Контакт

Свет

Заменик-премиерот на Полска поднесе оставка

Објавено пред

Лидерот на полската владејачка партија Право и правда, заменик-премиер на Полска, Јарослав Качински, поднесе оставка од функцијата, пренесува „Ројтерс“.

dobivaj vesti na viber

Качински од поодамна сигнализира дека сака да поднесе оставка во владата за да може да се посвети на подготовката на партијата за парламентарните избори в година.

„Јас од овој момент веќе не сум во владата. Веќе поднесов оставка до премиерот и таа е одобрена. Колку што знам, и претседателот ја потпиша“, соопштил Качински.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Воз во САД излета од шините, три лица се загинати а најмалку 50 се повредени

Објавено пред

Три лица загинаа, а најмалку 50 се повредени откако патнички воз излета од шините во Мисури, објавија американските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Несреќата се случила во близина на градот Мендон во американската сојузна држава Мисури. Две лица кои загинале се наоѓале во возот, а третото во камионот на кој налетал возот. Инцидентот се случил на раскрсница со пруга каде што немало рампа, пишуваат медиумите.

Во возот имало 243 патници и 12 работници. Училиштето во близина е претворено во центар за тријажа за жртвите со полесни повреди.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски: Русите извршија терористички чин со нападот на трговскиот центар

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово ја осуди Русија за нејзините „пресметани“ воздушни напади врз трговскиот центар во градот Кременчук, велејќи дека тоа е терористички чин, јавува Анадолија.

dobivaj vesti na viber

Најмалку десет лица загинаа, а повеќе од 40 се повредени откако Русија изврши напад врз трговски центар во Кременчук за време на голема толпа во понеделникот, јавуваат агенциите.

„Руската држава стана најголемата терористичка организација во светот. И ова е факт. И тоа мора да биде правен факт“, рече Зеленски и додаде: Секој во светот мора да знае дека купувањето или транспортирањето на руска нафта, одржувањето контакти со руските банки, плаќањето даноци и царини на руската држава значи давање пари на терористите“, изјави тој.

Повеќе од 4.634 цивили се убиени во Украина од почетокот на војната на 24 февруари, според Обединетите нации. Според податоците на ОН, повеќе од 14 милиони луѓе биле принудени да ги напуштат своите домови, вклучително и повеќе од осум милиони кои побегнале во други држави.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) „Како на Дивиот Запад“ – Собранискиот инцидент во медиумите од соседството

Објавено пред

Во Собранието на Северна Македонија дошло до физичка пресметка кога пратеникот на СДСМ-ДУИ, Арбер Адеми со шолји за кафе и шишиња со вода мавал во пратеници од опозицијата, пишуваат медиумите од соседството.

dobivaj vesti na viber

Во нивните написи стои дека тројца пратеници од опозицијата биле повредени за време на инцидентот, кој се случил за време на расправата за правосудниот систем.

„Еден од повредените се здобил со повреди на главата, а двајца ги повредиле рацете“, пренесува хрватски Индекс.

Понижување, насилство и навреди во парламентот, Македонија наместо Европа стана див запад со каубојци на власт“, ​​напиша пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Миле Лефков на Фејсбук.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа17 минути

Зеленски: Русите извршија терористички чин со нападот на трговскиот центар

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово ја осуди Русија за нејзините „пресметани“ воздушни напади врз трговскиот центар во градот Кременчук, велејќи...

Македонија50 минути

(Видео) „Како на Дивиот Запад“ – Собранискиот инцидент во медиумите од соседството

Во Собранието на Северна Македонија дошло до физичка пресметка кога пратеникот на СДСМ-ДУИ, Арбер Адеми со шолји за кафе и...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Адеми да си поднесе оставка како пратеник, а потоа да одговара за нападите

ДУИ си го брани криминалот со физички напади врз пратениците, Ковачевски да го осуди дивеењето на Арбер Адеми, реагираат од...

Европа2 часа

Итен состанок на Советот за безбедност за нападите на Русија во Украина

Советот за безбедност на ОН ќе се состане за да разговара за целните напади на Русија врз цивили. Обединетите нации...

Европа2 часа

Медведев: Секој упад на Крим ќе биде објава на војна на Русија

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека секој упад на полуостровот Крим од страна на земја-членка на НАТО може да...

Македонија12 часа

Џафери свикал итна координација: Граѓаните самите ќе проценат од снимките кој го предизвика инцидентот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, попладнево свика итна координација на која беа поканети сите координатори и...

Македонија16 часа

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент и парламентите на земјите на патот кон членство во ЕУ, еврокомесарот за проширување Оливер...

Европа16 часа

(Видео) Ракетиран трговски центар во Украина

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени во ракетен напад врз трговски центар во Кременчук, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф...

Македонија17 часа

Димитрoв: Ако потрае играта со зборови од историското „Не“ ќе остане само прашина

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на спорот со Бугарија...

Европа17 часа

Борел: Проширувањето на ЕУ – геополитички императив

Проширувањето повторно е високо на агендата на ЕУ, но со неговото заживување, мора да се направат напори за реформирање на...

Европа17 часа

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие...

Македонија20 часа

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија21 час

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија21 час

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...

Македонија21 час

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...

Топ22 часа

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија22 часа

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион24 часа

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...

Топ1 ден

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница, повредени се и три лица

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа, која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл, кој се...

Свет1 ден

(Видео) Падна трибина за време на борба со бикови во Колумбија – има загинати, меѓу кои и дете

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени кога во неделата се урна дел од трибината на арената...