Контакт

Европа

Зеленски за повлекувањето на руските војници од северот: Намерно оставаат мини зад себе, тоа е воено злосторство

Објавено пред

Во обраќањето до нацијата, украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека руските трупи, кои се повлекуваат од делови на северна Украина, намерно оставиле зад себе илјадници мини, што тој ги смета за воено злосторство.

dobivaj vesti na viber

„Во тие области беа оставени десетици, ако не и стотици илјади неексплодирани убојни средства. Екипите работат на отстранување на овие опасни предмети. Напаѓачите оставија мини насекаде, вклучително и во куќи, на улиците и полињата“, додаде тој.

„Намерно направија враќањето на овој крај по деокупацијата да биде што поопасно. Поради акциите на руската армија, нашата територија денес е еден од најзагадените рудници во светот“, рече Зеленски, пишува Си-ен-ен.

Тој ги нарече овие дејства воени злосторства насочени кон „убивање или осакатување што е можно повеќе наши луѓе“ додавајќи дека војниците немаше да го сторат тоа без експлицитни наредби од руското раководство.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Премиерот на Италија апелира за итен прекин на огнот во Украина и олеснување на преговорите

Објавено пред

Италијанскиот премиер Марио Драги, денеска, повика на итен прекин на огнот во Украина за да се овозможат преговори.

dobivaj vesti na viber

„Мора да се постигне прекин на огнот што е можно побргу“, рече Драги во обраќањето пред Сенатот, горниот дом на италијанскиот парламент, отворајќи дебата за улогата на Италија во поддршката на Украина, која создава растечки тензии во владејачкото мнозинство.

Премиерот Марио Драги наведува дека е важно да се задржи притисокот врз Русија преку економски санкции бидејќи Москва мора да биде доведена на преговарачка маса, пренесе „Танјуг“.

Прикажи повеќе...

Европа

Андерсон: НАТО ќе биде посилен со Шведска и Финска

Објавено пред

Целосната руска агресија против Украина доведе до пресвртница за Шведска да одлучи да аплицира за членство во НАТО, изјави шведската премиерка Магдалена Андерсон (Андерсон) во Роуз Гарден.

dobivaj vesti na viber

„Мојата влада дојде до заклучок дека безбедноста на шведскиот народ најдобро ќе биде заштитена во рамките на НАТО, а тоа е поддржано со многу широка поддршка во шведскиот парламент“, рече Андерсон стоејќи до американскиот претседател Џо Бајден и финскиот претседател.

Таа посочи дека НАТО ќе биде посилен со Шведска и Финска како членки.

„Ние сме обезбедувачи на безбедност со софистицирани одбранбени способности. А ние сме шампиони на слободата, демократијата и човековите права. Имаме долга традиција на обемна воена соработка со НАТО вклучувајќи ги сите мисии. И токму сега ги зголемуваме трошоците за одбрана и што побргу ќе достигнеме 2 отсто од БДП“, додаде таа.

Андерсон поддршката на САД за членството на Шведска во НАТО ја нарече фундаментална, но рече дека со нетрпение очекува дијалог со Турција за да ги реши нејзините грижи, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Претседателот на Финска: Отворени сме за разговори за загриженоста на Турција

Објавено пред

Финскиот претседател Саули Нинисто изјави денеска дека Финска е отворена за разговори за загриженоста на Турција во врска со нејзината апликација за членство во НАТО додавајќи дека неговата земја е подготвена да се посвети на безбедноста на Анкара.

dobivaj vesti na viber

Американскиот претседател Џозеф Бајден, говорејќи во Белата куќа, каде што беше домаќин на лидерите на Финска и Шведска по нивното официјално барање за членство во НАТО, рече дека неговата администрација, денеска, до Конгресот поднесува извештаи за пристапувањето на двете земји во НАТО, пренесе „Ројтерс“.

По децениска неутралност, Финска и Шведска вчера официјално ја поднесоа својата апликација за влез во НАТО.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет39 минути

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија1 час

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија4 часа

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија4 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа6 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија7 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион7 часа

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија9 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија10 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија10 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет10 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет11 час

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија12 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет22 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион23 часа

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет1 ден

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија1 ден

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија1 ден

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион1 ден

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија1 ден

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...