Контакт

Свет

Заедничка изјава на министрите на НАТО во Букурешт: Решени сме да ја зголемиме помошта за Украина

Објавено пред

НАТО ќе ја зголеми помошта за Украина, не само со воена опрема, туку и за обновување на критичната инфраструктура и зголемена заштита од ракетни напади, истакнаа министрите за надворешни работи на алијансата во изјавите од конференцијата во Букурешт.

dobivaj vesti na viber

„Собрани сме во Букурешт, во близина на брегот на Црното Море, во време кога руската инвазија на Украина го загрозува евроатлантскиот мир, безбедност и просперитет. Русија сноси целосна одговорност за оваа војна, флагрантно кршење на меѓународното право и начелата на Повелбата на ОН. Руската агресија, вклучително и нејзините упорни и непромислени напади врз цивилната и енергетската инфраструктура на Украина, лишува милиони Украинци од основните човечки потреби“, се вели во заедничката изјава објавена до медиумите.

Се нагласува дека тоа се одразило на глобалните резерви на храна и им се заканило на најранливите земји и народи во светот.

Министрите на НАТО нагласуваат дека неприфатливите активности на Русија, вклучително и хибридни активности, енергетска уцена и непромислена нуклеарна реторика, го поткопуваат меѓународниот поредок заснован на правила.

„Ја осудуваме суровоста на Русија врз цивилното население во Украина и кршењето и злоупотребата на човековите права, како што се принудните депортации, тортурата и варварскиот третман на жените, децата и лицата во ранливи ситуации. Сите одговорни за воени злосторства, вклучително и сексуално насилство во конфликт, мора да понесат одговорност“, се вели во соопштението.

Тие, исто така, ги осудија оние, вклучително и Белорусија, кои активно ја помагаат руската војна против Украина.

Министрите изразија солидарност со украинската влада и народот на Украина во, како што велат, херојската одбрана на својата нација и земја и им оддадоа почит на сите жртви.

„Остануваме цврсти во нашата посветеност на независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина. Никогаш нема да ги признаеме илегалните анекси на Русија, кои ја прекршуваат Повелбата на ОН. Ќе продолжиме да ја зајакнуваме политичката и практичната поддршка за Украина додека таа продолжува да го брани својот суверенитет и територијалниот интегритет“, се додава во соопштението.

Во овој контекст, НАТО ќе продолжи да соработува тесно со релевантните актери, вклучително и меѓународните организации, особено ЕУ, како и со истомислениците.

„Надоградувајќи ја досегашната поддршка, ќе и помогнеме на Украина да ја зајакне својата отпорност, да го заштити својот народ и да се спротивстави на руските кампањи за дезинформации и лаги. Сојузниците ќе и помогнат на Украина додека ја поправа својата енергетска инфраструктура и го штити својот народ од ракетни напади. Ние, исто така, остануваме посветени на долготрајна поддршка на нејзиниот пат на повоена реконструкција и реформи, за да може Украина да ја обезбеди својата слободна и демократска иднина, да го модернизира одбранбениот сектор, да ја зајакне долгорочната интероперабилност и да ја одврати идната агресија“, рекоа министрите.

Тие истакнаа дека ќе продолжат да го зајакнуваат нивното партнерство со Украина додека таа ги унапредува своите евроатлантски аспирации.

Министрите посочија дека Финска и Шведска учествуваат на конференцијата како земји кои се поканети да се приклучат на алијансата.

„Нивниот пристап ќе ги направи побезбедни, а НАТО посилен. Нивната безбедност е од директно значење за алијансата, вклучително и за време на процесот на пристапување“, нагласија тие.

Укажаа дека регионите на Западен Балкан и Црното Море се од стратешко значење за алијансата и ја поздравија средбата со министрите за надворешни работи на партнерите во НАТО Босна и Херцеговина, Грузија и Молдавија.

Најавија дека НАТО ќе ја зголеми својата поддршка за тие земји во градењето на нивниот интегритет и издржливост, развивање на капацитетите и одржување на нивната политичка независност.

„Цврсто стоиме зад нашата посветеност на политиката на отворени врати на алијансата. Ги потврдуваме одлуките што ги донесовме на Самитот во Букурешт во 2008 година и сите последователни одлуки во врска со Грузија и Украина“, се вели во заедничката изјава.

Министрите истакнаа дека НАТО е одбранбен сојуз и ќе продолжи да го штити своето население и во секое време да ја брани секоја педа од сојузничката територија.

„Го осудуваме тероризмот во сите негови форми и манифестации и се солидаризираме со Турција во жалост за изгубените животи по недамнешните ужасни терористички напади“, рекоа министрите.

Регион

(Видео) Расплакани спасители: „Слушајте ги, живи се, нѐ викаат, децата се исто така долу но не можеме да ги извадиме“

Објавено пред

„Ројтерс“ објави видео од маж кој стои пред урнатините и слуша затрупана жена која го моли да и помогне. Удира во нешто метално. Тој е очаен бидејќи не може да и помогне. Кажува и дека децата се долу. Ова е една од најшокантните снимки по двата разорни земјотреси во Турција.

dobivaj vesti na viber

„ Слушајте го ова, нѐ викаат, затрупани се, нѐ викаат, но никој не доаѓа до нив. Тие се живи, но не можеме да ги извадиме. Гледаш, мајка ми и татко ми се во оваа руинирана зграда. Не можам да дојдам до нив. Како можеме да ги спасиме? Никој не дојде од сабајле. Ни викаат, слушајте ги – вели Дениз, кој плаче бидејќи не може да стигне до преживеаните.

Само во Хатај се уништени повеќе од 1.000 згради. Еден волонтер дојде да помогне од Анкара.

„ Спасив жена, тоа е човечки живот. Овде нема безбедносна служба, нема војска, нема никој. Тие беа оставени – рече волонтерката.

Во текот на ноќта од урнатините е извлечено мало девојче во правливи пижами. Нејзините први зборови беа: Каде е мајка ми?

Спасувачите и волонтерите ги ризикуваат своите животи за да ги извлечат луѓето заглавени под урнатините.

Температурите паѓаат. Ризикот од хипотермија опасно се зголемува.

„ Нашите деца се тука, што да правиме? Погледнете ја оваа зграда, пола е урната, ризикуваме сето тоа да се урне врз нас. Но, што треба да правиме? Па тие нѐ викаат, тоа се луѓе“.

„ Роднините ми се мртви, внука ми почина, имаше 17 години. Мојата снаа и нејзините три деца се под урнатините. Молете се за нас, молете се за нас. Немаме никого, погледнете наоколу, нема никој.

Прикажи повеќе...

Свет

Позната спортска двојка од Турција загина во земјотресот

Објавено пред

Тажни вести пристигнуваат секој час од Турција и Сирија, каде што во разорната серија земјотреси веќе загинаа повеќе од 5.000 луѓе, а бројот на жртви постојано расте.

dobivaj vesti na viber

Трагедијата го зафати и светот на спортот, па под урнатините остана голманот на Малатија, Ахмет Ејуп Туркаслан, како и спортскиот директор на Хатај, Танер Савут.

За среќа, Кристијан Ацу бил извлечен жив, а Барис Башдаш се спасил скокајќи од прозорецот по првиот потрес.

Се бараат и одбојкарите на Хатај, а сега пристигна уште една крајно тажна вест.

Имено, под урнатините се пронајдени телата на одбојкарската брачна двојка Бетул Чобан Чакир и Бедретина Чакира.

Бетул имала 27 години и играла за тимот на Меринос, а нејзиниот сопруг (29 години) исто така бил одбојкар, кој своевремено играл во Халкбанк.

Оваа информација ја растажи целата турска спортска јавност.

Прикажи повеќе...

Свет

Шојгу: Со мешањето во Украина, НАТО ризикува непредвидливо ниво на ескалација

Објавено пред

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, изјави дека испораката на оружје од Западот во Украина го вовлекува НАТО во конфликт и може да доведе до „непредвидливо ниво на ескалација“.

dobivaj vesti na viber

Руската новинска агенција ТАСС објави дека Шојгу за време на конференцискиот повик ги обвинил САД и нивните сојузници дека се обидуваат да го продолжат конфликтот што е можно повеќе со снабдувањето на Киев со „тешко офанзивно оружје“.

„Таквите потези, всушност, ги вклучуваат земјите на НАТО во конфликтот и на крајот може да доведат до непредвидлива ескалација“, рече Шојгу.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Кога ќе ни почине пациент, тогаш надлежните ќе ја видат итноста на потребата од брз лек, велат болните од цистична фиброза

Претседателот на Асоцијацијата за лица болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, за „Макфакс“ вели дека здравствената состојба на болните е...

Македонија4 часа

Историското вештачење за „Ласкарци“ води до активисти на ДУИ

Валдет Џафери, директорот на Бирото за судско вештачење, во кое се работеше супер вештачењето за „Ласкарци“, и вештакот Зеќирија Зеќири,...

Македонија5 часа

Пендиков добива сместување, лично обезбедување и државјанство, засега останува во Бугарија

Христијан Пендиков ќе добие бугарско државјанство, соопшти денеска бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Милков. Рече дека Министерството за надворешни...

Македонија5 часа

Дојави за бомби во 33 основни училишта во Скопје

Денеска, околу 12.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на 33 основни училишта во Скопје била...

Македонија5 часа

(Видео) Страшна сообраќајна несреќа во Куманово: полицајци извлекоа жива глава кога „туран“ удри во нив со голема брзина

Двајца полицајци во службено возило, на кое не му работи левиот фар, се директна цел на автомобил кој со голема...

Македонија6 часа

Османи за македонските ученици во Турција: Траумата ќе ги следи, но сите се добро, ноќеска ми испратија фотографија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ноќеска добил фотографија од групата од осуммина ученици и нивниот ментор од Тетово, Гостивар...

Македонија7 часа

Милков: Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков, изјави дека Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија...

Македонија7 часа

„Ајде ако не, слави да прави“, судијката реагира што Зеќири си викнал дома доктор без судска дозвола, прати и психијатар за да му се утврди состојбата

Адвокатите на Мухамед Зеќири донесоа психијатар, кој е и вештак, за да образложи дека обвинетиот не е во добра психичка...

Македонија8 часа

Полицијата пак не успеа да го донесе Зеќири на судење; Судијката: Била повикана брзата помош, не знам дали е пристигната

Ексгенералниот секретар Мухамед Зеќири одново не беше спроведен на судењето, каде што се гони за злоупотреба на службената положба и...

Европа8 часа

Два нови силни земјотреса во Турција

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе...

Македонија9 часа

Евакуирани македонските ученици затекнати во загрозеното подрачје во Турција

МНР информира дека деветтемина државјани на Македонија, кои беа затекнати во загрозеното подрачје (осум ученици и нивен ментор/наставник, кои преку...

Економија9 часа

Мицкоски: За 5 години, Владата на СДСM го зголеми јавниот долг за 2.916 милијарди евра

„Во периодот од 1 јануари 2018 година до 31 декември 2022 година, за пет години, Владата на СДСМ го зголеми...

Македонија9 часа

Таравари на чекор да земе пет директорски, како и две министерски места – до утре ќе падне одлуката за влез во Влада

Пет директорски места се извесни дека ќе припаднат на кадри од Алијанса за Албанците. Дека има согласност од страна на...

Култура10 часа

Почина врвниот хармоникаш и композитор, Милан Завков

Ненадејно, во 61-та година од животот, почина врвниот инструменталист и композитор, првенецот на „Танец“ и долгогодишен раководител на оркестарот, Милан...

Европа10 часа

(Видео) Катаклизмички сцени во Турција, патиштата целосно уништени

Јужниот дел на Турција вчера беше погоден од страшен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а само...

Европа22 часа

По земјотресот во Турција и Сирија околу 2.600 загинати, најмалку 11.000 повредени

Според последните податоци, во земјотресите што денеска ги погодија Турција и Сирија загинаа 2.619 лица, а повредени се најмалку 11.119...

Македонија1 ден

Стојанов ја врати објавата со која нуди 200 евра за името на македонскиот полицаец, обвинител испитува дали ќе одговара кривично

Објавата преку која основачот на бугарската фондација „Македнија“, Виктор Стојанов, нуди 200 евра во замена за идентитетот на полицаецот од...

Македонија1 ден

Таравари за „Макфакс“: Има реални шанси денес или утре да се заврши договорот за влез на Алијансата во Владата

Привршуваат преговорите за распределбата на ресорите помеѓу Владата и Алијансата за Албанците. Ова за „Макфакс“ го потврдува партискиот претседател Арбен...

Македонија1 ден

За набавка на „трикафта“ за осум пациенти, Собранието треба да смени три закони

Министерот за здравство, Беким Сали, ќе иницира измени на три закони за да се овозможи набавка на лекот „трикафта“ за...

Регион1 ден

Турција не престанува да се тресе: силен земјотрес сега и во Истанбул

По двата разорни земјотреса со јачина од 7,8 и 7,7 степени според Рихтеровата скала, кои денеска ја потресоа Турција во...