Контакт

Свет

Зеленски на наградите „Греми“: Што е спротивно на музиката? Молкот на убиените луѓе

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во видеообраќање емитувано на  наградите „Греми“ во Лас Вегас ги повика гледачите да ги поддржат Украинците на кој било начин.

dobivaj vesti na viber

„Што е спротивно на музиката? Тишината на уништените градови и убиените луѓе“, рече Зеленски на снимката емитувана пред настапот на американскиот пејач Џон Леџенд и украинскиот поет Љубе Јакимчук.

„Пополнете ја тишината со вашата музика. Пополнете ја денес, за да ја раскажете нашата приказна. Поддржете нè на кој било начин. Секаква, но не и тишина“, рече Зеленски на англиски, со рапав глас, облечен во темнозелена маица.

Воените дејствија избувнаа во Украина пред повеќе од еден месец, откако руските воени сили ги нападнаа областите на север, исток и југ од земјата. Русија ги нарекува своите акции во Украина специјална операција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Британското разузнавање: Русија сака да се претстави како разумен актер и да си ги олесни санкциите

Објавено пред

Русија покажа дека е подготвена да го искористи глобалниот пристап кон храната за своите политички цели, а потоа да се претстави како разумен актер и да го обвинува Западот за секој неуспех, се вели во најновиот разузнавачки извештај на британското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Андреј Руденко на 25 мај изјави дека Русија е подготвена да обезбеди хуманитарен коридор за бродовите што превезуваат храна низ Црното Море во замена за укинување на санкциите.

Министерот, исто така, побара од Украина да ги отстрани мините од областа околу пристаништето Одеса за да им дозволи на бродовите да минуваат. Во овој случај, Украина постави поморски мини поради, како што беше наведено, закана од руски амфибиски напади од Црното Море.

„Русија покажа дека е подготвена да ја искористи глобалната безбедност на храната за своите политички цели, а потоа да се претстави како разумен актер и да го обвинува Западот за секој неуспех. Обидот на Русија да ги олесни меѓународните санкции, исто така, го нагласува притисокот што санкциите го вршат врз режимот“, според најновиот извештај.

Прикажи повеќе...

Свет

Исчезна авион со 22 патници во Непал

Објавено пред

Авион на приватна авиокомпанија со 22 патници исчезна денеска во Непал, соопштија властите.

dobivaj vesti na viber

Авионот, кој бил на 15-минутен редовен лет до планинскиот град Џомсам, изгубил контакт со аеродромската кула веднаш по полетувањето.

Прикажи повеќе...

Свет

Нови детали за масакрот во Тексас: Отворена истрага поради доцненењето на полицијата

Објавено пред

Истражителите во Тексас ќе се обидат да утврдат кои критични грешки биле направени како одговор на смртоносното пукање во училиште во Увалде, вклучувајќи го и прашањето зошто речиси 20 полицајци останале пред училницата додека децата повикувале на помош, објави Ројтерс во саботата.

dobivaj vesti na viber

Во срцето на истрагата на Одделот за јавна безбедност на Тексас е и прашањето зошто полицајците чекале во ходникот речиси еден час пред да влезат и да го убијат напаѓачот. Со зголемените повици за независна истрага и зголемените критики за полицискиот одговор, полицијата на Хјустон и Далас пристигнаа во Увалде за да им помогнат на локалните сили.

Тие обезбедуваат заштита на полицијата во Увалде, градоначалникот и стојат пред продавницата каде напаѓачот купил две полуавтоматски пушки.

Инспекторите во меѓувреме се’ уште трагаат по мотивот за нападот. Салвадор Рамос, 18-годишен средношколец кој го напуштил средното образование, немал криминално досие и немал историја на ментална болест, а неговите пораки кои ги испраќал на социјалните мрежи се’ повеќе излегуваат на виделина.

Најмалку две деца повикале помош од неколку соседни училници за четврто одделение, откако Рамос во вторникот влегол во училиште со полуавтоматска пушка АР-15, изјави директорот за јавна безбедност на Тексас, Стивен Мекроу претходно оваа недела.

„Тој е во соба 112“, рекла девојката која повикала помош во 12.03 часот. Истата девојка побарала од операторот на Брзата помош „веднаш да испрати полиција“ во 12.43 часот и четири минути подоцна.

Во 12.51 часот, речиси 45 минути по нејзиниот повик, тактичката екипа упаднала и ја пробила опсадата на основното училиште Роб.

Вкупно најмалку осум повици за брза помош биле упатени од училиштето додека полицијата чекала надвор.

Мекроу истакна дека командирот на самото место, началникот на полицијата во училишната област, погрешно утврдил дека Рамос бил забарикадиран во училиштето и дека децата повеќе не се во опасност, со што и дозволил на полицијата да се подготви за нападот.

„Тоа беше погрешна одлука и точка“, забележа Мекроу, признавајќи дека стандардните протоколи бараат полицијата веднаш да се соочи со активниот училишен напаѓач, наместо да чека помош.

Агентите на тактичката гранична патрола на местото на настанот беа фрустрирани од недостатокот на јасни инструкции од командантот, верувајќи дека тоа ги одложи напорите да се запре нападот, изјави полициски извор.

Изворот наведува дека кога тактичките агенти влегле во училишната училница зад балистичкиот штит, напаѓачот излегол од плакарот и пукал во нив.

„Мразам да верувам дека некои од овие деца би можеле да бидат спасени доколку полицијата им помогнала веднаш откако биле застрелани, а не еден час подоцна откако искрвариле“, рекол друг полициски извор.

Официјалните извештаи за одговорот на полицијата не даваат јасни одговори. Гувернерот на Тексас, Грег Абот, ден по нападот, ја пофали храброста на полицијата, а во петокот рече дека е „лут“ затоа што истражителите го довеле во заблуда за информацијата.

Демократот од Тексас, Хоакин Кастро повика на независна истрага на ФБИ, а тој го посети училиштето во петокот и изјави за Ројтерс дека е длабоко вознемирен од спротивставените информации што се појавиле.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ја поддржи интерпелацијата што ќе ја поднесат за Талат Џафери

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Обнова на Македонија ќе поднесе интерпелација за претседателот на Собранието на Македонија заради недоличното однесување, сите...

Свет1 час

Нови детали за масакрот во Тексас: Отворена истрага поради доцненењето на полицијата

Истражителите во Тексас ќе се обидат да утврдат кои критични грешки биле направени како одговор на смртоносното пукање во училиште...

Свет2 часа

Зеленски: Ослободувањето на Украина е прашање на време, ќе имаме повеќе оружје од Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно обраќање рече дека ослободувањето на Украина е се поблиску секој ден и дека...

Свет2 часа

Украина: Продолжуваат борбите во Северодонецк

Борбите за источниот украински град Северодонецк продолжуваат, а руските сили вршат напади, тврди Генералштабот на вооружените сили на Украина. „Со...

Регион14 часа

Димитров: Северна Македонија е генетски поврзана со Србија и Русија

Проблемот со европската интеграција на Северна Македонија не е централен за бугарскиот политички државен поредок. Формално, секоја влада носи одлуки...

Свет16 часа

Украинскиот премиер ја објави штетата што Украина ја претрпела од почетокот на војната

Украинскиот премиер Денис Шмигаљ изјави дека руската инвазија на неговата земја уништила повеќе од 25.000 километри патишта, неколку стотици мостови...

Македонија17 часа

ЦУК апелира на внимателност поради силно локално невреме и можни опасни порои во текот на викендот

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира и препорачува на граѓаните...

Свет20 часа

(Видео) Русите повторно тестираа „Циркон“

Русија успешно ја тестираше хиперсоничната крстосувачка ракета „Циркон“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, додавајќи дека проектилот прелетал околу 1.000...

Македонија23 часа

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија1 ден

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ1 ден

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет1 ден

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет1 ден

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет1 ден

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија1 ден

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион1 ден

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет2 дена

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа2 дена

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија2 дена

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет2 дена

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...