Контакт

Европа

„Жолтите елеци“ одат на избори за ЕП

Објавено пред

Француското антивладино движење „жолти елеци“ најави дека ќе предложи свој кандидат на претстојните избори за Европскиот парламент.

„Граѓанското движење покажа потреба да го трансформира својот гнев во политички проект способен да пружи одговори на францускиот народ кој го поддржа“, се наведува во соопштението што го пренесе „Ројтерс“.

Како што пренесуваат француските медиуми, ова движење, кое досега немаше раководна структура, би можело да освои 13 отсто од гласовите на изборите за ЕП во мај, покажала анкетата што ја изработила фирмата „Елаб“ за BFM TV и би била на третото место, веднаш зад партијата „Република во движење“ на претседателот Емануел Макрон и екстремно десниот Национален собир, некогашниот Национален фронт.

Италијанскиот заменик-премиер и министер за внатрешни работи, Матео Салвини, вчера го повика францускиот народ да не гласа за партијата на Макрон на претстојните избори во мај.

Односите меѓу Италија и Франција, кои генерално се блиски соработници, се влошија откако во Италија минатата година беше формирана коалициска влада од крајно десничарската партија Лига и движењето „Пет ѕвезди“

Европа

Неофицијално, пожарот во Нотр Дам го предизвикал краток спој

Објавено пред

Краток спој, најверојатно, го предизвикал пожарот во катедралата Нотр Дам во Париз, тврди неименувано официјално лице на француската судска полиција.

Меѓутоа, тој напоменува дека од безбедносни причини лицата што ја водат истрагата сè уште не добиле зелено светло за работа во катедралата.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, најави претходно петгодишен план за обнова на Нотр Дам. Експертите го оценија планот како премногу амбициозен бидејќи проценуваат дека обновата би можела да трае и до 15 години.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Обвинение против поранешен чувар за помагање при 5.230 убиства

Објавено пред

Обвинителството во германскиот град Хамбург поведе обвинение против поранешен чувар од германски нацистички логор од Втората светска војна, кое го товари за помагање при 5.230 случаи на убиства, главно  Евреи.

Обвинителството соопшти дека 92-годишникот, чиј идентитет не е откриен, се сомничи дека додека работел во концентрациониот логор „Штутхов“ помеѓу август 1944 и април 1945 година, помагал во убивањето затвореници, пренесе АП.

Обвинителството исто така соопшти дека обвинителите прецизирале оти осомничениот за време на злосторствата имал помеѓу 17 и 18 години и бил само дел од големата машинерија за убивање во нацистичкиот режим.

Како што јави германскиот дневен весник „Велт“, осомничениот признал дека бил свесен за постоењето на гасните комори во логорот и видел како од нив се изнесуваат тела во крематориум.

Прикажи повеќе...

Европа

Мистеријата решена, пронајдени таткото и ќерката од фотографијата пред Нотр Дам

Објавено пред

Туристиката од САД, Брук Виндзор, успеа да ги пронајде таткото и ќерката кои биле фотографирани пред Нотр Дам, само еден час пред да избие пожарот во катедралата.

Таа ги фотографирала пред несреќата по што јавно замоли на социјалните мрежи да ѝ се помогне да ги пронајде бидејќи сакала да им ја подари фотографијата за спомен.

Како што пренесе Би-би-си, Брук успеала да ги пронајде, а за тоа се пофалила на „Твитер“.

„Потрагата заврши, а фотографијата дојде до нив“, наведе таа.

Семејството се заблагодарило на убавиот гест.

„Благодариме за убавата фотографија, ќе пронајдеме посебно место за неа“, напшале во пораката.

Прикажи повеќе...

Најново

Избори 20199 часа

Дескоска: Ако не се избере претседател, во игра се две опции

Во игра се две опции доколку на претседателските избори не биде постигнат потребниот цензус, изјави министерката за правда, Рената Дескоска....

Македонија11 час

На интернет објавени четири прислушувани разговори

На интернет пред неколку часа објавени се четири телефонски прислушувани разговори. Зад објавата стои извесен корисник „Илија громовник“, а разговорите се...

Македонија12 часа

Од утре теренска вакцинација во училиштата против морбили

Медицински персонал утре ќе тргне по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против морбили....

Избори 201912 часа

Силјановска во штабот на Пендаровски

Гордана Силјановска-Давкова денеска го посети изборниот штаб на својот противкандидат Стево Пендаровски. Таа на „Твитер“ објави дека со присутните разговарале...

Македонија13 часа

(Видео) Поплава во средното уметничко училиште во Скопје

Во средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје вчера настанала поплава, откако избил вентилот за парно греење за време на...

Македонија15 часа

Нови 30 дена куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје му определи нови 30 дена куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски во...

Свет16 часа

„Фејсбук“ без дозвола собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници

„Фејсбук“ призна дека собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници без нивно знаење и дозвола, објави Си-ен-ен. Најголемата социјална...

Свет17 часа

(Видео) Девојка во Бангладеш запалена зашто пријавила сексуална злоупотреба

Студенти ја полиле со керозин и ја запалиле нивната колешка Нусрат Џахан Рафи во училиште во Бангладеш бидејќи две недели...

Свет19 часа

Маж со канистери полни бензин и запалки сакал да влезе во катедралата во Њујорк

Триесет и седумгодишен маж e уапсен откако се обидел да влезе во катедралата Свети Патрик во Њујорк со два канистери...

Македонија19 часа

Репортери без граници: Земјава на 95. место според слобода на медиумите

Северна Македонија е на  95. место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), со...

Свет19 часа

„Тајм“ објави листа на највлијателни луѓе во светот

Пејачката Тејлор Свифт, телевизиската новинарка Гејл Кинг и фудбалската ѕвезда Мохамед Салах се меѓу шесттемина познати и највлијателни луѓе според...

Европа19 часа

(Видео) Португалија: Загинаа 29 германски туристи во автобус кој излета од патот на островот Мадеира

Најмалку 29 туристи од Германија загинаа синоќа во несреќа на португалскиот остров Мадеира, кога препол автобус излета од патот и...

Свет1 ден

(Видео) Светските знаменитости во боите на Франција

Многубројни светски споменици минатата ноќ светнаа во боите на Франција како знак на поддршка и солидарност по повод трагичниот пожар...

Македонија1 ден

Вклучен аларм во училиштата по случаите на деца што се самоповредувале поради интернет-игри

Во врска со информациите поврзани со учеството на ученици во игри објавени на глобалната интернет-мрежа, кои се карактеризирани како ризични...

Македонија2 дена

(Видео) Антикорупциската ќе поднесе прекршочни постапки против градоначалниците Бочварски и Георгиевски

ДКСК делумно ги прифати приговорите на ВМРО-ДПМНЕ против општините Гази Баба и Штип и одлучи да поведе прекршочни постапки за...

Македонија2 дена

Епидемија на морбили има, вакцини во Кичево нема

Речиси цел месец во Здравствениот дом во Кичево нема вакцини против морбили. Родителите реагираат бидејќи иако сакале да ги вакцинираат...

Македонија2 дена

(Видео) Фазлиу: Градоначалниците да објават како ги трошат парите на нивните веб-страници

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, им порача на градоначалниците дека ќе бара одговорност доколку парите ги трошат недомаќински и...

Македонија2 дена

(Видео) Франција треба да каже како да ѝ помогнеме

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски изјави дека сè уште нема конечна одлука на кој начин ќе ѝ се помогне на Франција...

Крвав четврток2 дена

До крајот на мај, обвинение за организаторите на крвавиот четврток

Вилма Рускоска, шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, рече дека најдоцна до крајот на мај очекува да...

Македонија2 дена

(Фото) Барокниот летниковец на плоштадот стана нужник

Барокниот летниковец од проектот „Скопје 2014“ стана нужник. Околу летниковецот, кој чинеше 350 илјади евра и се наоѓа меѓу недоизградените...

Досие