повеќе градоначалници, министри, заменици и...

Свет21 час

Во Мароко изречени смртни казни за убиството на скандинавските туристки, обезглавени во име на Исламска држава

Судот за борба против тероризам во мароканскиот главен град, Рабат, изрече смртни казни за три лица поради убиството на две...

Свет23 часа

Хаос во поплавените области во Индија, тигри влегуваат во семејни домови

Најмалку 40 села во северниот дел на Бангладеш се поплавени откако синоќа од коритото се излеа една од најголемите реки...

Топ1 ден

Тетовец со „голф“ влетал во десетмина пешаци, еден од нив тешко повреден

На локалниот пат село Горно Орашје – Тетово, во попладневните часови на 17 јули се случил посериозен сообраќаен инцидент во...

Регион1 ден

Дојавата за бомба на аеродромот во Белград е лажна

Министерството за внатрешни работи на Србија потврди дека дојавата за бомба во авионот на „Луфтханза“ на аеродромот „Никола Тесла“ во...

Македонија1 ден

Активистката Моника Ристеска осудена на една година затвор

Активистката за легализирање на марихуаната, Моника Ристеска, е осудена на една година затвор. Таа е осудена за неовластено производство и...

Македонија1 ден

ЗНМ: Случајот со „1ТВ“ е последен аларм за итни медиумски реформи

Последните случувања со приведувањето на Бојан Јовановски, менаџер во кабелската телевизија „1ТВ“, отвора сомнеж за сериозна злоупотреба на медиумите на...

Свет1 ден

(Видео) Бројот на жртви во пожарот во студиото за анимација во Јапонија се искачи на 23

Бројот на жртви во подметнатиот пожар во познатото јапонско студио за анимација во Кјото порасна на 23, објави Би-би-си. Постои...

Македонија1 ден

Панчевски: Утрово ме избркаа како партал од канцеларија

Поранешниот претседател на кривичниот суд, Владимир Панчевски, објави на „Фејсбук“ дека утринава бил, како што наведува, избркан како партал од...

Досие