Контакт

Свет

Захарова вели дека Украина веќе има нови граници

Објавено пред

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека Украина повеќе не постои во своите поранешни граници.

dobivaj vesti na viber

„Украина, која сите ја знаевме во границите што постоеја претходно, повеќе ја нема и нема да биде. Тоа е очигледно, рече Захарова во интервју за Sky News Arabia“ на маргините на Меѓународниот економски форум во Санкт Петерсбург.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Пристигна првата реакција на Москва за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Објавено пред

Русија е толку моќна сила што приемот на Шведска и Финска во НАТО пактот не е важен во глобална стратешка смисла.

dobivaj vesti na viber

Ова за РИА Новости го изјави Андреј Климов, шеф на комисијата на Советот на Федерацијата за заштита на државниот суверенитет.

„ Русија е толку моќна воена и политичка сила што овие земји немаат никакво значење во глобална стратешка смисла“, рече Климов.

Тој нагласи дека учеството на северните соседи на Русија во алијансата „нема да ги подобри“ нивните односи со Москва. Во исто време, и Шведска и Финска имаа одредени придобивки од нивната неутралност, а со зајакнувањето на воената инфраструктура на нивната територија „ќе си направат проблеми“, изјави Климов.

Одговарајќи на новинарско прашање за тоа колку брзо Шведска и Финска можат да влезат во НАТО, Климов истакна дека „брзината со која се постигнува таа цел треба да ги загрижува“.

Министрите за надворешни работи на Турција, Шведска и Финска денеска потпишаа меморандум за проширување на НАТО кон овие две земји.

Прикажи повеќе...

Свет

Расте бројот на починати мигранти во камион во Тексас

Објавено пред

Бројот на загинати мигранти, кои беа пронајдени во камионска приколка без клима во Тексас, достигна 50. На лице место биле пронајдени телата на 46 лица, а подоцна починале уште четири лица, соопштија властите.

dobivaj vesti na viber

Повеќе од 12 лица се префрлени во болница, меѓу кои и четири деца, пренесува АП.

Еден работник слушнал повик за помош од камион паркиран во Сан Антонио и пронашол страшна сцена во приколка, изјави началникот на полицијата Вилијам Мекманус.

Мигрантите загинале во камионска приколка во Сан Антонио, Тексас, каде температурата била 39,4 степени Целзиусови. Според локалните и американските власти, во камионот немало вода или клима уред. Меѓу загинатите има 39 мажи и 11 жени.

Мексиканскиот министер за надворешни работи Марсело Ебрард најави дека Мексико ќе отвори истрага за смртта на мигрантите и посочи дека меѓу жртвите има најмалку 22 Мексиканци.

Тим од мексикански официјални лица ќе отпатува во Тексас за да работи на случајот.

Американскиот претседател Џозеф Бајден го нарече инцидентот „ужасен и потресен“.

Прикажи повеќе...

Свет

Лидерите на Г7 објавија глобален план против ширењето на кинескта моќ

Објавено пред

Најбогатите светски демократии објавија глобална инфраструктурна иницијатива од 600 милијарди долари за да се спротивстават на напорите на Кина да изврши политичко и комерцијално влијание преку масивни инвестиции низ економиите во развој.

dobivaj vesti na viber

Американскиот претседател Џо Бајден и другите лидери на групата 7 открија на самитот во германските Алпи дека имаат намера да се спротивстават на Кина.

„ Нашата нација и светот се во вистинска пресвртница во нашата историја. Изборите што ги носат денес земјите во развој ќе ги заштитат од идните шокови од климатските промени и пандемии и ќе ги подготват за дигиталната ера“ изјави Бајден.

Според Политико, САД ќе имаат за цел да искористат вкупно 200 милијарди долари за програмата во следните пет години, преку комбинација на федерално финансирање и инвестиции од приватниот сектор. Ова се надоврзува на 300-те милијарди евра што веќе ги објави Европската унија. Заедно со придонесите од другите членови, општата цел е да се изгради шема од 600 милијарди долари.

„Политико“ истакнува дека Бајден никогаш не ја спомнал Кина, но јасно е кој е ривал на трката за глобално влијание, а претседателот на САД рече дека демократиите „кога ќе направат се што можат да понудат“ ќе триумфираат над автократијата.

„Ние нудиме подобри опции за луѓето ширум светот“, рече Бајден.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен рече дека целта е да му се претстави на светот „позитивен моќен инвестициски импулс и да им се покаже на партнерите во земјите во развој дека имаат избор“.

Многу земји ги менуваат плановите да престанат да согоруваат јаглен додека бараат нафта и на задоволство на компаниите за фосилни горива сакаат да потрошат милијарди за изградба на терминали за течен гас. Пред самитот и Италија и Германија се залагаа за поддршка на краткорочни инвестиции во гасот, посочува „Политико“.

„ На нашата работа за унапредување на инфраструктурата на глобално ниво влијае и актуелната геополитичка ситуација. Затоа, разговаравме за тоа како нашата глобална инвестиција во климатски неутрална и енергија со ниска содржина на јаглерод, вклучително и гас, може да помогне како привремен одговор на руската употреба на енергијата како оружје“, рече Шолц.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт9 часа

Нуров со злато за Македонија на Медитеранските игри!

Магомедгаџи Нуров го освои златниот медал во борење во категоријата до 97 килограми на Медитеранските игри во Оран, Алжир, откако...

Свет10 часа

Пристигна првата реакција на Москва за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Русија е толку моќна сила што приемот на Шведска и Финска во НАТО пактот не е важен во глобална стратешка...

Европа11 час

Ердоган попушти – постигнат договор за членство на Финска и Шведска во НАТО

Турција го поддржа членството на Финска и Шведска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Нииниште. Во меѓувреме потврда...

Македонија12 часа

Мицкоски: Власта на дивјачки начин прави дефокус од тешкиот живот, инфлацијата и предавството со Бугарија

Срам за демократијата, очигледно дека некој ги охрабрува вака да се однесуваат, ова е чин на дивјаштво што можеше да...

Свет12 часа

Макрон: Русија не смее да ја добие војната во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска по самитот на Г7 во Германија изјави дека плановите на Русија во Украина ќе пропаднат....

Македонија14 часа

ИДЧПД: Адеми е недостоен да ги претставува граѓаните

Институт за демократија, човекови права и дигнитет – Скопје го осудува вчерашниот инцидент во македонското собрание. Оттаму жалат што повторно...

Македонија15 часа

И денес тензично на Комисијата за европски прашања, потпретседателката не дозволи процедурални обраќања

Пратеничката Дафина Стојановска од ВМРО-ДПМНЕ побара процедурални обраќања, а не амандманска расправа за измените на Законот за работни односи. Таа...

Македонија16 часа

Силјановска-Давкова: И за лаик е јасно законот кој доведе до тепачка не може да одредува пензионирање на судии и обвинители

Пратеничката Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ посочи дека не и е јасно како на дел од судиите и обвинителите им се...

Македонија17 часа

Нови 168 ковид-позитивни – нема починати

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Македонија18 часа

Високи тонови и караница во Собранието, каде што вчера имаше тепачка

Со високи тонови и карање почна денешната седница на Комисијата за европски прашања, каде што вчера имаше тепачка. Координаторот на...

Регион20 часа

Одел во Грција на одмор со семејството, го уапсиле за воени злосторства

Соседна Грција одредила притвор за 59-годишен српски државјанин, кој е уапсен по европска потерница од хрватските власти поради воени злосторства...

Македонија21 час

Милошоски со кривична пријава против Азири, кој напиша „Антиалбанец како Милошоски заслужува и повеќе“

Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири. Ваквиот чекор доаѓа...

Европа22 часа

Поранешен функционер на ЦИА: Во Кремљ се подготвува заговор против Путин, би можел да заврши како Троцки

Даниел Хофман, поранешен висок офицер на ЦИА, кој служел како шеф на станица во Москва, тврди дека Путин би можел...

Свет22 часа

Во камион во Тексас починале 46 мигранти

Американските служби јавуваат дека најмалку 46 тела се пронајдени во приколка на напуштен камион на периферијата на Сан Антонио, Тексас....

Европа22 часа

Зеленски: Русите извршија терористички чин со нападот на трговскиот центар

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово ја осуди Русија за нејзините пресметани воздушни напади врз трговскиот центар во градот Кременчук велејќи...

Македонија23 часа

(Видео) „Како на Дивиот Запад“ – собранискиот инцидент во медиумите од соседството

Во Собранието на Северна Македонија дошло до физичка пресметка кога пратеникот на СДСМ-ДУИ, Арбер Адеми, со шолји за кафе и...

Македонија24 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Адеми да си поднесе оставка како пратеник, а потоа да одговара за нападите

ДУИ си го брани криминалот со физички напади врз пратениците, Ковачевски да го осуди дивеењето на Арбер Адеми, реагираат од...

Европа24 часа

Медведев: Секој упад на Крим ќе биде објава на војна на Русија

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека секој упад на полуостровот Крим од страна на земја членка на НАТО може...

Македонија1 ден

Џафери свикал итна координација: Граѓаните самите ќе проценат од снимките кој го предизвика инцидентот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, попладнево свика итна координација на која беа поканети сите координатори и...

Македонија2 дена

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент и парламентите на земјите на патот кон членство во ЕУ, еврокомесарот за проширување Оливер...