Контакт

Европа

Заврши судскиот спор меѓу ЕУ и „Астра зенека“, објавени детали од договорот

Објавено пред

Европската комисија и „Астра зенека“ денеска објавија дека постигнале договор за испорака на преостанатите дози вакцини против Ковид-19.

Ова го заврши тековниот судски спор откако Европската комисија во април оваа година почна правни постапки против „Астра зенека“ за непочитување на договорите за испорака на вакцини и бидејќи компанијата, според Европската комисија, немала сигурен план за да обезбеди навремена испорака.

Договорот ќе ѝ овозможи на Европската Унија да ја забрза својата програма за вакцинација.

ЕК објави дека, според новиот договор, земјите членки ќе добиваат редовни испораки, а доколку има задоцнување, компанијата се обврзала на ограничен попуст.

„Постојат значителни разлики во процентот на вакцинирани меѓу нашите земји членки и достапноста на вакцините, вклучувајќи ја и таа на ‘Астра зенека’, е од клучно значење“, рече комесарот за здравство и безбедност на храна, Стела Киријакиде.

Според договорот, „Астра зенека“ се обврза да испорача 60 милиони дози од вакцината до крајот на третиот квартал оваа година, 75 милиони до крајот на годината и 65 милиони дози до крајот на првиот квартал в година.

„Денешниот договор гарантира дека ‘Астра зенека’ ќе ги достави преостанатите 200 милиони дози вакцини до Европската Унија“, рече комесарот за здравство, Стела Киријакидес.

Европа

(Видео) Ерупцијата на шпанскиот остров би можела дa трае со месеци

Објавено пред

Ерупцијата на вулканoт на островот Ла Палма на шпанските Канарски Острови и придружните појави може да траат до 84 дена, проценуваат експертите.

Вулканскиот институт на Канарските Острови објави дека проценката ја темели на должината на претходните ерупции на архипелагот, кои, како и најновите, беа придружени со силен проток на лава и продолжена сеизмичка активност.

Институтот објави дека синоќа е забележано значително зголемување на бројот на мали ерупции во кои камења и пепел биле фрлени високо во воздухот на островот Ла Палма.

Властите рекоа дека сè уште има опасности за локалното население, вклучувајќи земјотреси, лава, токсични гасови, вулкански пепел и кисели дождови.

Вулканот на шпанскиот остров Ла Палма во Атлантскиот Океан еруптираше во неделата по седум дена зголемена сеизмичка активност.

Од ерупцијата во неделата, силните текови на лавата проголтаа околу 185 згради. Според податоците на Институтот за вулканологија, лавата сега зафаќа 154 акри.

Реки лава се движат низ планините кон погусто населеното крајбрежје. Околу 1.000 луѓе вчера беа евакуирани од крајбрежната област Тодоке, со што вкупниот број на евакуирани лица од островот се искачи на 6.000.

Средбата со лава чија температура надминува 1.000 степени Целзиусови со вода може да предизвика експлозии и да произведе облаци од токсичен гас.

Брзата евакуација помогна да се спречат жртвите од ерупцијата, иако беше направена голема штета на куќите, инфраструктурата и земјоделското земјиште, велат официјалните лица.

Итните служби на островот доцна синоќа се обидоа да оттргнат дел од лавата од куќите, а официјалните лица велат дека не знаат дали ќе успее.

Прикажи повеќе...

Европа

Чешкиот претседател, Милош Земан, излезе од болница

Објавено пред

Чешкиот претседател, Милош Земан, денеска беше пуштен од Централната воена болница во Прага, каде што беше примен на 14 септември поради состојба на дехидрација и исцрпеност.

Подоцна, од неговата канцеларија беше објавено дека Земан (76) ги поминал потребните здравствени прегледи и анализи, кои не откриле никаков проблем или болест, што може да го загрози неговиот живот.

Од слични причини, во 2019 година, тој помина четири дена во истата болница.

Земан е пушач и боледува од дијабетес и невропатија, а има проблеми и со одење, поради што користи инвалидска количка, пишуваат чешките медиуми.

Портпаролката на Централната воена болница во Прага, која претходно за „Ројтерс“ изјави дека Земан ќе биде пуштен околу 11 часот наутро, не даде никакви детали, ниту одговори на прашање за неговата состојба или третман.

Кабинетот на претседателот минатата недела објави дека Земан, кој со месеци користи инвалидска количка на повеќето официјални позиции, бил подложен на медицински прегледи во болницата, што покажало дека страда од дехидрација и блага исцрпеност.

Тој додаде дека неговиот дијабетес не бил над границите, но дека проблемите со невропатија продолжуваат.

Во Чешка се одржуваат парламентарни избори на 8 и 9 октомври.

Иако владата има најмногу извршни овластувања во Чешка, претседателот е клучен во именувањето, вклучително и назначувањето на премиерот.

Прикажи повеќе...

Европа

Oбид за убиство на советникот на Зеленски, повреден неговиот возач

Објавено пред

Според написите на светските медиуми, во Украина се случил обид за убиство на советникот на украинскиот претседател Сергеј Шефир. Неговиот возач е повреден, пренесуваат медиумите.

Повеќе од 10 истрели се испукани кон возилото на советникот на претседателот на Украина. Шефир го преживеа нападот, но неговиот возач беше повреден од истрел од огнено оружје.

„На Шефир беше пукано. Три куршуми го погодија возачот, тој се наоѓа на одделот за интензивна нега и е во критична состојба”, изјавиле неименувани извори за локалните медиуми, пренесуваат руските агенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Приведена очна лекарка од Куманово која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија2 часа

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија3 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија6 часа

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во завиност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија7 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија7 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија7 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион8 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија8 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион9 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија11 час

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија11 час

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет12 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет12 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија1 ден

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија1 ден

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет1 ден

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет1 ден

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион1 ден

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија1 ден

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Досие