Контакт

Европа

Захарова: Шведска е марионета на Велика Британија, а Американците ги диктираат нивните потези

Објавено пред

Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, изјави за Телеграм дека има мала јавна поддршка за потегот во Шведска и праша зошто нема референдум за промена на политиката.

dobivaj vesti na viber

Захарова ја обвинува Шведска дека е марионета на Велика Британија, пренесуваат медиумите во светот.

„Зборувајќи за пријателите, забележливо е дека американските сенатори беа во посета на Стокхолм на денот на објавувањето на историската одлука. Не обичните конгресмени, туку лидерот на републиканците во Сенатот, Мич Меконел. Шведска сè уште не влезе во НАТО, но Американците веќе им диктираат на шведските власти што да му кажат на својот народ. И ова е само демонстрација на она што им се подготвува. Повеќе од 200 години неутралност, која ги гарантираше безбедноста и просперитетот на Кралството, сега е историја“, изјавила Захарова.

„Па зошто немаше референдум? Само затоа што одамна никој не ја консултирал шведската јавност за ништо. Американците прават потези за Шведска“, напиша Захарова.

Европа

Италија ќе прогласи вонредна состојба во регионите погодени од суша

Објавено пред

Италијанската влада планира да прогласи вонредна состојба како одговор на големата суша што зафати делови од земјата, соопшти кабинетот на премиерот Марио Драги.

dobivaj vesti na viber

Владата ќе се состане за да ги објави мерките што ги засегаат најтешко погодените региони.

Северот на земјата е особено тешко погоден, посебно големите езера, вклучувајќи го и езерото Гарда, кое содржи многу помалку вода од вообичаеното во овој период од годината.

Пад, најдолгата река во Италија, со делта во близина на Венеција, на некои точки по должина на своето течение е на најниско ниво во последните 70 години, пишуваат тамошните медиуми.

Градовите Пиза и Верона воведоа ограничувања за вода, а Венеција и Милано исклучија некои од нивните фонтани.

Зачестеноста на сувите периоди во Медитеранскиот Регион во голема мера се припишуваат на климатските промени, јавуваат локалните медиуми.

Прикажи повеќе...

Европа

Кремљ: Путин нема да му го честита на Бајден Денот на независноста

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин денеска нема да му честита на американскиот претседател Џо Бајден за независноста на САД поради „непријателските“ потези на САД насочени кон Москва, соопшти денеска Кремљ, пренесуваат агенциите.

dobivaj vesti na viber

„Честитките за денешниот ден не би биле соодветни. Причината е непријателската политика на Соединетите Американски Држави“, изјави за новинарите денеска гласноговорникот на Владимир Путин, Дмитриј Песков.

Џо Бајден, уште од почетокот на руската инвазија на Украина, остро ги осуди постапките на Русија и нејзиниот претседател Путин, кого го нарече воен злосторник и рече дека „не може да остане во својата земја“, анализираат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Папата негира дека планира да поднесе оставка

Објавено пред

Папата Франциско ги отфрли информациите дека планира да поднесе оставка во блиска иднина, велејќи дека овој месец ќе ја посети Канада и дека по тоа се надева дека ќе може да отпатува во Москва и Киев што е можно поскоро.

dobivaj vesti na viber

Во ексклузивното интервју во неговата резиденција во Ватикан папата ги негираше и шпекулациите дека има рак, шегувајќи се дека неговите лекари „не кажале ништо за тоа“ и за првпат открија детали за состојбата на неговото колено.

Во 90-минутното интервју, спроведено на италијански јазик без присуство на консултант, 85-годишниот папа исто така ја повторил осудата на одлуката за абортус по одлуката на Врховниот суд на САД минатата година.

Во медиумите кружеа ѓпекулации за серија настани на крајот на август, вклучително и средби со светски кардинали за да се разговара за новиот устав на Ватикан, дека би можеле да останат во сенка на оставката на папата.

Папата Франциско, кој беше внимателен и опуштен за време на интервјуто додека зборуваше за голем број меѓународни теми и црковни прашања, се насмевна на сугестијата дека може да поднесе оставка, јавуваат агенциите.

„Не во моментов, не во моментот“. Навистина!“, изјави папата.

На прашањето што мисли кога сака да го направи тоа, тој рече: „Не знам, Бог ќе ви каже“, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

(Видео) Мицкоски: Утре ќе биде владината седница, ако имаат разум да го слушнат народот

Утре ќе биде владината седница според нашите информации и затоа ја повикувам цела Македонија утре да дојде тука. Можностите се...

Свет2 часа

Близок соработник на Путин: Ако дојде до трета светска војна, прво ќе го гаѓаме Лондон

Близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Лондон може да биде првата стратешка цел во случај на трета...

Македонија2 часа

Преговорите со Бугарија не смеат да бидат тајни – подготвен документ на експертската јавност

Институтот за демократија и Институтот за европска политика подготвија заеднички документ како одговор на францускиот предлог за преговарачката рамка и...

Македонија3 часа

И Села го поддржа францускиот предлог

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, изјави дека го поддржуваат францускиот предлог, по средбата со премиерот Ковачевски. „Не се...

Македонија4 часа

Движење Беса: Го прифаќаме францускиот предлог, за време на уставните измени, да се отстрани „20%“ и да пишува албански јазик

Движењето Беса будно ја следи актуелната политичка состојба во земјава, особено во насока на деблокирање на евроинтегративниот процес на земјата...

Македонија5 часа

Демократскиот сојуз за францускиот предлог: Да се промени преговарачката рамка

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледал модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со...

Свет5 часа

(Видео) Поплави во Сиднеј, се евакуираат илјадници луѓе – најавени се поинтензивни врнежи

Наредба за евакуација е издадена за десетици илјади жители на Сиднеј, откако обилните врнежи поплавија неколку населби во најголемиот град...

Свет6 часа

(Видео) Очевидци за крвавиот настан во Копенхаген: Ги мамеше луѓето да му се приближат

Напаѓачаот од Копенхаген се обидел да ги намами жртвите велејќи им дека неговото оружје е лажно, за да ги натера...

Свет7 часа

(Видео) Напад во трговски центар во Копенхаген, убиени тројца и ранети неколку луѓе

Тројца луѓе загинаа, а неколку се ранети во пукање што се случило синоќа во трговски центар во Копенхаген, соопшти данската...

Свет7 часа

Украина објави список со барања за продолжување на преговорите со Русија

Советник на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаил Подољак, презентираше листа на барања за продолжување на преговорите со...

Свет9 часа

Зеленски: Украинските војници се повлекоа од Лисичанск

Украинскиот претседател Володимир Зеленски доцна синоќа призна дека украинските сили се повлекле од Лисичанск во Донбас. Тој вети дека ќе...

Македонија18 часа

Дејвид Гир: Чисто е, одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања

Дејвид Гир – амбасадорот на Европската Унија во земјава со поддршка за Северна Македонија за побрзо отпочнување на пристапните преговори....

Македонија20 часа

(Видео) Протестот против францускиот предлог и денеска пред Владата

Пред Владата вечерва продолжи протестот под мотото „УЛТИМАТУМ – Не благодарам“. Учесниците се против прифаќањето на францускиот предлог за тргање...

Македонија21 час

Димитров: Со францускиот предлог Албанија е слободна да си оди напред, а Северна Македонија е таа што е изолирана

Поранешниот министер за надворешни работи од СДСМ и еден од потписниците на Преспанскиот договор – Никола Димитров на Фејсбук детално...

Македонија22 часа

(Видео) Ковачевски: Сметам дека сите пратеници треба да го прифатат менувањето на Уставот

Премиерот Димитар Ковачевски за трите предлози на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не одговори конкретно дали ги отфрла, но посочи...

Македонија23 часа

(Видео) Мицкоски: Му понудив на Ковачевски да го отфрли предлогот, а јас да се повлечам од барање предвремени избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски понудил три решенија за францускиот предлог. Тој не добил никаков одговор на барањата од премиерот...

Македонија1 ден

(Видео) Францускиот предлог прифатлив за Пендаровски

Шефот на државата, Стево Пендаровски кажа дека предлогот од Франција за него е прифатлив. Според него, тој е транзиционен и...

Политика1 ден

Османи до Димовски: Наше е сега дали ќе се одлучиме да го затвориме прашањето за јазикот во ЕУ, еднаш засекогаш

Не се отворените писма начин, но еве нека биде тоа почеток, напиша министерот за надворешни работи Бујар Османи на социјалните...

Македонија1 ден

ВМРО-Народна: Ако нешто е јасно во договорот тоа е дека македонскиот јазик е кристално чисто дефиниран

ВМРО-Народна партија ги разбира сите оние кои се против францускиот предлог и против напредокот на Македонија на европскиот пат, велат...

Македонија1 ден

Илија Димовски до Османи: Замисли Бујар некој да те пристиска да потпишеш дека Ѓерг Кастриот е Србин

Членот и поранешен пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски со отворено писмо до министерот за надворешни работи Бујар Османи...