Контакт

Свет

За неколку часа откажани 150 лета поради штрајк на авиокомпанијата „Рајан ер“

Објавено пред

Авиокомпанијата „Рајан ер“ се соочува со нов штрајк што ја принуди компанијата да откаже повеќе од една третина од летовите од и до Германија. Поради штрајкот, само досега се откажани 150 летови од и до Германија.

Штрајкот ќе трае 24 часа, а почна во 3 часот наутро по покана од германскиот синдикат на пилоти и кабината на екипажот „Верди“.

Триесетина вработени се собраа во утринските часови на аеродромот Schoenefeld во Берлин со транспаренти: „’Рајан ер’ мора да се промени“ и „Без права, без летови“.

Германскиот штрајк се случува пред штрајкот на ниво на Европа, кој треба официјално да се објави в четврток од страна на италијанскиот, португалскиот, шпанскиот, холандскиот и на белгискиот синдикат.

Тие заедничка изјава најавија за петок. Во август компанијата се соочи со голем координиран штрајк на вработените во пет европски земји, беа откажани 400 лета во средината на сезоната на годишните одмори, а повеќе од 55.000 патници беа засегнати од штрајкот.

Европа

Епл и плати 14,3 милијарди евра данок на ирската влада поради незаконски даночни олеснувања

Објавено пред

Од

Компанијата Епл и уплати на ирската влада данок од 14,3 милијарди евра, колку што Европската комисија пресуди дека американскиот технолошки гигант должи во име на незаконски даночни олеснувања.

Ирското Министерство за финансии ја оцени оваа исплата како „значајна пресвртница”, иако Даблин тврди дека Епл немал никаков специфичен даночен третман, објави Би-би-си.

Во 2016 година, Европската комисија заклучи дека ефективна даночна стапка од помалку од 1,0 отсто која компанијата ја плаќала во Ирска претставува нелегална државна помош.

Епл се жалеше на таа одлука.

Даблин, исто така, ги оспорува заклучоците на ЕК, додава Би-би-си, и ја цитира изјавата на министерот за финансии, Паскал Донахју, дека владата „во суштина не се согласува со анализата на Комисијата”.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Жена почина од западнонилска треска во Србија

Објавено пред

Од

На Клиниката за инфективни болести во Ниш се хоспитализирани двајца пациенти со западнонилска треска, од која пред неколку дена на таа клиника почина една пациентка од Крушевац, рече директорот на таа институција, Миодраг Врбиќ.

Здравствената состојба на едниот заболен е сериозна, тој се наоѓа во животна опасност, а другиот е добар – изјави д-р Врбиќ.

Според Институтот за јавно здравје „Д-р Милан Јовановиќ Батут” од западнонилска треска, болест која се пренесува со убод од комарец, во Србија заболеле 286 лица, а 29 лица починале.

Прикажи повеќе...

Свет

Американски хирург и неговата девојка обвинети за дрогирање и силување жени

Објавено пред

Од

Познат хирург од Њупорт Бич, Калифорнија, и неговата девојка се уапсени за дрогирање и силување на две жени. Но, тоа би можело да биде само почеток на истрагата бидејќи калифорниските власти веруваат дека вистинскиот број на нивните жртви би можел да биде далеку поголем.

Грант Вилијам Робишо (38) и Цериса Лаура Рајли (31) се обвинети за силување со помош на дрога, орален секс со користење анестезија или контролирани супстанци, напад со намера за извршување  сексуален напад, поседување контролирани супстанци за продажба и нелегално поседување  огнено оружје.

Главната причина поради која инспекторите се сомневаат дека нивните жртви се само две во подолга низа е она што го пронашле во мобилниот телефон на Робишо – стотици слики на жени во несвест, кои очигледно не биле во можност да дадат согласност за секс, пренесе Си-ен-ен.

„Врз основа на овие докази, веруваме дека постојат многу неидентификувани жртви“, рече окружниот јавен обвинител, Тони Ракукас. Иако биле пронајдени повеќе од 1 000 снимки, Ракукас не кажал дали на нив биле исти или различни жени. На снимките, исто така, се гледаат и двајцата обвинети.

Адвокатите на обвинетиот пар велат дека двајцата ги негираат обвинувањата за присилен секс и дека тие обвиненија се штетни за вистинските жртви на силување. Но, според Канцеларијата на државниот обвинител, Рајли и Робишо се сретнале со 32-годишна жена во ресторан во Њупорт Бич во април 2016 година и ја поканиле на забава, каде што ја опиле и издрогирале, по што ја одвеле во својот стан и ја силувале.

Целиот инцидент е снимен со мобилен телефон. Жртвата отишла во полицијата следниот ден, при што со анализа на крвта во нејзиниот организам биле пронајдени траги од разни лекови и дроги.

Шест месеци подоцна, друга жена, исто така, наводно била силувана откако со нив пиела во бар. Како што објаснила во полиција, таа се разбудила во нивниот стан и викала за помош додека соседот не повикал полиција.

Можно е дека овој пар силувал жртви и надвор од Калифорнија, додека патувал на фестивалот „Брнинг мен“ во Невада. Канцеларијата на државниот правобранител ги повика можните жртви да поднесат извештај до полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Македонија17 минути

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија34 минути

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Топ56 минути

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Крвав четврток1 час

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече сведок за 27 април

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април, познат како крвавиот четврток....

Вести3 часа

Ким Џонг-ун наскоро ќе отпатува во Сеул

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, по состанокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, изјави дека во наскоро планира да го...

Македонија3 часа

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа...

Македонија3 часа

Заев во Вашингтон на покана од потпретседателот Пенс

Премиерот Зоран Заев патува за Вашингтон каде утре (20 септември) ќе има билатерална средба со американскиот потпретседател, Мајк Пенс. Како...

Македонија23 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура24 часа

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ1 ден

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија1 ден

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија1 ден

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Свет1 ден

Флоренс направи невидена катастрофа, а допрва следат најголемите поплави во историјата

Ураганот Флоренс, и покрај тоа што ослабна, и натаму предизвикува огромни штети во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина,...

Економија1 ден

Државата ќе позaјми 50 милиони евра – утре со нив ќе врати стари долгови

Министерството за финансии објави дека денеска на домашниот пазар од банки и осигурителни друштва ќе побара заем од над 50...

Свет1 ден

(Видео) Јужнокорејскиот претседател пристигна на третиот самит со севернокорејскиот лидер во Пјонгјанг

Јужнокорејскиот претседател, Мун Џае-ин, пристигна во Пјонгјанг на третиот состанок оваа година со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. На меѓународниот аеродром...

Европа2 дена

Орбан: ЕУ сака да дозволи влез на мигрантите и да управува со нив

Европската Унија сака да ја преземе одбраната на надворешните граници на одделни земји за да овозможи влез на мигранти, изјави...

Свет2 дена

(Видео) Пожар на паркинг пред шопинг-центар во Њујорк, над 20 повредени

Најмалку 21 лице се повредени во пожар што избувнал пред паркинг на шопинг-центарот „Кингс плаза“ во Њујорк. Локалните медиуми пренесуваат...

Свет2 дена

Русија и Турција се договорија да формираат тампон-зона во Идлиб

Русија и Турција се договорија да создадат демилитаризирана тампон-зона во сириската провинција Идлиб за да ги разделат владините сили од...

Daily news2 дена

(Видео) Техничкиот директор на ЈСП: Старите автобуси ќе возат до идното лето

Поради недоволен број возила, ЈСП мора во сообраќај да ги пушта старите автобуси „санос“. Техничкиот директор, Васил Толевски, вели за...

Македонија2 дена

Актерката Ирена Ристиќ приведена па однесена во болницата во Бардовци оти чистела ѓубре пред Влада

Актерката и активистка Ирена Ристиќ со полициско комбе била приведена во полициска станица „Беко“ бидејќи, како што вели, чистела догорчиња...

Досие