Контакт

Свет

Задолжителен карантин за патници од високоризични земји при влез во Чешка

Објавено пред

Патниците од ризичните земји што влегуваат во Чешка од денеска, покрај тоа што имаат тест со негативен резултат за присуство на коронавирусот, мора да поминат и најмалку пет дена во карантин пред следниот тест, соопштија чешките власти.

За земји со висок ризик се сметаат Словенија, Велика Британија, Ирска, Португалија, Шпанија, Словачка, Литванија, Летонија, Естонија и повеќето земји што не се членки на ЕУ.

Патниците од земјите со помал ризик треба да направат негативен тест за присуство на вирусот. Чешка веќе ги забрани сите туристички патувања, според АП.

Европа

Саркози осуден нa една година затвор со две условни казни

Објавено пред

Поранешниот француски претседател Никола Саркози е осуден за мито и злоупотреба на службената положба. Тој ќе издржува казна затвор од една година со две условни казни.

Шеесет и шестгодишниот политичар, кој беше претседател од 2007 до 2012 година, е осуден затоа што се обидел незаконски да открие информации за правни постапки преземени против него од страна на висок судија во 2014 година, пренесува АП.

На суд беше наведено дека тој ќе има право да бара издржување на казната од дома со електрична нараквица.

Саркози ќе се соочи со уште еден судски процес подоцна овој месец, заедно со 13 лица, под обвинение за незаконско финансирање на неговата претседателска кампања во 2012 година.

Прикажи повеќе...

Европа

Макрон ги повика Французите да издржат уште четири до шест недели пред попуштање на мерките

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика своите сонародници денес да издржат уште четири до шест недели пред да бидат попуштени некои мерки.

Показателите укажуваат дека расте заразата во Франција, а наскоро може да се воведат нови ограничувачки мерки во областите на големите градови, за што во моментов се дискутира. За време на викендот е можна општа блокада, што веќе е во Ница и Данкирк.

Властите работат на зајакнување на кампањата за вакцинација особено за ранливите лица и негувателите со цел да се намали притисокот врз болниците.

Премиерот Жан Кастекс изјави дека до крајот на март две третини од луѓето над 75 години ќе бидат вакцинирани, а до средината на мај вакцината против Ковид-19 може да им се понуди на сите постари од 50 години.

За да може да се отворат културни институции и ресторани, францускиот претседател треба неделава да разговара со владата за воведување на санитарна пропусница, но таа нема да биде пасош за вакцинација.

Прикажи повеќе...

Свет

Свршеницата на Кашоги бара од Америка најстрога казна за лидерот на Саудиска Арабија

Објавено пред

Турчинката Хатиџе Ченгиз, свршеница на брутално убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, побара престолонаследникот на Саудиска Арабија, принцот Салман да плати најстрога казна за смртта на нејзиниот партнер.

Ова се случи откако ЦИА на крајот од минатата недела ја отстрани ознаката за доверливост од документите поврзани со егзекуцијата на Кашоги, што потврди дека Салман имал директни врски со наредбата новинарот, инаку негов голем критичар, да биде замолчен.

„Ова не само што ќе ја донесе правдата што ја баравме, туку може да спречи повторување на слични дела“, наведе Хатиџе во изјавата.

Престолонаследникот Мохамед, кој е всушност владетел на кралството, негираше каква било улога во убиството, а официјален Ријад го отфрли извештајот на ЦИА како глупост и лага. И покрај тоа, американската влада денес треба да објави како ќе реагира претседателот Џо Бајден кога е во прашање можната казна за Салман. Сепак, казната не се очекува да биде пропорционална со извршеното злосторство, бидејќи добриот однос со Саудиска Арабија е клучен за САД.

Кашоги беше убиен во 2018 година при посета на саудискиот конзулат во Истанбул, кога дошол по документите потребни за да се ожени со Хатиџеа. Тој таму бил убиен и распарчен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Под мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете “Спасете ја ивент индустријата”, вработените во продукциските компании за...

Македонија54 минути

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит, задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион3 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија4 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа4 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет5 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ5 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет6 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија7 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет16 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион17 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија21 час

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија21 час

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија23 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ1 ден

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија1 ден

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет2 дена

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија2 дена

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Досие