Контакт

Свет

За 24 часа во Шведска 18 смртни случаи од коронавирус

Објавено пред

Шведска забележа нагло зголемување на бројот на смртни случаи што може да го промени прилично опуштениот став на таа скандинавска земја во борбата против коронавирусот.

Во Шведска училиштата и рестораните сè уште се отворени, а некои епидемиолози дури ги охрабруваат граѓаните да излезат на сонце и свеж воздух.

Здравствените власти регистрираа 18 смртни случаи во текот на средата, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 62, во земја со околу 10 милиони жители. Позитивни на вирусот се 2.510 лица, од кои 176 се на интензивна нега.

Шефот на здравствената служба во Стокхолм, Бјорн Ериксон, изјави дека состојбата е лоша, неколку часа откако Андерс Тегнел од шведската агенција за јавно здравје на прес-конференција изјави дека ситуацијата е стабилна.

Во соседна Данска, владата планира да забрани собирање на група на повеќе од десет лица.

Во Финска, владата објави дека ќе воведе вонредна мерка за ограничување на движењето на граѓаните кон и од клучниот јужен регион на главниот град Хелсинки, за да се спречи ширењето на коронавирусот во другите региони.

Регион

Прва пилот-забава во Хрватска без маски и дистанца

Објавено пред

Во Хрватска вечерва се одржува првата пилот-забава со цел да се провери дали собирите на граѓани кои се вакцинирани, тестирани и оздравени од Ковид-19, се епидемиолошки безбедни.

Пилот забавата започна во 18 часот во ресторан во загрепската улица „Стројарска“, каде ќе биде присутен дежурен епидемиолог од Хрватскиот институт за јавно здравје, кој ќе набудува сè.

Како што пренесува Индекс.хр, ќе има 70 до 80 гости, од кои само еден дел е познат од претходно. Сите, како што е наведено во барањето на епидемиологот и Кризниот штаб, биле вакцинирани со две дози вакцина.

По една недела, учесниците повторно ќе бидат тестирани дали некој е заразен.

Вечерашниот експериментален настан не е класична вечера во ресторан каде групи луѓе се држат на дистанца, туку идејата е да се дружат едни со други без да има растојание меѓу нив и без маски.

Поканетите гости се од различна возраст, и помлади и постари, меѓу нив, има и студенти по медицина, здравствени работници, угостители и други.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Гром удри во вулкан за време на ерупција

Објавено пред

Вулканот Фуего во Гватемала еруптираше во март годинава и токму во тој момент го погоди гром.

Овој посебен момент е снимен од блискиот вулкан Акатананго во близина на градот Антигва, а видеото е објавено каналот „ВиралХог“.

Овој вулкан е познат по тоа што е постојано активен и исфрла пепел на секои 15-20 минути.

Прикажи повеќе...

Свет

Вашингтон ја блокираше седницата за кризата меѓу Израел и Палестина

Објавено пред

Вашингтон го блокираше одржувањето на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации за кризата меѓу Израел и Палестина.

Според постојаното претставништво на Кина, кое го презеде претседателството со Советот за безбедност во мај, членовите на Советот за безбедност на ООН не можеа да постигнат консензус за одржување на отворена седница во петок.

САД предложија отворената седница на Советот за безбедност на ООН за Палестина и Израел да се одложи до 18 мај, стои во писмото на претседателот на Советот за безбедност, објави „Новости“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Од утре Грција ги отвора границите за Македонците

Од утре се отвора граничниот премин Евзони за сите граѓани на Северна Македонија, објави премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук....

Свет12 часа

Израелски трупи на границата со Газа, се планира копнена инвазија

Продолжија судирите меѓу израелските и палестинските сили. Ракети летаат од двете страни. Израелската армија објави дека војниците нема да имаат...

Македонија16 часа

Регистрирани 123 нови случаи на Ковид-19, починати се 17 лица

Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 64,...

Македонија17 часа

Варвициотис: Не поддржуваме раздвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров утрово во Атина го започна своето учество на 6-от Економски...

Македонија18 часа

Пендаровски: Во регионот сè уште има премногу историја што не држи на задните седишта во Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на виртуелната конференција „Пред иднината – Подготовки за НАТО 2030“ во организација на Атлантскиот...

Свет20 часа

Нова опасност во Индија, смртоносната „Црна Габа“ се појави кај заразените со коронавирус

Се поголем број пациенти во Индија кои се наоѓаат во тешка здравствена состојба поради коронавирусот, добиваат ретка инфекција, т.н. „Црна...

Македонија21 час

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се...

Македонија21 час

Од полноќ стапува на сила скратен полициски час

Од полноќ стапува на сила скратениот полициски час кој ќе трае до 4 часот наутро. Олабавување на рестриктивните мерки ќе...

Свет21 час

(Видео) Состојбата на Блискиот Исток се разгорува, Израел ја разгледува можноста за копнен напад на Газа

Дури и по полноќ, конфликтот меѓу израелските и палестинските сили не стивна. Проектили летаа од двете страни со несмален интензитет....

Свет1 ден

Нетанјаху: Ова е само почеток!

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди дека се ликвидирани неколку команданти на Хамас и се закани со досега невиден напад на...

Регион1 ден

Европратеникот Џамбаски до Србија: Омразата кон Бугарите нема да ве однесе во ЕУ

Бугарскиот член на Европскиот парламент од партијата ВМРО БНД, Ангел Џамбаски ја предупреди Србија дека пристапувањето во ЕУ е можно...

Македонија2 дена

Нови 150 заболени и 16 починати од коронавирус во земјава

Во последните 24 часа се направени 2.093 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 62,...

Македонија2 дена

(Видео) Пристигна унгарската донација од 6.000 дози вакцини, ќе бидат наменети за граничната полиција

Министрите за внатрешни и надворешни работи Оливер Спасовски и Бујар Османи денеска на скопскиот аеродром ја пречекаа делегацијата предводена од...

Македонија2 дена

Груевски, Камчев и Мијалков обвинети за „Плацовите на Водно“, се бара продолжување на притворот за Камчев

Обвинителството бара експремиерот Никола Груевски, заедно со неговиот кум Ристо Новачевски, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, неговата...

Македонија2 дена

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може сѐ и сешто да се легализира

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот...

Свет2 дена

Погребана младата наставничка од Казањ, која со своето тело заштити дете од разулавениот убиец

Роднините, пријателите и учениците денеска ја испратија на вечно почивање Елвира Игнатиева (26), наставничка по англиски јазик, која загина во...

Македонија2 дена

Царовска: Жално е што нашите ученици не се подготвени за предизвиците што ги носи новото време

Министерката за образование, Мила Царовска, смета дека реформите што треба да се спроведат во образованито не се избрзани, туку дури...

Свет2 дена

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Македонија2 дена

Македонскиот војник заразен од коронавирус во Африка со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјата пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на коронавирусот и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа2 дена

Германски виролог: Оние што нема да се вакцинираат неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирусот за една и пол година. Тоа,...

Досие