Контакт

Свет

Затворање во Шангај, ги одвојуваат децата од родителите поради коронавирусот, лековите исчезнуваат

Објавено пред

Во Шангај е потврден сосем нов сој на омикрон, нејасно е колку е опасен, пренесуваат медиумите.

dobivaj vesti na viber

Во сенка на војната во Украина, изборните победи на Орбан и Вучиќ и економските грижи, приказната за пандемијата на коронавирус падна во втор план, но во Кина се подготвува нова драма, не толку поради бројноста на заболени и починати туку поради драконската кинеска епидемиолошка политика, анализираат медиумите.

Сепак, „Фајненшл тајмс“ наоѓа простор да предупреди на таканаречената кинеска стратегија „динамична нула“, која ги одвојува родителите од децата поради заразата, а жителите на големите градови ги остава без лекови. По Пекинг, делови од Шангај по должина на реката Хунагпу беа предмет на две четиридневни затворања, но брзото ширење на омикрон-сојот ги натера кинеските власти да ги прошират ограничувањата на целата област Пудонг, која го вклучува финансискиот штаб на градот.

Епидемискиот пристап на Кина е бескомпромисен и брутален, што можеше да се види од објавите на социјалните мрежи во кои жителите повикуваа на помош, но овие апели беа избришани од кинеските цензури во текот на викендот. Во моментов, бројот на случаи е поголем отколку во Хонгконг, каде што во март е забележана најголема стапка на смртност во светот. На кинеските социјални мрежи граѓаните објавија дека има недостиг од намирници во продавниците, а поединци предупредуваат дека не можат да ги набават лековите потребни за редовни терапии. Некои од овие најави беа очајнички повици за помош од луѓето зависни од медицински терапии, пренесуваат агенциите.

Во зградите каде што била откриена инфекција со коронавирус, Шангајците биле затворени две недели, без разлика дали биле позитивни или не, а властите организирале испорака на храна за да преживеат.

На социјалните мрежи имало и апели од родители на кои им ги одзеле децата затоа што биле позитивни на коронавирус. Во случај родителите да се позитивни, а децата негативни, и тие се раздвојуваат, а во тој случај родителите доаѓаат на посебни локации додека децата остануваат дома, сами. Локалните власти тврдат дека се обезбедени привремени старатели за децата оставени сами затоа што нивните родители биле ставени во карантин.

ЕУ ги повика кинеските власти да престанат да ги раздвојуваат родителите и децата и да обезбедат соодветна грижа за оние кои се во опасност од некаква медицинска интервенција поради епидемиолошки мерки. Епидемиолошките мерки се спроведуваат по политички принцип, па понекогаш се игнорираат препораките на професијата и се иницира посебна изолација и хоспитализација на асимптоматски пациенти, што го блокира болничкиот систем, исто како и во Хонгконг, стои во новинарските извештаи.

Кинескиот вицепремиер призна дека стратегијата „нулта ковид“ за метропола со 25 милиони луѓе е голем предизвик, но тој инсистираше Шангај да води строга епидемиолошка политика и да го прошири својот простор за изолација.

Сè уште не е јасно како да се интерпретираат информациите дека кинеските здравствени власти идентификувале нова мутација на коронавирус, различна од омикронската варијанта БA.1.1.

Според „Глобал тајмс“, овој нов сој бил потврден кај пациенти со умерена форма на болеста, на околу 70 километри од Шангај. Новата подваријанта не се совпаѓа со ниту една друга досега пронајдена во Кина или пријавена во GISAID, која собира меѓународни податоци.

Сите 25 милиони луѓе во Шангај моментално се под некаква рестрикција, јавуваат тамошните медиуми.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Австралијците избираат нова влада, ова се слики од гласачките места

Објавено пред

Интересни фотографии доаѓаат од гласачките места во Австралија, каде граѓаните денеска излегоа на избори.

dobivaj vesti na viber

Tамошните медиуми пренесуваат дека голем број гласачи се решиле да одговорат на повикот од австралискиот бренд за костими за капење „Budgy Smuggler“, од каде на почетокот на неделава преку социјалните мрежи ги охрабриле луѓето да го искористат своето уставно право да гласаат без панталони.

Компанијата понуди бесплатен пар на секој кој гласа во костим за капење и на социјалните мрежи ќе објави фотографија со назнаката #SmugglersDecide.

Австралиските медиуми пренесуваат, дека според компанијата, сотици граѓани го прифатиле ваквиот повик.

Австралијците избираат нов парламент и овие избори би можеле да ги вратат опозициските лабуристи на власт по девет години конзервативна влада, но трката е тесна.

Гласачките места се отворени од 8 часот по локално време, а се затвораат во 18 часот.

Околу 17,2 милиони гласачи треба да изберат претставници за 151 место во Претставничкиот дом со тригодишен мандат.

Се избираат и 76 претставници во Сенатот на шест години.

Партијата или коалицијата која ќе добие најмногу гласови автоматски добива задача да формира влада.

Лидерот на опозициските лабуристи Ентони Албанезе, кому анкетите му дадоа мала предност за функцијата иден премиер, ги повика гласачите да му дадат шанса.

Актуелниот премиер, конзервативецот Скот Морисон, е на власт од 2018 година и се кандидира за нов мандат и се чини дека во последните денови пред изборите ја намали предноста на лабуристите.

Прикажи повеќе...

Регион

Црна Гора денеска го одбележува Денот на независноста

Објавено пред

Црна Гора денеска го слави Денот на независноста, а по тој повод улиците на главниот град Подгорица се украсени со државни знамиња.

dobivaj vesti na viber

Црна Гора се отцепи од Државната заедница СРЈ на референдум на 21 мај 2006 година.

Порталот РТЦГ потсетува дека според официјалните резултати, црногорската независност ја поддржале 230.661 граѓанин односно 55,5 отсто, додека за опстанок на заедничката држава со Србија биле 185.002 граѓани или 44,5 отсто.

Прикажи повеќе...

Европа

Објавена снимка од предавањето на украинските борци од „Азовстал“

Објавено пред

Руското Министерство за одбрана соопшти дека по предавањето на последните украински војници целосно ја ослободило фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол. Објавено е и видео на кое се гледа предавањето на последните украински борци од „Азовстал“.

dobivaj vesti na viber

На видеото се гледа како руски војници ги проверуваат украинските борци. Некои од борците ги покажаа своите тетоважи пред камера на барање на руските војници.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенко изјави дека 2.439 украински припадници на одбраната се предале во фабриката за челик „Азовстал“ од 16 мај, oд кои последните 500 во петокот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа2 часа

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа4 часа

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион4 часа

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...

Европа14 часа

Русија: Целосно го зазедовме „Азовстал“, се предадоа и последните украински милитанти

Русија објави дека целосно ја зазела територијата на фабриката за челик „Азовстал“, во која беа позиционирани последните украински бранители на...

Македонија16 часа

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија16 часа

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија17 часа

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа18 часа

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија22 часа

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа23 часа

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа23 часа

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија23 часа

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија1 ден

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија1 ден

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија1 ден

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа1 ден

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа1 ден

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа1 ден

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион1 ден

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...