Контакт

Свет

Заврши истрагата на полицијата – Борис Џонсон казнет

Објавено пред

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и министерот за финансии, Риши Сунак, беа казнети затоа што се собраа во канцеларијата на Џонсон кога тој го прослави својот 56-ти роденден во јуни 2020 година во време кога друштвените собири беа забранети, пренесе РТС.

dobivaj vesti na viber

Кога дознаа за забавата, опозицијата, но и некои политичари од Конзервативната партија, побараа оставка на Џонсон.

„Нашата истрага беше темелна и целосна и беше завршена најбргу што можевме, со оглед на количината информации што требаше да се обработат и важноста да се обезбедат силни докази за секоја напишана реченица. Истрагата сега е завршена“, соопшти лондонската полиција.

Полицијата вели дека казните се напишани во врска со осумте датуми кога се случиле разни настани во Даунинг стрит и некои други владини канцеларии во периодот од мај 2020 година до април 2021 година кога во сила биле ковид-мерките.

Меѓу осудените имало 53 мажи и 73 жени, а некои добиле и повеќе од една казна.

Свет

Напаѓачот од Чикаго испукал 70 куршуми и се преправил во жена за да побегне

Објавено пред

Американецот Роберт Кримо, уапсен под сомнение дека пукал од покривот кон граѓаните собрани на парадата по повод Денот на независноста на САД во предградието на Чикаго, е обвинет по седум точки за убиство од прв степен.

dobivaj vesti na viber

Јавниот обвинител на Илиноис, Ерик Рајнхард, рече дека доколку биде прогласен за виновен, осомничениот Роберт Е. Кримо (21) ќе се соочи со максимална казна доживотен затвор без можност за условно ослободување. Обвинителот изјави дека ќе побара Кримо да остане во притвор без можност за плаќање кауција.

Кримо легално купил пиштол, испукал повеќе од 70 куршуми и се облекол во женска облека за подоцна да може да се скрие меѓу насобраните граѓани, соопштија локалните власти, пренесува Гласот на Америка.

Полицијата соопшти дека бројот на жртви се искачил на седум, бидејќи една од хоспитализираните починала во болница. Жртвите оттогаш се идентификувани. Повеќе од 30 луѓе беа повредени во пукотница за време на парадата.

Полицијата соопшти дека Кримо го планирал нападот неколку недели и дека сè уште не е познат мотивот за пукањето во предградието со претежно еврејско население, но дека нема докази дека има расен или антисемитски мотив.

Во нападот употребил пушка од висок калибар слична на полуавтоматска АР-15, која ја оставил зад себе пред да побегне, изјавија официјални лица. Тие додале дека имал слична пушка во автомобилот на мајка му, која ја возел кога полицијата го фатила, а имал и друго оружје кое сето тоа било легално купено.

Прикажи повеќе...

Свет

Милиони луѓе во Кина повторно во локдаун

Објавено пред

Десетици милиони луѓе се во локдаун во Кина бидејќи компаниите во главниот туристички град се принудени да ги затворат своите врати, а најновите жаришта предизвикаа стравувања од враќање на сеопфатните ограничувања. Здравствените власти пријавија повеќе од 300 случаи, а жариштата се идентификувани во историскиот северен град Ксиан – домот на Армијата на теракота – како и најголемиот град во Кина, Шангај.

dobivaj vesti na viber

Новите случаи ги продлабочија стравувањата дека Кина може да се врати на строгите ограничувања забележани претходно оваа година, кога строгата нулта толеранција на Пекинг за Ковид држеше десетици милиони луѓе затворени со недели. Во Шангај, некои жители објавија на социјалните мрежи дека добиваат владина достава на храна – што е враќање на повеќемесечниот локдаун во пролетта.

Официјалните лица започнаа нова рунда масовно тестирање во повеќе од половина од населбите во градот по скокот на случаите од викендот, затворајќи ги сите караоке барови, откако беше откриено дека некои случаи се поврзани со шест такви места.

И Сиџан – историски град со 13 милиони луѓе кој беше во заклучување еден месец кон крајот на минатата година – повторно е под „привремени контролни мерки“ откако од саботата беа откриени 29 случаи, главно меѓу работниците за рециклирање отпад.

Јавните места за забава, вклучувајќи пабови, интернет кафулиња и караоке барови, ќе бидат затворени од полноќ, соопштија градските власти. Државните медиуми покажаа снимки од граѓаните на Сиџан кои чекаат ред за тестови.

Прикажи повеќе...

Свет

Гувернерот на Доњецк до цивилите: Евакуирајте се, доаѓаат Русите

Објавено пред

Гувернерот на Доњецк повика 350.000 цивили да се евакуираат од тој источен украински регион поради претстојната руска офанзива.

dobivaj vesti na viber

Повикот дојде еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин прогласи победа во соседниот регион Луганск, кој целосно падна во руски раце оваа недела. Се верува дека Доњецк е следната цел на Русите, поради што властите ги повикаа цивилите да се евакуираат.

Гувернерот на Доњецк, Павло Кириленко, изјави дека евакуацијата на 350.000 цивили е „неопходна за да се спасат животи“ и „да и се овозможи на украинската армија полесно да ги брани градовите од руската офанзива“.

„ Во Доњецк ќе се решава судбината на целата земја. Кога цивилите ќе бидат евакуирани од регионот, армијата ќе може да се концентрира на непријателот“, најави Кириленко.

Вчера руските сили силно го бомбардираа Славјанск, град во Доњецк за кој се верува дека заедно со Краматорск е клучна цел на руските сили. Градоначалникот на Словјанск, Вадим Лика преку Фејсбук ги повика жителите да се евакуираат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата, 27 април нема да се повтори

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може...

Свет54 минути

Милиони луѓе во Кина повторно во локдаун

Десетици милиони луѓе се во локдаун во Кина бидејќи компаниите во главниот туристички град се принудени да ги затворат своите...

Свет1 час

Гувернерот на Доњецк до цивилите: Евакуирајте се, доаѓаат Русите

Гувернерот на Доњецк повика 350.000 цивили да се евакуираат од тој источен украински регион поради претстојната руска офанзива. Повикот дојде...

Македонија1 час

Поврдени 47 полицајци, а приведени 11 демонстранти во вчерашните протести

Повредени 47 полициски службеници, од кои 11 со потешки, а двајца со сериозни повреди во вечерашниот јавен собир на подрачјето...

Македонија12 часа

Полицијата ги притисна демонстрантите, има приведени неколку лица, но и повредени полицајци

Полицијата ги истурка демонстрантите што беа пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Паркот на жената борец, при што огромна...

Македонија12 часа

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Фрлаат со факли, петарди, камења,...

Македонија13 часа

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за...

Македонија13 часа

(Видео) И покрај дождот, протестите продолжија и вечерва

И покрај дождот, и оваа вечер продолжи протестот против францускиот предлог, што се одржува пред Владата. Голема група граѓани го...

Македонија18 часа

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија19 часа

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија19 часа

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија20 часа

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...

Топ21 час

МВР: Четворица полицајци повредени на вчерашните протести пред Владата, запалено знамето на ЕУ

На вчерашните протести пред Владата биле повредени четворица полицајци, а било запалено и знамето на ЕУ, соопшти полицијата. Имено, вчера...

Македонија22 часа

Димитров: Тврдењето дека билатералниот протокол не е поврзан со рамката e голема лага

Тврдењето дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два...

Топ22 часа

НСДП го прифати францускиот предлог

Извршниот одбор на Новата социјалдемократска партија (НСДП) сооопшти дека одлучи да го прифати компромисниот предлог на француското претседателство за решавање...

Македонија23 часа

Нуредини: Првите седум контејнери со линдан излегоа од државата

Првите седум контејнери со чист линдан, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од ОХИС и тргнаа...

Македонија24 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог е пораз на македонската дипломатија

Францускиот предлог, кој Владата е подготвена да го прифати, е крајно неповолен за Македонија бидејќи ги содржи бугарските барања. Тоа...

Македонија1 ден

Мицкоски одбил да учествува во работните групи за спорот со Бугарија, тврди СДСМ

Лажна и лицемерна е наводната загриженост на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на француското претседателство. Иако во текот на...

Свет1 ден

Уапсен осомничениот за убиство на шест лица на парадата во Чикаго

Американската полиција уапси осомничен за убиството на шест лица во масовното пукање на парадата на Денот на независноста во Хајленд...

Македонија1 ден

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување консултации за предлогот...