Контакт

Свет

Жителите на африканска држава се потсмеваат со подарокот што го добија од ЕУ

Објавено пред

Европската унија донираше 250 камили на Мавританија, како дел од напорите оваа западноафриканска држава да се справи со заканите од џихадистите и да се зајакне безбедноста во граничната област Сахел.

Началникот на армијата на Мавританија, генерал-полковник Масагаро Олд Сиди, рече дека новите животни ќе ги зајакнат неговите единици на камили, кои ги чуваат границите на земјата.

Сепак, пристигнувањето на животните во градот ги забавуваше локалните жители, кои на подарокот од ЕУ гледаат со изненадување, бидејќи нивната земја е позната по големата популација на камили.

Постот на новинската агенција Ал-Акбар на „Фејсбук“ собра стотици коментари.

„Дојдоа како подарок од Европа, но тие секогаш беа тука?“, зачуден е еден корисник на мрежата.

„ЕУ има камили?“, праша друг.

„Зошто не ни даваат оружје или воена опрема што вреди нешто?“, запраша трет корисник.

Некои потсетија дека Мароко неодамна доби радар од ЕУ и Шпанија за да се справи со имигрантите, додека други велат дека овој подарок е навреда и потсмев за луѓето од Мавританија.

Како што наведе „Би-Би-Си“, камилите биле донирани во рамки на помош во вредност од 13 милиони евра од ЕУ за зајакнување на развојот и безбедноста на земјата.

Мавританија е на удар на џихадистите во последните години.

Воените единици на камили постојат повеќе од 100 години, но од неодамна беа распоредени во оддалечените гранични области.

Свет

Ерменија известува за континуирано гранатирање од страна на Азербејџан

Објавено пред

Азербејџанските вооружени сили утрово го обновиле гранатирањето на ерменските позиции на државната граница во правец на провинцијата Тавуш во Ерменија, објави Шушан Степанјан, портпарол на прес-службата на Министерството за одбрана на Ерменија, пренесува ТАСС.

„По два-три часовна пауза утрово противникот ги продолжи провокативните активности, продолжувајќи со гранатирање во правец на ерменските позиции. Ерменските вооружени сили дадоа соодветен одговор. Не е исклучено бројот на загубите кај противникот да се зголемат“, напиша таа на Фејсбук.

Претходно, Министерството за одбрана на Азербејџан извести дека тензиите на границата со Ерменија продолжиле во текот на ноќта кон 13 јули и еден азербејџански војник загинал.

„Ноќта кон 13 јули остана тензијата во насока на Товуз на државната граница меѓу Азербејџан и Ерменија. За време на ноќните судири, со употреба на артилерија, минофрлачи и тенкови, азербејџанските армиски единици ја уништија базната точка, артилериските гнезда, автомобилската опрема во воената база, како и персоналот“, изјави азербејџанското Министерство за одбрана на својата веб-страница.

Според Министерството за одбрана, во акција е убиен првиот потполковник на азербејџанската армија, Рашад Махмудов.

„Во моментов оперативната состојба е под контрола на азербејџанските трупи“, се вели во соопштението.

Министерството во неделата извести за обидите на ерменските вооружени сили да ги нападнат позициите на азербејџанската армија на насока на Товуз со употреба на артилерија и последователе судир. Според изјавата на Министерството, противникот претрпел загуби и се повлекол. Двајца војници од Азербејџан биле убиени во акцијата, а петмина се повредени. Подоцна, уште еден војник починал поради здобиените рани.

Конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан околу планинскиот регион Нагорно-Карабах (спорната територија што беше дел од Азербејџан пред распадот на Советскиот Сојуз, но е населена со мнозинство Ерменци), избувна во февруари 1988 година откако автономниот регион Нагорно-Карабах го објави своето повлекување од Азербејџанската Советска Република.

Во периодот 1992-1994 година, тензиите експлодираа во огромна воена акција за контрола врз енклавата и седумте соседни територии откако Азербејџан изгуби контрола над нив. Разговорите за Нагорно-Карабах се водат од 1992 година во форма на Групата Минск на ОБСЕ, предводена од нејзините тројца копретседатели – Русија, Франција и САД.

Прикажи повеќе...

Регион

Српски доктор открива: Обдукциите на починатите од Ковид-19 се ужасни, белите дробови им се уништени

Објавено пред

Српскиот кардиохирург Миљко Ристиќ денеска изјави дека обдукциите на оние кои починале од коронавирус покажале зачудувачки и крајно загрижувачки податоци.

„Во Србија се извршени 17 обдукции, иако СЗО не препорачува обдукција на оние што починале од Ковид-19, затоа што постои огромен ризик присутните да се заразат. Кога станува збор за резултатите од обдукцијата, тие мора да бидат познати и посебно треба да ги знаат младите, за да послужат како еден вид предупредување“, вели доктор Ристиќ.

Тој посочува дека умираат и млади луѓе, а најголем дел од спроведените обдукции во Србија биле на млади пациенти кои починале во рок од 24 до 48 часа.

„Ова не е едноставна пневмонија или настинка, туку сериозна болест. Треба да се влијае врз свеста на младите за да ги намалат непотребните активности, а тоа е единствениот реален начин да се спречи епидемијата“, истакна доктор Ристиќ во изјава за „Пинк“.

Тој потенцира дека во овој момент младите се разболуваат под ист ризик како и старите лица, иако немаат историја на претходни заболувања.

„Честопати и младите завршуваат за еден до два дена. Разберете дека вирусот е во нашето опкружување и дека секој е потенцијален кандидат за ова тешко заболување“, вели докторот.

Тој посочува дека вирусот предизвикува инфекција, ги уништува белите дробови, а кај оние што ќе го прележат остава трајни последици по нивното здравје како зачестена малаксаност и замор.

Респираторите, вели тој, не се семоќни и дозволуваат само здравиот дел од белите дробови да функционира полесно, додека делот од белите дробови зафатен од инфекцијата е неповратно уништен.

„Ниту еден лек или респиратор не може да ја врати функцијата на белите дробови“, предупреди доктор Ристиќ.

Прикажи повеќе...

Свет

Јужна Африка воведе полициски час и забрана на алкохол

Објавено пред

Претседателот на Јужна Африка, Сирил Рамафоса, објави дека повторно ќе воведе забрана за продажба на алкохол и ноќен полициски час со цел да се намали притисокот на болниците, бидејќи бројот на заразени со коронавирус брзо се зголемува.

Рамафоса рече дека земјата не може да дозволи болниците и клиниките да бидат оптоварени со повреди поврзани со алкохол што може да се избегнат.

„Ова е борба за да се спаси секој живот и треба да го спасиме секој кревет. Невремето на коронавирусот е далеку посурово и попогубно од сите што ги знаеме“, истакна тој.

Рамафоса рече дека сегашните проекции покажуваат дека различни провинции ќе го достигнат врвот на инфекцијата во периодот помеѓу крајот на јули и крајот на септември, пренесува „Ројтерс“.

Ноќниот полициски час ќе биде во сила од понеделник и ќе трае од 21 часот до 4 часот наутро. Нема да се однесува на оние кои одат на работа или се враќаат од работа, ниту, пак, на лицата на кои им е потребна медицинска помош.

Исто така, ќе бидат заострени правилата за носење заштитни маски, но третото ниво на системот за предупредување на коронавирус, кој има пет нивоа, ќе остане на сила.

Семејните посети и социјалните активности ќе продолжат да бидат забранети.

Министерството за здравство на Република Јужна Африка денеска пријавило уште 12.058 случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заразени изнесува 276.224.

Бројот на починати се искачи за 108 на вкупно 4.079.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа2 часа

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ3 часа

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ3 часа

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија3 часа

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион3 часа

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион4 часа

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет4 часа

(Видео) Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет5 часа

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион5 часа

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија6 часа

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија19 часа

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Македонија20 часа

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Топ20 часа

Бегајќи од полиција скокнал во Вардар, а по него во реката влегол и полицаецот кој се повредил

Бркотница се случувала вчера во Скопје, кога 33-годишен скопјанец (Е.А.) бегал од полициски службеник. Полицаецот вршел обезбедување врз Е.А. кому...

Македонија20 часа

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Свет23 часа

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ1 ден

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион1 ден

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ1 ден

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет1 ден

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Досие