Контакт

Свет

Захарова: Бајден лажно го цитира Путин

Објавено пред

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска изјави дека говорот на американскиот претседател Џозеф Бајден пред Генералното собрание на ОН е апсолутен инцидент.

dobivaj vesti na viber

Во своето обраќање Захарова го обвини американскиот лидер дека лажно го цитирал претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, пренесува РИА. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи наведува дека американскиот претседател кажал нешто што Путин не го изјавил и дека сега таа изјава во американските медиуми му се припишува на рускиот претседател.

„Ние секогаш неколкупати ги проверуваме зборовите на Бајден. Тоа сигурно го кажал Бајден, а не претседателот на Русија“, посочи Захарова.

„Ова е апсолутно пропаганда што ѝ се наметнува на јавноста, на јавното мислење, спротивно на она што всушност беше кажано“, рече Захарова, пренесе руската агенција.

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави вчера дека Русија бесрамно ги прекршила суштинските принципи на повелбата на Светската организација со брутална и непотребна војна во Украина.

Во својот говор на Генералното собрание на ОН тој додаде дека никој не ѝ се заканувал на Русија и дека само Русија сака војна и дека тоа е војна на еден човек, пренесе „Ројтерс“.

Бајден исто така истакна дека целта на војната е целосно да се потисне правото на Украина да постои како држава и како народ.

Американскиот претседател рече дека извештаите за руска злоупотреба на цивили во Украина „треба да ве натераат да сакате крв“.

Тој исто така рече дека новите нуклеарни закани на рускиот претседател Владимир Путин кон Европа покажуваат непромислено непочитување на одговорностите на неговата нација како потписник на договорот за неширење на нуклеарното оружје.

Бајден изјави дека нуклеарна војна не може да се добие и никогаш не смее да се води.

„Ќе се солидаризираме против руската агресија ‘Период’“, нагласи Бајден, пренесе британската агенција.

Регион

Брнабиќ: Србија цврсто стои на европскиот пат

Објавено пред

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ разговараше со известувачот на Европскиот парламент за Србија, Владимир Билчик и членот на Делегацијата на Комитетот на Европскиот парламент за стабилизација и пристапување кон Европската унија, Матјаж Немец, за европската интеграција на Србија.

dobivaj vesti na viber

Таа оцени дека Србија цврсто стои на европскиот пат и дека стратешката определба на Владата што ќе се формира е силно продолжување на реформите во делот на владеењето на правото, кои се во фундаментален интерес на нашиот граѓани.

Овие резултати, заедно со измените на Уставот во делот на правдата, покажуваат колку е кредибилна нашата земја како партнер кој ги исполнува реформските чекори на својот европски пат, посочи Брнабиќ, пренесуваат српските медиуми.

Таа појасни дека „она што недостига е адекватното валоризирање на сработеното и немањето позитивни сигнали од Европската Унија за процесот на проширување, како за Србија, така и за Западен Балкан“.

„Наместо тоа, најчесто слушаме критики и постојано нови барања од Брисел“ рече Брнабиќ.

Брнабиќ повтори дека Србија ќе остане посветена на европскиот пат и вредности, во согласност со интересите на државата и граѓаните и националните интереси.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски: Подготвени сме за дијалог, но со друг претседател на Русија

Објавено пред

Во Украина денеска се одржа итен состанок на Советот за национална безбедност, а претседателот на Украина, Володимир Зеленски, по состанокот најави дека зајакнувањето на Украина и протерувањето на окупаторите од нејзината територија е единствениот начин за воспоставување мир.

dobivaj vesti na viber

„Ќе одиме по овој пат. Исто така, Украина беше и останува лидер во преговарачките напори. Ние сме тие што ѝ понудивме на Русија да се согласи на соживот под еднакви, фер и достоинствени услови. Очигледно е дека тоа не е можно со овој руски претседател“, рече Зеленски.

Тој додаде дека Украина сѐ уште е подготвена за дијалог, но не со Путин.

„Тој не знае што е достоинство и чесност. Подготвени сме за дијалог, но со друг претседател“, додаде Зеленски.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден со осуда за Русија: Референдумите во Украина се апсолутна измама

Објавено пред

Претседателот на САД, Џо Бајден, вети денеска дека Соединетите Американски Држави никогаш нема да ги признаат руските територијални претензии во Украина, а Вашингтон подготвува нов круг санкции против Русија поради организирањето на референдумите во четирите југоисточни украински региони во кои е доминатно руското и рускојазичното население и се под контрола на сепаратистичките и руските сили, кои Западот ги оцени за нелегално руско анектирање украинска територија.

dobivaj vesti na viber

Тој им се обрати на челниците на пацифичките островски земји и притоа ги осуди референдумите во Украина како апсолутна измама тврдејќи дека резултатите, кои покажаа дека огромно мнозинство, над 90 отсто од оние што гласале во Донмецк, Луганск, Херсон и во Запорожје, се за присоединување на Русија – измислени се во Москва.

„Сакам да бидам многу јасен во врска со ова, САД никогаш, никогаш, никогаш нема да ги признаат руските барања на украинската суверена територија“, рече Бајден.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Почина 55-годишен скопјанец, со велосипед удрил во запрено товарно возило

Денеска (30.9.2022), во 13.20 часот, во СВР Тетово е пријавено дека на автопатот Тетово – Скопје, во непосредна близина на...

Свет4 часа

(Видео) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија4 часа

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија5 часа

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија5 часа

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија5 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија7 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија7 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет10 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет10 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет10 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет10 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија10 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет23 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија1 ден

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ1 ден

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија1 ден

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...