Контакт

Свет

Затвор поради закани кон новинари во САД

Објавено пред

Јавниот обвинител побара Роберт Чејни да биде осуден на десет месеци затвор поради смртни закани упатени кон новинарите од весникот ,,Бостон глоуб”. На судењето коешто заврши денес во Бостон, обвинителот исто така побара од Чејн да му плати на ,,Глоуб” 16.000 долари, колку што весникот потрошил за дополнително обезбедување по неговите закани, објави АП.

Чејн беше уапсен во август минатата година откако 14 пати по телефон им упатил смртни закани на репортерите и уредниците на ,,Глоуб”, на кои бил лут затоа што ги повикале колегите ширум Америка да ги осудат нападите на претседателот Доналд Трамп врз медиумите.

Тој се изјасни за виновен на судењето, а неговиот адвокат рече дека неговиот клиент длабоко жали за „непростливиот чин“. Судијата утре ќе ја објави казната до Чејн.

Свет

Џонсон: Отворањето на училиштата е национален приоритет

Објавено пред

Британскиот премиер, Борис Џонсон, изјави денеска дека повторното отворање на училиштата е социјален, економски и морален императив и уверува дека учениците ќе бидат безбедни и покрај пандемијата на коронавирус.

Џонсон, како што пренесува „Мејл он сандеј“, реагирал на студијата во која се предупредува дека на Велика Британија ѝ се заканува втор бран на Ковид-19 оваа зима, двојно поголем од првиот ако училиштата се отворат без подобрен систем за тестирање и мониторинг.

„Отворањето на училиштата е национален приоритет“, рекол Џонсон.

Медиумите потсетуваат дека училиштата во таа земја биле затворени во март за време на карантинот, освен за децата на оние работници чие присуство на работа било неопходно за функционирање на државата, а во јуни биле отворени за мал број ученици.

„Владата сака сите ученици да се вратат на училиште до почетокот на септември“, додал Џонсон.

Прикажи повеќе...

Регион

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Објавено пред

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“.

Синот на новинарката, која пред три години беше убиена на Малта, Метју Каруана Галиција, рекол дека претседателот на Црна Гора бил клучна личност од оваа земја во истражувањето на неговата мајка додека таа пишувала за случајот „Можура“.

Тој во интервју за „Вијести“ навел дека неговата мајка ги испитувала врските меѓу Ѓукановиќ, премиерот на Малта Џозеф Мускат и владејачката елита во Азербејџан.

„Мајка ми истражувала што правеле официјални лица од Малта во Црна Гора. Особено активностите на Конрад Мици, Џозеф Мускат, Тицијано Масу, фирмата Виталс Глобал Хелкер и Рам Тумулури, како и фирмата СОЦАР во Црна Гора. Клучната личност која ја истражувала од Црна Гора бил Мило Ѓукановиќ како пандан на Мускат во таа земја“, рекол Галиција.

Објаснил дека Дафне го испитувала односот на Ѓукановиќ, Мускат и владејачката елита во Азербејџан, чија врска со официјални лица од Малта и претставници на Шангај електрик, компанија која ја контролира кинеската влада, како што рекол, веднаш предизвикало сомнеж.

Додал дека Универзал капитал банка е вмешана во сомнителни трансакции кои вклучувале луѓе, компании и банки од Црна Гора.

Според него, можноста сметката во Универзал капитал банка во Црна Гора да е користена како црн фонд за корупција во Европа, требало да го привлече вниманието на американското Министерство за финансии и Европската банкарска агенција.

Метју Галиција, кој, исто така, е новинар, по трагичниот настан го напуштил Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари и сосема се посветил на истражување на убиството на неговата мајка.

Со неговите татко и брат ја основал фондацијата „Дафне Каруана Галиција фондација“ со која сакаат да постигнат подобрување на владеење на правото во Малта.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Објавено пред

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните, објави Си-ен-ен.

Трамп на конференцијата повторно изјавил дека тој ја одобрил здравствената програма за ветераните, но вистината е дека програмата „Ветеранс чојс“ ја донесе поранешниот претседател, Барак Обама кој законски ја одобри во 2014 година, пишува Си-ен-ен.

„Се обидувавме да ја донесеме таа програма со децении. Ниту еден претседател не успеа во тоа, освен јас“, кажал Трамп.

Тој, всушност, го потпишал законот VA MISSION во 2018 година во која се проширени критериумите за влегување во таа програма. Наместо да го изнесе вистинскиот разовј на настаните, Трамп повторно нагласил дека тој е заслужен за програмата, наведувајќи дека другите претседдатели не успеале во тоа цели 50 години.

„Зошто тврдите дека ја одобривте програмата за ветерани?“, го прашала дописничката на Си-би-ес Њуз, Пола Рид.

Трамп се обидел да го игнорира нејзиното прашање и да одговори на прашањето на друг новинар, но Рид била непопустлива.

„Рековте дека ја одобривте програмата за ветерани. Таа беше одобрена во 2014 година … Вие дадовте лажна изјава“, продолжила новинарката.

Трамп тогаш кажал: „Во ред. Благодарам многу на сите“ и ја напуштил прес-конференцијата.

Досега ниту еден новинар не го прашал Трамп на овој начин во врска со неговите изјави за програмата за ветерани, пишува Си-ен-ен.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија2 часа

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет2 часа

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион5 часа

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија6 часа

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет6 часа

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија8 часа

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет8 часа

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет9 часа

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Свет9 часа

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција,...

Свет9 часа

Пронајдена црната кутија од преполовениот авион во Индија

Истражителите ја пронајдоа црната кутија од авионот кој во петокот се излизга од пистата и се преполови на аеродромот во...

Свет22 часа

(Видео) Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут

Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против владата, пренесуваат светските медиуми. Претходно денеска...

Свет24 часа

Британските медицински работници на протест, бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протестираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната макотрпна...

Македонија1 ден

Нови 200 заболени и четворица починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го...

Свет1 ден

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи...

Македонија1 ден

МЗ: Во Геријатриската болница се преземени сите мерки по појавата на позитивни случаи

Министерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека новите случаи на коронавирус во Геријатриската болница во Скопје го демантираат...

Свет1 ден

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во...

Регион1 ден

Косовскиот политичар Беџет Пацоли пријавил имот вреден стотици милиони евра

Поранешниот претседател на Косово и лидер на Алијанса за ново Косово, Беџет Пацоли, пријавил во Агенцијата за борба против корупцијата...

Македонија1 ден

Медицински техничар од Шведска еден месец ќе помага на Инфективната клиника

Ханс Јорген Михаел Селберг е медицински техничар од Шведска којшто пристигна во нашата држава на 4 август преку европскиот механизам...

Досие