Контакт

Свет

За Кремљ оставката на Флин е работа на Вашингтон, Трамп бил предупреден дека може да биде уценуван од Москва

Објавено пред

Оставката на Мајкл Флин, советникот за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, откако во медиумите протекоа неговите контакти со руски лица, е „внатрешна американска работа“, оценија во вторникот од Кремљ, а американскиот медиум пишуваат дека Трамп бил запознаен дека сега неговиот веќе поранешен советник бил можело да биде уценуван од Москва.

dobivaj vesti na viber

 

Флин во американската и странската јавност е извонредно ценет како воено-разузнавачки експерт кој помагал во борбата против бунтовничките мрежи во Авганистан и во Ирак. Армијата ја напушти откако поранешниот демократски претседател Барак Обама во 2014 година му даде отказ од функцијата директор на воената Одбранбена разузнавачка агенција (DIA) по поплаките околу неговиот начин на раководење

„Тоа е внатрешна работа на Соединетите држави, внатрешна работа на претседателот Доналд Трамп. Тоа не е наш проблем.. Не сакаме на ниеден начин да ја коментираме оваа афера“, истакна портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков.

Водечките руските политички личности ја нарекоа изнудената ставка на Мајкл Флин, досегашен советник на американскиот претседател, ќе претставува тежок удар за подобрувањето на руско-американските односи.

„Оваа ситуација е провокативна. Претставува негативен сигнал за обновувањето на руско-американскиот дијалог“, рече претседателот на комисијата за надворешни работи на руската Дума, Леонид Слуцки.

Во моментот односите меѓу Москва и Вашингтон се на најниското ниво од крајот на Студената војна поради меѓусебните обвинувања со претходната администрација на демократот Обама, а неговиот наследник на должноста републиканецот Трамп во кампањата вети дека ќе ги обнови.

Американското министерство за правосудство наводно го предупредувало претседателот Трамп уште во јануари околу Мајкл Флин, истакнувајќи дека тој „би можел да биде подложен на руски уцени“, како и оти „намерно давал нецелосни информации“ на администрацијата околу своите телефонски разговори со рускиот амбасадор во Вашингтон, пишува телевизијата CNN, инаку ненаклонета кон Трамо, повикувајќи се на „извор близок на тоа прашање“.

Според CNN, загриженоста околу разговорите со рускиот амбасадор во САД, Сергеј Кислјак, настанала околу тоа дали тој со амбасадорот зборувал за укинувањето на санкциите против Русија, кои ги наметна администрацијата на Обама за наводното „руско мешање“ во американските претседателски избори

Но во моментот на водењето на тие разговори Флин не бил на должноста во Белата куќа. Односно тие се одвивале во декември 2016 година, а администрацијата на Трамп тврдеше дека станувало збор за протоколарни разговори.

Точно пред еден месец Мајкл Флин, тогаш изборот на новиот американски претседател Доналд Трамп за негов советник за национална безбедност, повеќепати телефонски разговарал со рускиот амбасадор во Вашингтон на денот кога САД ја најавија одмаздата поради наводното руско влијание во американските претседателски избори, објави агенцијата Reuters.

Овие разговори отворија тогаш нови прашања за контактите на советниците на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и руските функционери во периодот кога американските разузнавачки агенции тврдат дека наводно Москва наредила хакирање и други средства за да ги зголеми шансите на Трамп за победа над неговата противкандидатка од Демократската партија, Хилари Клинтон.

Поранешниот американски претседател пред заминувањето од должност, Барак Обама, на 29-ти декември нареди протерување на 35 руски дипломати, наводно за шпионирање, нареди и санкции против двете руски разузнавачки агенции, како и на две приватни компании и седум лица, поради нивна наводна вклученост во хакирањето на американски политички институции на изборите во 2016 година.

Не е утврдено дали Мајкл Флин и рускиот амбасадор Сереј Кислјак, кој подоцна присуствуваше на инаугурацијата на Доналд Трамп на 20-ти јануари, расправале за споменатите санкции. Американскиот закон од XVIII век, познат како „Логан Акт“, им забранува на неовластени американски граѓани да преговараат со странски влади кои се во спор или судир со САД. За споменатите телефонски разговори први извести колумнистот на Тhe Washington Post, Дејвид Игнатиус.

Портпаролот на Трамп тогаш изјави дека Флин примил телефонски повик од рускиот амбасадор минатиот месец, како и дека разговарале за организирање на телефонски разговор меѓу Трамп и рускиот претседател Владимир Путин по инаугурацијата на 20-ти јануари.

„Разговорот се водеше околу логистиката на организацијата на разговорот на рускиот претседател и новоизбраниот американски претседател откако ќе ја положи заклетвата, и разменија логистички информации како да се иницира и да се одреди времето за тој разговор. Тоа е тоа, кусо и јасно“, истакна тогаш портпаролот Шон Спајсер.

Додал дека тој разговор се одвивал на 28-ми декември, а двата извора на Reuters тврдеа дека неколку разговори се воделе и на 29-ти декември, на денот кога Обама ги најави новите санкции против Русија, а дотогашните ги продолжи ноќта кон саботата, како и оние против други земји.

Сега во прилогот на CNN се наведува дека пораката околу тоа прашање ја пренела тогашната привремена вршителка на должноста главна државна обвинителка на САД, Сали Јетс, како и други високи разузнавачки извори кои биле „согласни во оцената“ дека Белата куќа треба да биде предупредена на тој проблем/

Пораката до министерството за правда прв ја објави Тhe Washington Post, а Јетс беше отповикана од привремената должност во јануари. Во тој период таа им препорача на адвокатите на американското министерство за да не ја бранат неговата уредна за привремена забрана за влегување во САД на бегалци и имигранти од седум претежно муслимански.

Јетс во вторникот за американските медиуми изјави дека за сé што се случило во меѓувреме немала коментари, а изворите на CNN рекле дека ситуацијата околу Флин „флуидна“./крај/мф/сн

Свет

(Видео) Гори навивачкото село во Доха, пожарот се шири

Објавено пред

Навивачкото село во Доха, во близина на стадионот „Лусаил“ го зафати пожар, пишува „Дејли Мејл“.

dobivaj vesti na viber

Ова се случило во навивачкото село наречено „Северниот остров Кетаифан“, додека властите истакнале дека пожарникарите го „контролирале“ пожарот во зградата, а нема повредени.

Иако во Катар прават се за да ја спречат паниката, видеата кои се појавуваат на социјалните мрежи покажуваат дека пожарот е видлив од голема далечина.

Видео снимките кои се појавија, исто така, покажуваат дека во градот Лусаил има шатори кои во најлош случај лесно може да се запалат под силата на огнот.

Прикажи повеќе...

Европа

Одрон во Италија затрупа згради и автомобили, 13 луѓе се исчезнати

Објавено пред

Неколку лица се водат за исчезнати на италијанскиот остров Искија, по лизгање на земјиштето предизвикано од силен дожд. Затрупани се некои згради и автомобили рано утринава, објави новинската агенција Анса, повикувајќи се на локалната полиција.

dobivaj vesti na viber

Италијанската противпожарна бригада на Твитер објави дека „во тек е потрага по исчезнати лица“ во градот Казамичоли.

Одронот повлече еден автомобил во морето, а двајца патници се спасени, додаваат пожарникарите.

Италијанските медиуми јавија дека се трага по вкупно 13 лица, а властите ги повикаа граѓаните да не ги напуштаат своите домови.

Прикажи повеќе...

Европа

Лавров: Украинскиот народ ќе биде ослободен од неонацистичките владетели

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во документарен филм емитуван денеска, рече дека Украинците заслужуваат пријателски однос со своите словенски браќа и дека ќе бидат ослободени од „неонацистичките владетели“.

dobivaj vesti na viber

„Украинскиот народ ќе биде ослободен од неонацистичките владетели. Тие заслужуваат да живеат во добро соседство, пријателство, просперитет, со своите словенски браќа“, рече Лавров во документарецот емитуван на руската државна телевизија „Русија-24“, јави ТАСС.

Тој додаде дека Европа е дел од оживувањето на неонацизмот ширум светот и дека тоа се покажа во украинската криза.

„Претпоставувам дека Европа е дел од оживувањето на неонацизмот. Тешко е да се дојде до поинаков заклучок. Францускиот претседател Емануел Макрон неодамна праша зошто Украина треба да живее според моделот наметнат од Русија. Сепак, тој не праша зошто живеат Русите во Украина треба да живее според моделот што го наметнаа неонацистите. Тоа се очигледни двојни стандарди. Ова, без срам, излезе од устата на човек кој сака да биде водечки политичар во Европа. Нереално“ – додаде Лавров.

Рускиот министер посочува дека Европа игра во тандем со САД и дека ЕУ речиси и да нема независност бидејќи Вашингтон ја презел контролата врз Брисел.

„Тешко дека имате независни гласови во ЕУ. Макрон понекогаш се обидува да воведе „стратешка автономија“ на ЕУ. Никој нема да им дозволи да создадат никаква автономија, а камоли стратешка“, нагласи Лавров.

Тој рече дека европските лидери ги охрабруваат украинските власти да ги истакнат неонацистичките манифестации. Рече дека претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг редовно велат дека европските вредности се бранат во Украина, а Володимир Зеленски ги брани „слободата и демократијата“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Ковачевски: Вложуваме во современа патна инфраструктура

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Јавно претпријатие за државни патишта,...

Европа1 час

Одрон во Италија затрупа згради и автомобили, 13 луѓе се исчезнати

Неколку лица се водат за исчезнати на италијанскиот остров Искија, по лизгање на земјиштето предизвикано од силен дожд. Затрупани се...

Европа1 час

Лавров: Украинскиот народ ќе биде ослободен од неонацистичките владетели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во документарен филм емитуван денеска, рече дека Украинците заслужуваат пријателски однос со своите...

Топ2 часа

Царина: Запленети 12 килограми екстази вредни 200.000 евра

Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа запленија 26 илјади таблети екстази со вкупна тежина од околу 12 килограми, 84...

Македонија3 часа

(Видео) Митева: Катастар пред банкрот, зголемување на давачките до 500 отсто

„Во услови на длабока сиромаштија, кризи и инфлација, СДСМ им воведе нови поскапи цени на услугите на Агенција за катастар...

Европа4 часа

САД распоредија осум беспилотни летала во Грција

САД распоредија осум беспилотни летала MQ-9 Reaper во Грција, објави Пентагон. Беспилотните летала се распоредени во воздухопловната база Лариса, дознава...

Свет5 часа

Канје Вест: Го поканив Трамп да биде мој потпретседател, тој врескаше по мене

Американскиот рапер Канје Вест објави дека му рекол на поранешниот претседател Доналд Трамп дека ќе биде одличен кандидат за негов...

Економија6 часа

СДСМ: 2023та ќе биде година за економска пресвртница, на нова надеж

„Економскиот пресврт наредната година е реална, остварлива цел, што ја потврдуваат сите економски показатели. Проекцијата на ЕБОР е дека македонската...

Свет6 часа

Џинпинг до Џонг-ун: Подготвени сме да соработуваме за мирот, стабилноста, развојот и напредокот на регионот и светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг му рекол на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун дека Пекинг е подготвен да соработува со Пјонгјанг за...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија во топ 10 земји по инфлација на храната, народот ќе трпи за леб

„Поради владата на СДС и ДУИ, Македонија се соочува со економска катастрофа и драстично осиромашување на народот. Тоа го покажува...

Европа6 часа

Зеленски првпат од почетокот на војната јавно го критикува Кличко

Во ретко јавно несогласување меѓу украинските лидери, претседателот Володимир Зеленски го критикуваше градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко дека не ја...

Европа6 часа

Столтенберг: Берлин сам да одлучи дали ќе го испрати ракетниот систем „Патриот“ во Украина

Откако Полска неодамна предложи противракетните системи „Патриот“ што ги нуди Германија да и бидат предадени на Украина, генералниот секретар на...

Македонија19 часа

Нема договор помеѓу историчарите од Македонија и Бугарија за Охридската архиепископија

Дводневниот состанок на мешовитата Комисија за историски прашања во Скопје заврши вечерва без договор. Единствената тема на која членовите на...

Свет20 часа

Велика Британија: Путин е очаен поради својата војска, затоа ја уништува инфраструктурата на Украина

Руските воздушни напади врз критичната инфраструктура на Украина се знак на очај на рускиот претседател Владимир Путин, изјави британскиот министер...

Економија21 час

„Скопје Север“ исклучено од системот за гас по забраната од Град Скопје да користи мазут

Друштвото „Скопје Север“ АД информира дека денес е исклучено од системот за пренос на природен гас. „Во согласност со договорот со...

Македонија21 час

МНР ја осуди изјавата на Костадинов, кој рече дека Македонија е втора бугарска држава

Министерството за надворешни работи соопшти дека ги осудува иредентистичките изјави, кои содржат и територијални претензии кон Република Северна Македонија, искажани...

Свет22 часа

Германија планира да ја олесни процедурата за добивање државјанство

Германската министерка за внатрешни работи, Ненси Фезер, презентира делови од предлог-законот што треба да го олесни стекнувањето германско државјанство и...

Македонија22 часа

Бугарскиот пратеник Костадинов од Скопје: Македонија е втора бугарска држава

Бугарскиот пратеник Костадин Костадинов на отворањето на Културно-информативниот центар на Бугарија во Скопје го повтори радикалниот став дека Македонија е...

Македонија24 часа

Мијалков доби ослободување за случајот „Трезор“, Апелација го врати предметот на повторно судење

Сашо Мијалков по година и пол од изречената осум годишна казна затвор, доби ослободување за случајот „Трезор“. скопска апелација, го...

Регион1 ден

Ученик во Србија му се заканувал на професорот, го гаѓал со тестот во лице

Инцидент се случил во техничко-сообраќајното училиште во Владичин Хан во четвртокот за време на полагањето за возачи од Б категорија....