Контакт

Свет

За Франција, иранскиот нуклеарен договор не е мртов и покрај повлекувањето на САД

Објавено пред

Францускиот министер за надворешни работи, Жан-Ив Ледријан, вели дека иранскиот нуклеарен договор не е мртов, и покрај одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да се повлече од него, пренесува Би-би-си.

Договорот од 2015 година ги ограничи нуклеарните активности на Иран во замена за укинување на санкциите што беа наметнати од ОН, САД и од ЕУ. Но Трамп тврдеше дека договорот е фаличен во самата основа, велејќи дека ќе се повлече од него и повторно ќе ги воведе санкциите.

Во своите коментари за француското радио, Ледријан рече: „Договорот не е мртов. Американците се повлекоа од договорот, но договорот сé уште постои”. Тој рече дека во понеделник е закажана средба меѓу Франција, Британија, Германија и Иран.

Од Русија нагласија дека се длабоко разочарани од одлуката на Трамп, додека Кина изрази жалење. Но потегот беше поздравен од големите регионални ривали на Иран, Саудиска Арабија и Израел. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, еден од најгласните критичари на договорот, рече дека целосно го поддржува повлекувањето на Трамп од, според него, катастрофалниот договор.

Другите потписници на нуклеарниот договор велат дека и понатаму остануваат посветени на договорот.

Нуклеарниот договор беше договорен меѓу Иран и петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН – САД, Велика Британија, Франција, Кина и Русија – и Германија. Договорот беше издејствуван од претходникот на Трамп, Барак Обама.

Иран соопшти дека ќе се обиде да го спаси договорот, но ќе го рестартира збогатувањето на ураниумот ако продолжувањето на договорот не е можно. Во соопштението, иранскиот претседател Хасан Рухани рече: ”

„Ако ги постигнеме целите на договорот во соработка со другите потписници, тој ќе остане на сила”.

Свет

Во Кина живеат последните пештерски луѓе

Објавено пред

Од

Во тешко пристапниот дел на кинеската провинција Гуичжоу постои пештера во која живее една цела заедница.

На 1800 метри надморска височина се наоѓа селото Зонгдонг, за кое се верува дека е единствената населба (населена цела година) што се наоѓа во внатрешноста на природна пештера.

До неодамна, до селото се доаѓаше само со пешачење, што им отежнуваше на жителите да обезбедат основни прехранбени производи. Селото, исто така, имаше и училиште, кое го посетуваа 186 ученици, но властите го затворија со образложение дека „Кина не е општество на пештерски луѓе”. Од 2002 година, пештерата има електрична енергија, кошаркарски игралишта и се одгледуваат домашни животни, а има и домашни миленици.

Во меѓувреме, локалните жители кои ги нарекуваат последните кинески пештерски луѓе добија пат, а учениците се префрлени во интернат, за да не мора секојдневно да пешачат до најблиското училиште.

Некои луѓе со текот на времето се иселија од пештерата, но таа сè уште е дом на 18 семејства, или околу сто луѓе. Поради туристичкиот потенцијал, оваа година беше најавено дека ќе добијат жичница, која треба да биде бесплатна за локалното население.

Прикажи повеќе...

Европа

Орбан: Нема потреба да ги штитат нашите граници

Објавено пред

Од

Нема потреба „Фронтекс“ да ја штити унгарската граница од мигрантите, изјави премиерот на Унгарија, Виктор Орбан.

Тој пред новинарите, во очи почетокот на Самитот на европските лидери во Салцбург, рече дека земјите членки на ЕУ би требало да го задржат правото да ги штитат своите граници, а таков предлог веќе изнеле Австрија и Бугарија.

Орбан додаде дека Фронтекс, Европската агенција за заштита н аграниците, е убава идеја, но организацијата никогаш успешно не заштитила ни метар од границата, додека Унгарија заштитила стотина километри.

„Нема потреба тие да ја чуваат нашата граница, а да не говорам за принципот на суверенитетот“, истакна Орбан и додаде дека својот предлог ќе го изнесе на Самитот и дека има повеќе земји кои се противат на идејата на Европската комисија.

Говорејќи за Брегзит, Орбан истакна дека ЕУ не би требало да ја казнува Велика Британија и дека фер излез од Унијата и добра соработка се потребни и за Велика Британија и за ЕУ. Запрашан дали очекува да се говори и за одлуката на Европскиот парламент кој изрече казнени мерки за Унгарија во врска со проблемите со владеењето на правото, Орбан одговори „Сите се смеат за тоа“.

Прикажи повеќе...

Свет

Шијарто контра ОН: Миграцијата не е основно човеково право!

Објавено пред

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Шијарто, го обвини телото за човекови права на ОН за ширење лаги во врска со неговата земја, велејќи дека имиграцијата не е основно човеково право. Шијарто ги насочи критките кон “независни експерти” во Советот за човекови права на ОН, посочувајќи дека тие не треба да бидат независни и од вистината, пренесува РТ.

„Неодамна, за жал, некои официјални претставници на ОН почнаа да шират лаги против и за мојата земја”, рече Шијарто на состанокот на телото на ОН во средата.

Таквите претставници би сакале да ни наметнат невозможни работи односно да дозволиме влез на нелегални мигранти во земјата. Тие велат дека миграцијата е основно човеково право, што е лага,“ нагласи Шијарто.

Жестоката изјава на унгарскиот шеф на дипломатија дојде како одговор на критиките против унгарските антимиграциски политики. Минатата недела, телото за човекови права на ОН го критикуваа т.н. “„Закон за Сорос”, усвоен од владата уште во јули. Во документот на ОН се вели дека Унгарија со законот ги напаѓа граѓанското општество, мигрантите, бегалците и барателите на азил, додавајќи дека тоа е спротивно на меѓународниот закон за човекови права и претставува закана за вредностите на целата Европска Унија. Во него се додава дека законот е насочен кон критичното граѓанско општество и ги потсилува непријателството, ксенофобијата и дискриминацијата против мигрантите, барателите на азил, бегалците и сите оние кои се обидуваат да им дадат поддршка”.

Законот „Стоп Сорос” им воведе огранмичувања на странските невладини организации кои работат со мигранти, обврзувајќи ги да бараат лиценци од владата. Со него, исто така, се криминализираше помагањето на мигрантит односно “обезбедувањето финансиска или имотна корист” за нив или едноставно информирање за постапките за барање азил. Тие што ќе го прекршат законот ќе се соочат со затворска казна до 12 месеци.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Пелените во станот во „Скопјанка“ стоеле од јануари, кога починала 90-годишната жена

Деведесетгодишната станарка на „Скопјанка“ која користела пелени починала во јануари годинава. Поради остар мирис од насобраните пелени во станот број...

Македонија43 минути

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ преку „Фејсбук“ најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени

Десетина пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку своите фејсбук-профили најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени. Дел од пратениците, меѓу...

Македонија2 часа

Јорданов: На Божиновски му дадов 5 илјади евра за услуги, потоа ми бараше уште повеќе

Бизнисменот Минчо Јорданов на денешното рочиште во кривичниот суд за случајот ,,Шпион” рече дека на новинарот Зоран Божиновски му дал...

Македонија2 часа

(Видео) Запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров, соседите забележале луѓе со фантомки

Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната...

Spion Spion
Македонија3 часа

Укината постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување

Се укинува постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување. Судијата Владимир Туфегџиќ на почетокот од денешното рочиште за случајот ,,Шпион”...

Македонија3 часа

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Тортура“

Денешното рочиште за „Тортура“ почна без присуство на јавноста. Триесет и пет прислушкувани разговори како дел од доказниот материјал ќе...

Македонија3 часа

Коментар на грчка пратеничка ги разгоре страстите на синоќешната седница на мешовитиот парламентарен комитет

Во Собранието вчера со бурен старт почна седницата на мешовитиот парламентарен комитет. Страстите уште на самиот почеток ги разгоре пратеничката...

Свет4 часа

Помпео: Вашингтон е подготвен за преговори со Северна Кореја

САД ги поздравија важните обврски што ги презеде Северна Кореја за време на меѓукорејскиот самит во Пјонгјанг и изрази подготвеност...

Македонија13 часа

Пелени и шишиња со урина ја испразнија зградата во Аеродром

Евакуацијата на зградата во Аеродром била поради нехигиена. Дел од присутните лица пред зградата од каде беа евакуирани за „Макфакс“...

Македонија16 часа

Томевски: Поради острата миризба, станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани што почувствувале остар мирис во влезот по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија17 часа

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Македонија20 часа

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија20 часа

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток23 часа

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ1 ден

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија1 ден

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток1 ден

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија1 ден

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Топ1 ден

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Крвав четврток1 ден

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече сведок за 27 април

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април, познат како крвавиот четврток....

Досие