Контакт

Регион

За учениците во Република Српска бесплатен пристап до интернет

Објавено пред

Со цел подобрување на учењето од далечина и обезбедување еднакви услови за сите ученици, компанијата „М:тел“ ќе обезбеди бесплатен пристап до интернет-порталот за радио-телевизија на Република Српска (www.rtrs.tv) за сите ученици од основно училиште кои ја следат наставата на далечина преку овој портал.

Доколку учениците пропуштат некој од своите часови, може да ги најдат на порталот, каде што целата наставна содржина е достапна за учениците од прво до деветто одделение од основното училиште. Пристапот до порталот може да се реализира со употреба на мобилни телефони на учениците или на родителите (доколку учениците немаат мобилен телефон), а интернет-сообраќајот за пристап до порталот ќе биде целосно бесплатен за корисникот (надвор од квотата на платен мобилен интернет ако го има).

За сите ученици што во моментот немаат пристап до интернет и се бара да го следат учењето од далечина, што се спроведува од 23 март 2020 година, ќе се обезбеди бесплатен мобилен интернет, со цел успешно следење на овој вид настава, т.е. пристап до платформите за учење преку интернет и каква било комуникација со наставниците. На секој средношколец ќе му се даде 15 ГБ бесплатен мобилен интернет секој месец.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

„Твитер“ избриша повеќе од 8 500 налози поврзани со Вучиќ

Објавено пред

Компанијата „Твитер“ соопшти денеска дека избришала над 8 500 налози за промоција на српскиот претседател Александар Вучиќ и Српска напредна странка.

„Кон крајот на минатата година идентификувавме повеќе поврзани налози вклучени во координирана акција, што резултира со гасење на 8 558 налози наменети за промоција на владејачката партија во Србија и нејзиниот лидер. Ваквото дејствување е во спротивност со нашите прописи и претставува свесен обид за загрозување на слободата на јавното изразување“, објави „Твитер“.

Исто така, избришани се и налози поврзани со владејачките партии во Египет, Хондурас, Индонезија и Саудиска Арабија.

Прикажи повеќе...

Регион

Србија – забрана за движење од сабота во 13 часот до недела во 5 часот

Објавено пред

Србија воведе забрана за движење од сабота во 13 часот до понеделник во 5 часот, соопшти синоќа претседателот Александар Вучиќ.

Од вчера вечерта е забрането и собирање на повеќе од две лица на едно место.

Забраната за движење не важи за пензионерите кои можат во недела наутро од 4 часот да одат во продавница.

Воведена е и мерка со која од сабота од 23 часот до 1 часот сопствениците на кучиња да можат да ги шетаат, но само на оддалеченост од 200 метри од нивните домови.

„Во наредните 72 часа очекуваме забрзување во смисла на бројот на заразени, за жал се очекува и зголемување на бројот на починати“, рекол Вучиќ.

На распиратор се приклучени 81 лице заболено од коронавирус, а вчера починаа три лица.

Најголем број случаи има во Белград, Ќуприја, Чачак и Ваљево.

Денеска во Србија ќе пристигне авион од Русија со осум лекари и медицински персонал со своја опрема – распиратори и медикаменти.

Според Вучиќ, има меѓу 24.000 и 32.000 заболени од оние кои влегле во Србија изминатиов месец, но како што рекол, тие луѓе не се виновни што се заразени. Навел дека со само еден случај на лице дојдено од Милано во Кикинда се поврзани пет смртни случаи.

Во Србија има 1.171 потврден случај на Ковид-19 и вкупно 28 жртви. Тестирани се вкупно 5.008 лица.

Прикажи повеќе...

Регион

Расте бројот на бугарски пратеници заразени со вирусот

Објавено пред

Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот за коронавирус. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централно-десничарска партија ГЕРБ, Даниела Дариткова и Даниела Малешкова, членка на партијата. Тестирањата на сите парламентарци беа спроведени откако Хасан Адемов, член на централно-десничарското движење за права и слободи, беше позитивен на тестот за Ковид-19.

Во Бугарија досега има потврдено 457 заразени лица и 10 смртни случаи. Бугарија е во вонредна состојба од 13 март.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и родилките, и за лицата со нарушен слух, говор и глас

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка...

Регион58 минути

„Твитер“ избриша повеќе од 8 500 налози поврзани со Вучиќ

Компанијата „Твитер“ соопшти денеска дека избришала над 8 500 налози за промоција на српскиот претседател Александар Вучиќ и Српска напредна...

Регион1 час

Расте бројот на бугарски пратеници заразени со вирусот

Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот за коронавирус. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централно-десничарска...

Свет2 часа

Трамп незадоволен откако затвореници во САД завршија на слобода поради коронавирусот

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не му се допаѓа одлуката на затворските власти во Калифорнија, Мичиген и Пенсилванија за...

Свет2 часа

Кинеските власти објавија 31 нов случај на коронавирус

Кинеските власти соопштија дека има пријавено 31 нов случај на коронавирус, при што 29 се поврзани со лица од странство,...

Регион2 часа

Сасоли: ЕУ бара начин како да му помогне на Западен Балкан да се справи со пандемијата

„Живееме во време на предизвик без преседан, предизвикан од пандемијата со Ковид-19. Глобалните проблеми не може да имаат национални решенија...

Свет13 часа

Британија го зголемува бројот на дневни тестирања на 100.000

Британскиот министер за здравство вети за десетпати дека ќе го зголеми бројот на дневните тестирања на коронавирус, со што до...

Свет14 часа

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од...

Македонија17 часа

На коронавирус позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите од болницата испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство,...

Свет19 часа

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Економија19 часа

Финансиска помош и за занаетчиите и вршителите на самостојни дејности

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за финансиска поддршка на физички лица што вршат самостојна дејност, а кои...

Економија20 часа

(Видео) По 14.500 денари месечно за вработен за април и мај или 50 отсто од трошоците за придонеси

Државата спасува работни места, 14.500 денари месечно за вработен за април и мај за сите фирми погодени од кризата или...

Економија20 часа

Спасовски: Со уредба ќе ги замрзнеме кредитите ако банките го гледаат само својот интерес

По понудените решенија за одложување на кредитите, техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вели дека чекаат да видат какви ќе бидат ефектите....

Македонија21 час

Потврдени 30 нови случаи на коронавирус, вкупниот број се искачи на 384

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Топ22 часа

Уапсени насилниците што тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче, кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет23 часа

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет23 часа

Новите процени покажуваат дека од 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирусот биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија24 часа

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија1 ден

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Досие